Юхим Гусар

 

Вчора – 26 жовтня 2020 року відбулася сота річниця від дня народження Катерини Іванівни Лісогор – українського педагога, заслуженого вчителя Української РСР, кавалера ордена Леніна, почесного громадянина міста Сокиряни, першого учителя гвіздівецької школи с 1944 року.

Катерина Іванівна  народилася 26 жовтня 1920 року на Чернігівщині. Закінчила Чернігівський педагогічний інститут. У 1944 році за направленням Міністерства освіти Української РСР приїхала у звільнену від німецько-румунської окупації Сокирянщину, з початку 1944-45 навчального року вже працювала учителем і завідуючою новоствореної 4-х класної гвіздівецької школи. Згодом працювала вчителем і заступником 7-ми річної школи села Гвіздівці. В подальшому, після повоєнної демобілізації в Гвіздівці приїхав і її чоловік, теж вчитель – Лісогор Михайло Федорович.

Всі перші учні гвіздівецької школи з великою вдячністю згадують відданість Катерини Іванівни педагогічній діяльності в школі, учням…

Катерина Іванівна дуже наполегливо але розумно проводила роботу серед батьків учнів – селян – одноосібників, для яких кожна дитина була ще й помічником у господарстві). Саме вона умовляла кожного з батьків допустити дітей до навчання. Катерина Іванівна навіть організувала першу баню в селі, щоб забезпечити можливість миття найменших учнів. Вона знала кожного  з учнів всіх віків і кожного з батьків, неодноразово бувала у кожному будинку села, де були діти учнівського віку. Всі батьки учнів теж відносилися до неї в величезною повагою.

Саме Лісогор К.І. забезпечила вступ до технікумів перших гвіздівецьких дітей 1925-28 років народження), які раніше навчалися у румунській школі (Барчук Василь Лук’янович, Костриж Василь Семенович, Кучерявий Михайло Порфир’євич, Ткач Іван Георгійович).

Крім того, Лісогор К.І. вела серед гвіздівчан активну агітаційну роботу, спрямовану на боротьбу з пияцтвом в селі.

Лісогор К.І. (2-га з лівого боку в 1-му ряду, поряд з директором Смирновим П.Л.) серед вчителів одного з найперших педколективів школи в с. Гвіздівці. Фото 1940 р. або 1950 р.

 

В подальшому, з 50-х років ХХ ст.,   К.І. Лісогор працювала завідуючою методкабінетом Сокирянського районного відділу освіти, учителем Сокирянської середньої школи № 1.

За працю удостоєна досить багатьох нагород і відзнак:

  • Відмінник народної освіти України (1963);
  • Грамота Президії Верховної Ради УРСР (1965);
  • орден Леніна (1966) – найвища нагорода в СРСР;
  • заслужений вчитель УРСР (1969);
  • Почесний громадянин м. Сокиряни (1989).

Її ім’я увійшло до енциклопедичного видання “Вони прославили Буковину”.

 

Померла Катерина Іванівна 17 квітня 2007 року, похована в місті Сокиряни.

Мітки: , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар