6 і 9 серпня 1945 року авіація США практично стерла з обличчя001 планети два досить великих японських міста — Хіросіму і Нагасакі. Американський уряд вирішив скинути на Японію атомні бомби, щоб прискорити закінчення Другої світової війни. 15 серпня Японія дійсно капітулювала, зазнавши жахливих людських втрат і руйнувань. Історія атомного бомбардування Хіросіми і Нагасакі розповість про єдині на даний момент випадки застосування ядерної зброї.

США і Великобританія уклали домовленість про застосування ядерної зброї проти Японії ще в 1944 році. До 1945 року ці дві країни за підтримки Канади створили перші діючі зразки ядерної зброї.

У травні 1945 року уряд США вже обрав 4 цілі для завдання атомного удару. Це були міста Кіото, Хіросіма, Йокогама і Кокура. США від початку відкинули ідею застосування бомб тільки на військових об’єктах. Вони хотіли завдати удара саме по населенню, щоб отримати максимальний психологічний ефект не стільки на саму Японію, скільки бажали змусити все світове співтовариство в подальшому тремтіти перед військовою могутністю США.

00225 липня 33-й президент США Гаррі Трумен віддав наказ американським військам бомбити одне з міст, при цьому цілями вже були Хіросіма, Нагасакі, Кокура і Ніїгата. По мірі надходження бомб американці планували продовжувати бомбардування. 26 липня США, Китай і Великобританія підписали Потсдамську декларацію, в якій вимагали капітуляції Японії, але при цьому про підготовлюваний атомним удар не згадали. Японія капітуляцію відхилила.

У травні – червні американська 509-а авіаційна група висадилася на острів Тініан в архіпелазі Маріанських островів, а 26 липня сюди була доставлена атомна бомба «Малюк», що призначалася003 для Хіросіми. До 2 серпня на острів було доставлено компоненти другої бомби під назвою «Товстун». Авіація отримала наказ починати бомбардування в будь-який день після 3 серпня, коли погодні умови будуть сприятливими для польотів.

На час атаки населення Хіросіми, де розташовувався штаб командувача захистом Південної Японії фельдмаршала Сюнроку Хати, становило близько 245 тисяч чоловік. 6 серпня о 8 год. 15 хв. за місцевим часом американський бомбардувальник B-29 «Enola Gay» під командуванням Пола Тіббетса скинув з висоти більше 9 км атомну бомбу Little Boy діаметром 0,7 метрів, довжиною 3 метри і масою 4400 кг на центр Хіросіми. Через 45 секунд пролунав вибух потужністю 16 кілотонн. Протягом декількох хвилин 90% населення, які перебували на відстані до 800 метрів від епіцентру вибуху, перетворилися на вугілля, залишивши на залишках будинків лише силуети.

Коли світловий клубок, розтративши лють, став згасати, на місто обрушилася ударна хвиля. Спресоване повітря понеслося від епіцентру зі швидкістю в 160 км на год,, вдарило по будівлям, трощачи і перекидаючи все, що траплялося на шляху. Над Хіросімою повисла протиприродна світлова пелена небаченого атмосферного катаклізму. Повітря згоріло або було вигнане з епіцентру, і червонувате світіння зростаючого грибу вибуху розсипало навколо промені, що не переламувалися Цей вогняний смерч убив тих, хто залишився в живих після вибуху. Через хвилину на землю полився чорний дощ з пластівців сажі та іншого сміття, захопленого вибухом до неба.

Кількість загиблих безпосередньо від вибуху склала, за різними даними, до 80 тисяч осіб. Через кілька днів у тих, що вижили, почалася дивна хвороба, яку згодом назвуть променевою та яка забрала життя до 166 тисяч осіб.

Поняття радіоактивного забруднення в ті часи ще просто не існувало, тому ті, що вижили після бомбардування продовжували жити на заражених територіях, заново відбудовуючи свої житла. Вчені та медики навіть припустити не могли в ті роки, що смертність, яка зросла та генетичні відхилення у народжених після бомбардування дітей якось пов’язані з радіоактивним випромінюванням.

006Основною метою другого атомного бомбардування було місто Кокура, але так як над ним 9 серпня була сильна хмарність, бомбардувальник В-29 о 10 год. 56 хв. скинув бомбу Fat Man на Нагасакі, який був запасним містом при скасуванні бомбардування Кокури. Діаметр цієї бомби був 1,5 м, довжина — 3,2 м, а маса — 4633 кг. Потужність вибуху склала 21 кілотонн. Епіцентр вибуху припав на промислову частину міста, а наявність пагорбів сприяла меншим наслідкам вибуху, ніж в Хіросімі. Населення в радіусі 1 км загинуло миттєво, будинки були зруйновані в радіусі 2 км, а легкозаймисті матеріали загорялися в радіусі до 3 км від епіцентру вибуху. До кінця 1945 року кількість загиблих в Нагасакі склала близько 80 тисяч людей, ще понад 140 тисяч загинуло протягом наступних 5 років.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар