admin on 5th Листопад 2020

Олег Кучерявий

Олексій Мандзяк

 

Цього 2020 року, на храмове свято 8 листопада, гвіздівчани планують урочисто відсвяткувати 150-річчя від дня заснування діючої православної Свято-Димитріївської церкви, що за всі роки свого існування ніколи не припиняла роботу, двері якої, навіть у найтяжчі часи завжди були відчинені для парафіян. Цей храм завжди відігравав важливу роль у житті селян, був і є для них культурним і духовним центром.

Свято-Димитріївська церква у 1928 році. Фото з архіву церкви.

У книзі «Гвіздівці. Шляхами століть» (2019 р.) ми, наскільки було можливо, детально описали церковну історію села Гвіздівці, історію побудови діючої на цей час Свято-Дмитрівської церкви, а також привели свідчення про її священно-і церковнослужителів[1]. Окрім того з історією гвіздівецького храму можна ознайомитися в книзі «Православна Церква на Сокирянщині» (2016 р.)[2]. Наявні історичні описи церкви також і на сайті «Гвіздівці» у статті «Свято-Дмитрівська церква села Гвіздівці».

Але історія така наукова дисципліна, яка завжди розкрита для нових відкриттів, для коригування дат і подій у зв’язку з виявленням нових документів і фактів. Не оминає це й історії гвіздівецького храму, яку ми уточняємо і доповнюємо фактами, зокрема і в цій статті.

На фронтоні церкви храму всі гвіздівчани та інші відвідувачі храму бачили дату його заснування – 1870 рік. І дійсно, в осені 1870 року, після отримання благословення правлячого архієрея, архієпископа Кишинівського і Хотинського Антонія (О.А. Шокотов) благочинним священиком при участі священика Петра Івановича Назаревича (1818–1902), а також священиків навколишніх сіл було освячено місце (площею 0,25 га) для побудови нового храму. Нагадаємо, що до цього у Гвіздівцях діяла дерев’яна Архангело-Михайлівська церква, яка була побудована і освячена у 1820-х роках.

Фото з одного з кульмінаційних моментів освячення церкви у 2015 році. На фронтоні – дата початку будівництва – “1870”.

Будівництво нової церкви було закінчено у 1872 році про що свідчать численні церковні документи, а також деякі цивільні довідники, видані до 1944 року. Але, за невідомими нам причинами повноцінно діяти цей храм почав тільки з 1873 року. Із журналів поїздок єпископа Кишинівського і Хотинського Павла (П.В. Лебедєв) ми взнаємо, що новозбудована церква була освячена 3 вересня 1873 року з його особистою участю, а також при участі благочинного Федора Костянтиновича Онуфрієвича (1831–1888), гвіздівецького батюшки Назаревича, а також декотрих інших священиків 5-го округу Хотинського повіту. Ця ж дата відзначена в «Відомостях про Свято-Димитріївської церкви села Гвоздоуци 5-го округу Хотинського повіту» за численні роки. Ці «Відомості…» складалися гвіздівецькими священнослужителями і затверджувалися окружним благочинним священиком[3]. Зазначену дату підтверджує дата прибуття на освячення церкви місцевих поміщиків, подружжя Дмитра Олександровича і Катерини Єгорівни Самсон, а також їх родичів – дворян Бібері з села Ружниця Сорокського повіту і дворян Скорделі з села Мендиківці Хотинського повіту.

Присутність останніх на урочистому святі освячення церкви пов’язана з тим, що переважно на кошти місцевих поміщиків, а саме завдяки матеріальній і організаційній підтримці Дмитра Самсона (10.05.1796 р.н.) нова церква й була побудована. Д. Самсон в церковних документах зазначений як ктитор (від грец. Κτήτωρ –  «будівничий», «засновник») і саме за його проханням церква була освячена на честь святого великомученика Димитрія Солунського. Щоправда поміщик Д. Самсон помер незабаром після освячення церкви і похований в сімейному склепі під гвіздівецькою церквою.

Відомості про церкву за 1896 рік

Відомості про церкву за 1908 рік

Але було б не справедливим стверджувати, що тільки поміщики будували церкву, яка і нині діє в селі. Не були байдужі і місцеві жителі, які зібрали значну суму на будівництво та звозили будівельний матеріал на власних волах і конях. На схилах урочища «Гиртопи» гвіздівчанами були побудовані печі для випалювання цегли, яка там і видобувалася. В документах того часу також відзначено, що побудована церква «утриманням поміщика села Гвоздоуц Дмитра Самсона спільно з парафіянами сього села»[4].

Не глядячи на те, що освячення храму в Гвіздівцях, як уже було сказане, відбулося 3(17) вересня 1873 року, храмове свято в селі відзначається 8 листопада (26 жовтня за старим стилем) – в Димитриїв день, тобто в день свята на честь великомученика Димитрія Солунського, В цей самий день, до речі, в подальшому церква неодноразово переосвячувалася. Наприклад, так було наприкінці 1930-х років, після чергового ремонту і встановлення нині існуючих дзвонів, а також нещодавно – у 2015 році, після завершення капітального ремонту церкви.

І от гвіздівецькому храму – 150 років! Сподіваємося, що гвіздівчани гідно зустрінуть цей величний ювілей!

______________________________________________________________________

 

[1] Кучерявий О.П., Мандзяк О.С. Гвіздівці. Шляхами століть. / О. П. Кучерявий, О. С. Мандзяк – Кам’янець-Подільський: ФОП Панькова А.С., 2019. – С. 468 – 513.

[2] Мандзяк О.С. Православна Церква на Сокирянщині / Мандзяк Олексій Степанович, автор і упорядник. –  «Сокирянщина», 2016. – С. 198 – 208.

[3] Дивіться, наприклад, наступні джерела: Ведомость о Свято-Димитриевской церкви села Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1896 год // Кишиневская духовная консистория (по делам Хотинского уезда). Клировые ведомости приходов Хотинского уезда за 1896 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 195. – Арк. 131; Ведомость о Свято-Димитриевской церкви села Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1903 год // Клировая ведомость 5-го округа Хотинского уезда Кишиневской епархии за 1903 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 200. – Арк. 135; Ведомость о Свято-Димитриевской церкви села Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1904 год // Кишиневская духовная консистория (по делам Хотинского уезда). Клировая ведомость за 1904 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 203. – Арк. 141; Ведомость о Свято-Димитриевской церкви с. Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1908 год // Кишиневская духовная консистория (по делам Хотинского уезда). Клировая ведомость за 1908 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 210. – Арк. 133зв; Ведомость о Свято-Димитриевской церкви села Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1909 год // Кишиневская духовная консистория (по делам Хотинского уезда). Клировая ведомость за 1909 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 213. – Арк. 131зв; та ін.

[4] Ведомость о Свято-Димитриевской церкви села Гвоздоуц 5-го округа Хотинского уезда, за 1896 год // Кишиневская духовная консистория (по делам Хотинского уезда). Клировые ведомости приходов Хотинского уезда за 1896 год. – ДАЧО, ф. 605, оп. 1, спр. 195. – Арк. 131.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар