admin on 24th Лютий 2018

1738 рік

Першою сильною подією XVIII століття був землетрус 11 червня 1738 р. В історії Молдови його називають страшним і жахливим, коли розвалилася стара вежа монастиря Голія в Ясах, а інші монастирі одержали ушкодження, і більшість будинків була зруйнована. У Бухаресті завалилася вежа господарського двору, зруйнована велика кількість будинків і церков. Обвалилися будинки в Бузеу, Брашові, у Бакеу зруйнована дощенту церква Соломона. Сильно відчувалося у Фокшанах, Сфинтул-Георге, Сібіу. У Валєній-Де-Мунте трьох жінок поглинула одна із тріщин, що утворювалися в земній корі. Ріки вийшли з берегів, була повінь. Є дані, що в Ясах зруйновано 11 монастирів, розвалилася вежа, причому загинули муляри, що її будували. Євсєєв, імовірно, помилково відносить ці руйнування до території Молдавії.

Спостерігався землетрус у Львові, Кам’янець-Подольську, Станіславі. У селі Крива Руда Полтавської області воно відчувалося як 4-бальне за шкалою MSK–64 . У каталозі воно представлене як вранчське проміжне з інтенсивністю в епіцентрі Io = 8-9 балів.

 

1790 рік

Наступний сильний землетрус відбувся 6 квітня 1790 р. і супроводжувалося афтершоками протягом декількох діб. Воно викликало струси в Галичині, Трансільванії, Молдавії й Валахії. Область чутливості простягнеться від Бродів і Житомира на півночі до Києва, Херсона й Криму на сході. У Бухаресті зруйновано один будинок, пошкоджені багато будинків. У Кишиневі, Бендерах з’явилися тріщини в будинках, відпадала штукатурка, виникали тріщини в печах. У Бєльцях упали димарі, з’явилися тріщини в стінах, падали карнизи. В Очакові постраждало кілька будинків, у Житомирі ушкоджена церква.

 

1802 рік

У наступному ХІХ столітті перший руйнівний землетрус відбувся 26 жовтня 1802 р. Воно відомо в літературі за назвою «велике». Струсами була охоплена майже вся Європа від острова Ітака й Константинополя до Варшави, Москви й Петербурга. З найбільшою силою відбулося у Валахії, Молдавії й південної частини Трансільванії. У плейстосейстовій області інтенсивність перевищувала 8 балів. Тут у землі утворювалися тріщини, з яких заюшила вода, як з артезіанських колодязів, досягаючи іноді висоти веж. Ріки наповнилися водою й у багатьох місцях вийшли з берегів. У селі Хегіг зруйнований дощенту палац, реформаторська церква, багато будинків. У Брашові труби майже всіх будинків звалилися, багато будинків зруйновані. Стіни церков і веж тріснули. У Бухаресті невимощена частина міста опустилася, і там з’явилося озеро, що випаровує сірчаний запах. Сильно ушкоджені були церкви. Не встояла й звалилася відома своєї архітектурою висока вежа Колца, що витримала протягом ста років кілька землетрусів. Звалилася недавно побудована церква у Валєній-Де-Мунтє. Зруйнований монастир у Кимпулунзі, постраждали церкви в Бакеу і Ясах. Слабкіше воно відчувалося у Фегераші, Сібіу, Сігішоарі, Дєвє, Крайовому, Тимішоарі. У Болгарії сильні коливання спостерігалися в Рущуку, Сілістрі, Варні, Відіні, Земліні. У Константинополі (Туреччина) землетрус великої шкоди не заподіяв, у передмістях Пера, Галата й Сараїл кілька будинків були пошкоджені.

На території Молдови є, на жаль, мало конкретних даних про чутливості події 1802 р., час виникнення якого збігся з періодом турецького панування. У Гербовецькому і Каприянівському монастирі збереглися відомості про нього. Сіло Гербовець, що стояло на горі, у результаті землетрусу змістилося, що, імовірно, пояснюється виниклим при землетрусі великим зсувом. Зникло озеро внаслідок зміни в розташуванні виходів підземних вод. Інтенсивність землетрусу можна тут оцінити приблизно в 7 балів за шкалою MSK – 64. Величезна кам’яна церква в Капріянівському монастирі була сильно пошкоджена. У Сороках була пошкоджена кам’яна церква настільки сильно, що служити в ній більше не стали, і вона згодом розвалилася.

На території нинішньої України землетрус із найбільшою силою відчувався на  південному заході. У Чернівцях деякі будинки були пошкоджені. У Києві дзвонили самі собою дзвони на будинку міського керування. У роботі Сагалової розглянутий прояв цього землетрусу на території Буковини й на території, пов’язаною з вигином Карпат, у містах і селах Семіграддя. Опис досить докладний, тому що хронікою землетрусів займалися, переважно, літописці Брашова.

У Росії сейсмічні коливання відчувалися на всьому узбережжі правого берега Окі, у містах Тулі, Орлі, Калузі, тоді як на лівому березі його зовсім не було помітно. У книзі Ніконова відзначається подібність опису події 26 жовтня  1802 р. відомим літератором і істориком Н.М. Карамзіним із проявом землетрусу 4 березня 1977 р. у Москві. У Москві й Калузі інтенсивність склала 4 бала, в Орлові й Смоленську 3 – 4 бала. У Тулі й Петербурзі – 3 бала. На карті ізосейст, складеної Ніконовим, відзначений правіше Дону пункт, імовірно, Мічурінськ, колишній Козлов, з інтенсивністю 4 – 5 балів. Однак у джерелах згадується місто Козельськ, що лежить південніше на захід від Калуги, а не нинішній Мічурінськ, де землетрус не відчувався. Через цю, на нашу думку, неточність виявилася сильно витягнутої до сходу ізолінія інтенсивністю в 5 балів.

 

1829 рік

Руйнівний землетрус 26 листопада 1829 р. описаний в багатьох роботах, однак даних про епіцентральну область дуже мало. Зате по Молдові, Україні й Росії конкретних відомостей більше, ніж для попередньої події 1802 р. Землетрусу передував ряд поштовхів 17, 20 і 23 листопада. У Бухаресті було зруйновано 130 будинків і поранено близько 60 людей. У Кимпіні зруйнована церква, у Кронштадті (Брашов) струси були слабкішими. У Германштадті (Сібіу) потріскалися стіни будинків, у Медіаші дзвони дзвонили самі собою. У Ясах коливання тривали 70 сек., деякі церкви й будинки були пошкоджені. Землетрус відчувався у всій Болгарії й у Польщі в Хадинковці, Дубках, Потоцку, Хороденці, Оріжковці. Архієпископ Кишинівський і Хотинський 15 листопада повідомляв Синод, що в ніч на 14 листопада 1829 р. «наприкінці четвертої години по напівночі Господь відвідав місто Кишинів настільки сильним землетрусом, що подібного сєму у минулі часи ніхто зі старожилів не запам’ятав. Явище це тем більш значне, що дія оного тривала до трьох хвилин безперервно, було предшествуємо двома ударами, і, заподіявши в багатьох дерев’яних й інших будинках і будовах у місті менш або більш важливі пошкодження, у багатьох будинках зруйнувало труби й деякі частини кам’яних будинків». У Дубоссарах дверей відчинялися самі собою, зі стель сипалася глина, у печах з’явилися помітні шпари. У Бендерах пошкоджені труби на будинках, у казармі фортеці утворювалися тріщини, і в багатьох місцях обвалилася штукатурка. У Тирасполі землетрус тривав 4 хвилини, у багатьох будинках утворювалися тріщини й побиті стекла. Повсюдно поштовхи супроводжувалися підземним гулом.

На території сучасної України землетрус відчувався в такий спосіб. У Рені в багатьох будинках зруйновані грубні труби, у соборі випало кілька образів з іконостасу. З рапорту Болградського протоієрея Синодові: «…в 04.45 було в Болграді незвичайний землетрус, що тривав за зауваженням багатьох більш хвилини, від потрясіння якого виникли на стінах кам’яних міцних будов чималі тріщини, на дахах цих будов відбувся сильний тріск, труби на дахах і бурави розвалилися». В Одесі спостерігалися 3 поштовхи, найдужчим був другий. Струси йшли з південного сходу на північний захід і тривали 4 хвилини. Двері тряслися, утворювалися тріщини в штукатурці старих будинків. У Херсоні в незначному ступеню був ушкоджений будинок арсеналу. У Києві землетрус відчувався тільки на Печерську, у багатьох будинках коливалися двері й меблі, перекидався посуд, гойдалися лампади. В Єкатеринославлі (Дніпропетровськ) проявилося протягом декількох секунд. У нагорних частинах було сильніше, ніж у низинні. У кам’яному тюремному замку утворювалися тріщини й ушкодження печей. Сейсмічна подія 1829 р. відчувалося також в Акермані, Ізмаїлі, Очакові, Чернівцях, Беріславі, Ольгополі, Кременчузі, Хоролі, Крюкові, Сквирі, Бердичеві, Махнівці, Червонограді, Миколаєві.

До північний сходу від епіцентру струсами була охоплена територія аж до Льговського повіту Курської губернії. У Криму землетрус виявився інтенсивністю до 4 балів. На південний захід від епіцентру межею чутливості з’явилася Мондавія біля Урбіно на Адріатичному узбережжя Італії. Цікаво відзначити, що 4 березня 1977 р. сюди також дійшли струси в 2-3 бала. Склавши таблицю з 60 значень пунктів-балів, ми побудували новий уточнений варіант карти ізосейст землетрусу 26 листопада 1829 р.

 

1838 рік

Наступний руйнівний землетрус 23 січня 1838 р. відзначений в багатьох літературних джерелах. Основній події за 12 хвилин передував слабко відчутний у Бессарабії поштовх. Після нього спостерігалися афтершоки невеликої інтенсивності. Землетрус охопив Валахію, Молдавію, Трансільванію, південний захід Росії й увесь Балканський півострів. В епіцентральній області були жертви, великі руйнування. По берегах рік Сірет, Мілков, Римнік і Бузеу утворювалися численні тріщини й провали з викидами чорної води, зсуви. У Бухаресті струси тривали протягом трьох хвилин, майже всі будинки постраждали. Найбільша шкода була заподіяна падінням високих стін монастиря Святого Георгія. У результаті землетрусу загинуло 42 людини, зруйновано повністю 36 будинків. У Римнику, Брашові, Крайовому, Плоєштах, Вукові, Джурджі, Вікна-Марі, Пітештах і Слатіні пошкоджені будинки, при чому деякі зовсім зруйновані. У Ясах струси тривали 55 сек., не заподіявши ніякої шкоди, крім тріщин у будинках. Майже всі жителі Тімішоари від сильних хвилеподібних коливань відчули нудоту й запаморочення. У рапорті новоросійському й бессарабському губернаторові наведені докладні відомості про виниклі внаслідок землетрусу ушкодження у церквах, казенних і суспільних будовах Бессарабської області. Повідомляється, що «у Кишиневі відбувся сильний землетрус, що тривав близько трьох хвилин, від якого в місті не залишилося жодного будинку без ушкодження більш-менш значного: у деяких обвалилися стелі, зруйнувалися печі й труби, а інші з пазами в стінах і взагалі у всій сполуці своєму тріщини. Одна тільки новоспоруджена церква залишилася неушкодженою, крім куполів, що розбилися у вікнах, декількох стекол. Потрясіння землі, що тривало безперервно, було настільки велике, що будинки досить відчутно коливалися й усі речі, що перебували в оних прийшли в рух, падали й руйнувалися». У Бєльцях коливання тривали близько 4 хвилин, у кам’яному соборі біля вікон утворювалися тріщини, і був сильно ушкоджений купол. На дзвіниці дзвонили самі собою найменші дзвони, у деяких будинках були пошкоджені стіни, дахи, труби. У Сороках протягом трьох хвилин відчувалися сильні струси, будинки коливалися, меблі рухалися, двері розчинялися навстіж, птахи падали із гнізд. Однак тільки в деяких будинках утворювалися тріщини. Проте, ніхто з жителів не запам’ятав подібного землетрусу. У статті Сухова повідомляється, що за історичними даними в районі села Копанка плин Дністра відійшов на 5 км до сходу й стало обмивати лівобережні села Слободзія й Чобручі. Тут же сказано, що після руйнівної події 1838 р. царський уряд заборонив будувати в Кишиневі будинки вище двох поверхів.

Досить сильний землетрус відчувався й на Україні. У Рені всі вдома були пошкоджені й жителі шукали порятунку під відкритим небом. Стояти на ногах було надзвичайно важко, багато падали й не могли вже встати до закінчення струсів. По відчуттях старожилів, це було найстрашніше нещастя з неодноразово спостережуваних раніше. На Дунаї весь лід потріскався, і рівень води значно впав, судно, що стояло на мілині, «Маріца» перекинулося набік. В Ізмаїлі підземний гул і коливання тривали не більше трьох хвилин.  Струси були сильнішими у верхній частині міста, де жодного будинку не залишилося без ушкодження. Будинки, розташовані на скаті, здебільшого не постраждали. Усі, що пам’ятали землетрус 1829 г., стверджували, що воно було менш сильне й тривале.

У Хотині був чутний сильний гул, речі зрушувалися з місць, двері розорювалися, але значних ушкоджень не було. У Києві досить сильні коливання супроводжувалися сильним гулом, що не припинявся протягом двох хвилин. На території Росії крайніми пунктами спостереження з’явилися на півночі Калуга, Тула й Козельськ, на сході – Таганрог. Коливаннями були відзначені Орел, Рильськ, Щигри, Тім, Старий і Новий Оскол, Бєлгород, Суджа, Вовчанськ і Дмитрієв. У Курську землетрус тривав більш двох хвилин, і був такий сильний, що люстри й лампади гойдалися, ліжка тряслися, у будинках на окраїні міста падав посуд із шаф. Подія відчувалася у Відні (Австрія), Скутарі (Албанія), Константинополі (Туреччина). На лівому березі Дунаю, на границі Австрії й Валахії воно тривало близько хвилини й ушкодило кілька будинків.

1892 рік

Зроблений висновок про те, що землетрус 14.10.1892 р. найбільше відомий на нижньому Дунаї. При перегляді макросейсмічних матеріалів з сейсмічності Карпатського регіону ми переконалися в помилковості висновків, зроблених у роботі. У монографії І. Атанасіу, на яку немає посилання в роботі, наводиться карта ізосейст досліджуваного землетрусу із вказівкою найвищої бальності в північно-східній Болгарії. Крім того, у роботі також є опис макросейсмічного прояву землетрусу 14 жовтня 1892 г. в 50 населених пунктах Румунії, з якого випливає, що в усті Дунаю інтенсивність була не вище 6 балів. У Тулчі «на початку відчувалося сильне погойдування, що переходило у сильний струс. Зупинялися маятники, розвалилися димохідні труби, утворювалися тріщини в стінах і стелях». Тут інтенсивність 7-8 балів за шкалою МSК-64, що представляється нам завищеною оцінками. Максимальні прояви відзначені на північний сході Болгарії в Тутракані, Кємєнларі, Сілістрі, Русі, Разграді. У Кємєнларі зруйновані деякі старі будинки. В Олтєниці (Румунія) обвалилися деякі будинки й звалилися зводи. Води Дунаю утворювали хвилі висотою 3 м над рівнем одноповерхового будинку. Трохи вище впадання Ардеша в Дунай на березі розкололася земля й утворювалося досить велике озеро. У Констанці зруйновані старі будинки й у багатьох будовах утворювалися тріщини. У Мізілі «два послідовні поштовхи, другий сильніше, тривалість – 30 сек. У багатьох будинках і церквах з’явилися тріщини в стінах і стелях». Іінтенсивність у Мізілі, рівна 8 балам, на нашу думку, завищена.

У працях метеорологічної мережі південно-заходу Росії ми знаходимо докладний опис прояви землетрусу 1892 р. у Ларжанці, західному передмісті м. Ізмаїла. Спостерігався хвилеподібний рух земної поверхні, що спить прокинувся від тремтіння ліжка, тремтіли стіл, крісло, умивальник, настільна лампа. Гойдалася лампадка перед іконою. Судячи із цього опису, інтенсивність коливань була не вище 4-5 балів. Найсильніше за останні 30 років коровий землетрус північної частини Добруджі відбувся 13 листопада 1981 р. відчувалося на всій території південно-заходу Одеської області й півдня Молдавії . Епіцентр його розташований у дельті Дунаю (Георгіївське гирло), східніше м. Тулча, де воно виявилося як 8-бальне, в Ізмаїлі коливання були шестибальними . У Кишиневі ж воно відчувалося як чотирибальне.

 

Землетруси ХХ-го сторіччя

 

У ХХ сторіччі найбільш сильні сейсмічні події з інтенсивністю в епіцентрі 7 і вище балів відбулися 6 жовтня 1908 р., 29 березня 1934 р., 10 листопада 1940 р., 4 березня 1977 р., 30 серпня 1986 р., 30 і 31 травня 1990 р.

 

Землетрус 6 жовтня 1908 р. охопив території Румунії, Болгарії, південного заходу Росії, Польщі. Кордон чутливості на сході доходить до Дніпра. У каталозі Флорінеско максимальна інтенсивність оцінюється в 8 балів, в Атанасіу – 6 балів. У каталозі Євсєєва відзначається інтенсивність деяких міст України до 6 балів. У Кишиневі за повідомленням «Бессарабських губернських новин» відчувався сильний хвилеподібний землетрус, гул. Будинки коливалися, деренчали вікна, меблі, висячі предмети прийшли в рух. Цей опис дозволяє оцінити інтенсивність прояву землетрусу не вище 5 балів. Незвичайно сильний землетрус відчувався в Житомирі: падіння людей з ліжок, биття посуду й шибок, перекидання меблів.

 

Землетрус 29 березня 1934 р. з бальністю в епіцентрі Iо=7 і глибиною порядку 90 км відчувалося в Румунії, Болгарії, Молдові й на Україні аж до Львова, Житомира, Києва, Дніпропетровська. Газети «Бессарабське слово» і «Бессарабська пошта» присвятили його опису кілька заміток. У Кишиневі багато будинків отримали значні ушкодження. У приміщенні фабрики на розі вул. Александровській і Пушкінській обвалився великий шматок стіни. Особливо сильно постраждали будинки в нижній частині міста. Обрушувалися димоходи. У військовому госпіталі тріснули стелі. У Костюженах упала верхівка труби електричної станції. У Тирасполі й Тігіні (Бендерах) люди в паніці вибігали із квартир.

 

В 1940 р. землетрус у Карпатах викликав коливання ґрунту в Москві, Вороніжі, Харкові, Києві, а також у всіх містах і селах, розташованих між Москвою й Карпатами. У Москві коливання ґрунту тривало кілька хвилин. Ближче до Карпат ці коливання відчувалися сильніше. У Львові вони вже виявилися як справжній землетрус, що заподіяв деякі руйнування. Однак такий широкий ореол сейсмічних коливань є великою рідкістю. При карпатському землетрусі 1940 р. (магнітуда 7,5) очевидці спостерігали в його епіцентрі світіння ґрунту й гірських вершин. Крім уже названих, спостерігалося також світіння, переважно червоного відтінку, ліній зв’язку й електропередач.

Південно-західна частина Одеської області піддалася коливанням 7 балів. В Одесі землетрус тривав три хвилини. Відчувалися два сильні поштовхи. У квартирах гойдалися лампи, падали вази й інші предмети. В обсерваторії зупинилися всі годинники. У стінах багатьох будинків з’явилися тріщини. Населення вийшло на вулиці. У деяких будинках обвалилися стіни, балкони, карнизи. У капітальній стіні готелю «Москва» утворювалися тріщини. Вагони на залізниці мимовільно переміщалися.

Після землетрусу 1940 року в 1940-45 рр. на зводах вівтаря, у центральному барабані, західній частині Покровського собору Ізмаїла й у верхньому храмі проводилися ремонтні роботи.
Від найсильніших землетрусів у Кишиневі 22 жовтня й 10 листопада 1940 р. (останнє відбулося о 4 години 41 хв. ранку й було особливо руйнівним, наносячи значний збиток місту), постраждало багато будинків: Краєзнавчий музей, Митрополія, в’язниця, будинок Рубинштейна (, що розташовувався на розі вулиць Александровській і Вірменської). Так, по даним «Довідки про стан житлового фонду по Кишиневі на 25 січня 1941 р.», 39 будинків виявилися зовсім зруйнованими землетрусом; 256 будинків потребували капітального ремонту, 681 – середнього й ще 2372 будинки – поточного.

Були пошкоджені: готель «Палас», електростанція, водопровід, трамвайне депо, а також низка інших об’єктів міст суспільного значення. Особливо постраждала Костюженська лікарня, католицький костьол (були зруйновано дві вежі), будинок сільгоспінституту на вул. (колишньої) Леовській, драмтеатр і консерваторія.

За повідомленнями преси, постраждали також три поліклініки, кілька шкіл, пивний завод, меблева фабрика, які потребували капітального ремонту. У результаті землетрусів багато родин городян залишилися без даху (400 родин були розміщені практично відразу ж, 50-60 родин, що залишилися, передбачалося розмістити протягом місяця).

До початку літа 1941 р. наслідку землетрусу були ліквідовані лише частково, пріоритетно відновлювалися життєво необхідні об’єкти – електростанція, водопровід, трамвайне депо, поліклініки, школи, готелі й ін.

За два тижні до руйнівного землетрусу 10 листопада 1940 р. відбувся його форшок 22 жовтня інтенсивністю в епіцентрі 6-7 балів. Землетрус 10 листопада 1940 р. охопив всю Південно-Східну Європу (Румунію, Болгарію, Югославію, Угорщину), докотився до Туреччини, а в Радянському Союзі – до Москви й Ленінграду. Область, охоплена відчутними струсами, становить близько 2 млн. кв. км. Землетрус викликав сильні руйнування в багатьох населених пунктах Румунії, значні ушкодження будинків і споруджень у Болгарії. У межах СРСР землетрус із максимальною силою виявилося на території Молдавської РСР і південно-західних районах Української РСР.

У Бухаресті, Галаці, Плоєшті, Бузеу й інших румунських містах було зруйновано багато будинків, і постраждали тисячі людей. У Кишиневі землетрус призвів до значних руйнувань будинків і суспільних будинків, були людські жертви. Аналогічні ушкодження відзначалися й в інших населених пунктах Молдавії. Населення Одеси вийшло на вулиці, у будинках мали місце ушкодження. У Чернівцях у деяких будинках з’явилися тріщини, подекуди обвалилася штукатурка. Жителі Києва й Харкова були розбуджені деренчанням стекол, потріскуванням підлог і меблів. У Москві землетрус відчувався слабко: інтенсивністю в 3-4 бала. Слабкі струси спостерігалися в Криму. Відчутні струси спостерігалися на всьому Балканському півострові, у Польщі, Чехословаччині.

Припрутська частина Молдавії шириною до 50 км на ділянці Карпінени – Джурджулешти піддалася впливу до 8 балів, а більша частина території республіки, за винятком північно-східних районів, випробувала 7–бальні коливання.

 

Кінохроніка руйнувань у Кишиневі після землетрусу 1940 р. Цей карпатський землетрус, із глибиною вогнища, що перевищує 100 км, відчувався на площі близько 2 млн. квадратних км. Його сила в епіцентрі (район Плоєшті в Румунії) досягала 9-10 балів, у Бухаресті — 8, в Одесі — 6, у Києві — 5, у Москві — 4 бала.

 

Через 37 років відбувається наступний руйнівний землетрус, близький до максимально можливих у Карпатському регіоні. Землетрус 4 березня 1977 р. за величиною магнітуди трохи слабкіший, ніж подія 10 листопада 1940 р. Однак вогнище землетрусу 4 березня було приблизно на 40 км ближче до поверхні Землі, й ефекти на поверхні виявилися близькими за величиною площі чутливості коливань. Крайніми пунктами його прояву були на півночі м. Петрозаводськ, на сході – узбережжя Кавказу. У Румунії особливо постраждав Бухарест. У Молдавії найбільший сейсмічний ефект в 7 балів спостерігався в південно-західній її частині.

В Інституті геофізики й геології АН МРСР були зібрані відомості про прояв сейсмічного впливу з 23000 анкет, розісланих по всій республіці. Результати обробки дозволили визначити бальність в 278 населених пунктах. На території Молдови землетрус 1977 р. було зареєстровано двома інженерно-сейсмометричними станціями, розташованими в Кишиневі й Кагулі.

Землетрус 30 серпня 1986 р. з’явився черговою ланкою в ланцюзі  руйнівних подій області Вранча й третьою за рахунком за ХХ сторіччя сильною подією з інтенсивністю в епіцентрі більш 8 балів. Воно випереджалося форшоком 16 серпня й супроводжувалося афтершоками. На північний сході від епіцентру відчувалося аж до Москви й Мурома. Незважаючи на меншу, ніж в 1977 р. магнітуду й більшу на 40 км глибину вогнища, землетрус 1986 р. завдав шкоди на території МРСР, удвічі більший, ніж в 1977 р., через спрямованість максимального сейсмічного впливу на північний схід від епіцентру. Інститутом геофізики й геології АН МРСР і Інститутом геофізики АН УРСР були сформовані загони для збору макросейсмічної інформації й організоване анкетування сейсмокореспондентыв. Для побудови карти ізосейст землетрусу 1986 р. у європейській частині території СРСР використані спостереження в 521 населеному пункті. Для побудови узагальненої карти ізосейст використана карта К. Раду по території Румунії. Чотирибальна зона охоплює південну частину Білорусії до Гомеля й Жлобина й більшу частину України. П’ятибальна зона охоплює всю територію Молдавії й південно-західну частину України до м. Миколаєва. Шестибальна зона займає більше половини території Молдавії й південний захід території України до міста Одеса, включаючи Вилкове, Кілію, Бєлгород Дністровський і Дністровськ. У семибальну зону входить південно-західна частина Молдавії й територія України з містами Рені, Болград. Так у Бухаресті на відстані 140 км до південно-заходу від епіцентру відчувався землетрус інтенсивністю 6-7 балів, а в Кишиневі на відстані 240 км до північний сходу від епіцентру інтенсивність склала також 6-7 балів.

 

Землетрус 30 травня 1990 р. відчувався на значній території Південно-Східної Європи: у Румунії (до 8 балів в епіцентральній зоні), Молдові (5-7 балів), Болгарії (5-6 балів), Україні (3-7 балів), Білорусі (2-4 бала), Росії ( до 2-3 балів). Землетрус також відчувався на території Югославії, Греції, Туреччини, Угорщини й Польщі. 30 травня в Бухаресті відчувалися коливання інтенсивністю в 6-7 балів, у Кишиневі – 6 балів. Більша частина Молдови обмежена ізолінією I=6 балів, більша частина України I=4 бала. Трьохбальні коливання дійшли до Москви. У Молдові максимальна бальність I=7 відзначена на захід – південний захід в п’ятьох населених пунктах на відстані 110-180 км від епіцентру. Ізолінія I=4 бала проходить на Україні через Тернопіль, Чернігів і Сімферополь. Коливання від землетрусів з епіцентрами в південно-західній частині Вранча із глибиною порядку 140 км типу події 1986 р. відчувалися на території Молдавії, що перебуває в азимутальному створі 20-95, сильніше, ніж при землетрусах північно-східної частини із глибиною порядку 90 км.

 

Порівняльні характеристики землетрусів

Отже, отримані більш повні й відносно надійні визначення лягли в основу карт ізосейст найсильніших землетрусів ХVІІІ – ХХ століть. Карти демонструють максимальне й далеке поширення сейсмічних коливань у північно-східному напрямку від епіцентру, що характерно для більшості сильної проміжної глибини землетрусів області Вранча. Однак при загальній спрямованості випромінювання виявляється істотна відмінність конкретних напрямків максимуму випромінювання сейсмічної енергії стосовно до кожного землетрусу. Сагалова в роботі зробила порівняльний аналіз наслідків землетрусів 26 жовтня 1802 р. і 10 листопада 1940 р. У Брашові, Надьяйті, Кєздіваргашелі (Еиргу-Секуєск), Шєпшісентдьєрді (Сфинтул – Гєорге) макросейсмічні ефекти двох подій приблизно однакові. У Бухаресті землетрус 1802 р. виявився сильнішим, ніж в 1940 р., коли був зруйнований одинадцатиповерховий будинок американської дипломатичної місії «Карлтон», тріснув зверху дощенту новий будинок іноземного міністерства, серйозно валилися будинки, сильно розтріснулися стіни церков, а в 1940 р. майже всі вдома були пошкоджені. У болгарському місті Рущук в 1940 р. було ушкоджено 10 будинків і 50 людей поранені, а в 1802 р. між Сілістрою і Рущуком провалилася ціла місцевість. Із тріщин заюшила чорна вода.

У Варшаві в 1940 р. сейсмічний ефект оцінюється як 4 – бальний, а в 1802 г. тут відзначене хитання люстр у меридіональному напрямку. У Києві й Москві вплив двох землетрусів приблизно однаковий. Найбільш вилученим від епіцентру до північного сходу в 1802 році з’явився Санкт-Петербург, де відзначені коливання в багатьох джерелах. Про спостереження відгомонів землетрусу 1940 р. у Ленінграді згадується тільки у звіті В.О. Цшохера.

Опис сейсмічного впливу землетрусу 26 жовтня 1802 г. наводить на думку про подібність його прояву з руйнівним землетрусом 4 березня 1977 р. з вогнищем на глибині порядку 90 км, прив`язаним до північно-східної частини осередкової області Вранча. Граничні пункти поширення землетрусу 1977 р.: Адріатичне узбережжя Італії, Греція, Туреччина, Ленінград, Петрозаводськ, Кострома, Тамбов. По дальності чутливості землетрус 1977 р. більший, ніж землетрус 1802 р.

Землетруси 1829 і 1838 рр. були слабкіші, ніж в 1802 р. по інтенсивності в епіцентрі й менші за площею, що була охоплена струсами. При події 1829 р. максимальний макросейсмічний ефект був спрямований до північного сходу від епіцентру, як у випадку руйнівного землетрусу 31 серпня 1986 р. Сильніше, ніж в 1838 р., відчувалися коливання в Ясах, Кишиневі, Дубоссарах, Болграді. По характеру спаду інтенсивності з відстанню можна зробити висновок, що вогнище землетрусу 26 листопада 1829 р. було прив`язане до нижнього шару глибин області Вранча порядку 130 – 150 км.

При землетрусі 1838 р. напрямок максимального макросейсмічного ефекту був до південно-сходу від епіцентру. У порівнянні з подією 1829 р. струси відчувалися сильніше в Рені, Ізмаїлі, Сороках, Бєльцях, Чернівцях. По характеру ізоліній карти ізосейст землетрус 23 січня 1838 р. можна віднести до сейсмічних подій північно-східної частини епіцентральної області Вранча із глибиною вогнища порядку 90 км. Подібні події, але з більшою виділеною енергією відбулися 4 березня 1977 р. і 30 травня 1990 р. В 1838 р. два землетруси пішли один за іншим через 12 хвилин. Землетрус 1977 р. було мультиплетним, а в 1990 р. відбувся сейсмічний дубль 30 і 31 травня. Судячи з карти ізосейст події 1908 р., – це типовий вранчський землетрус із проміжною глибиною вогнища: інтенсивність в епіцентрі невисока, спадає повільно в північно-східному напрямку. Якби ця подія була 8-бальною в епіцентрі, вона б відчувалося за аналогією з руйнівними подіями 1977, 1986 і 1990 рр. на північному сході аж до Москви. І в Бухаресті було б не 5 балів, а вище. За характером спаду інтенсивності з відстанню можна припустити, що вогнище було прив`язане до глибини порядку 130 – 140 км.
При землетрусі 1977 р. максимальна інтенсивність в 8-9 балів спостерігалася в різних азимутах від епіцентру відповідно до мультіплетністю події. При землетрусах 1986 і 1990 рр. область максимальних струсів зміщена до північного сходу від епіцентру, розбіжність між макросейсмічним і інструментальним епіцентром становить у першому випадку приблизно 60 км, у другому – 40 км. Ця розбіжність, віднесена до відповідної до глибини гіпоцентру, дозволяє судити про розташування площини розриву у вогнищі, яке виявляється крутопадаючим у північно-західному напрямку під кутом 65, що збігається з обраною діючою площиною у вогнищі. При землетрусах 1977 і 1990 рр. ізосейсты 3 і 4 балів витягнуті убік Москви, а при більш глибокому землетрусі 1986 р. ця витянутість спостерігається убік Курська й Вороніжа.

Порівняльний аналіз механізмів вогнищ землетрусів області Вранча приводить до наступних висновків. Для землетрусів північно-східної окраїни осередкової зони при першому поштовху під дією субгоризонтального стиску, спрямованого вхрест простяганню разломної зони, і субвертикальному розтяганню відбувається процес утвору розриву, спрямований на північний схід від епіцентру. Він зупиняється біля бар’єру, утвореного зоною сильної неоднорідності у верхній мантії, що обмежує «тіло Вранча». Накопичені напруги знімаються при повторному поштовху, епіцентр якого в 1977 р. розташовувався до південного заходу, а в 1990 р. до південного сходу від першого поштовху. Завдяки спостережуваному убік поширення розриву ефекту Допплера підсилюється інтенсивність землетрусів в області перших ізосейст в 1977 і 1990 р. на південний захід від епіцентру, а в 1940 і 1986 рр. на північний схід, підсилюючи макросейсмічний вплив убік Молдови.

Основний внесок у сейсмічну небезпеку території Молдови вносять землетруси, що виникають у зоні Карпатських гір Вранча. Вогнища руйнівних землетрусів цієї зони мають глибини 70-170 км. Однак сейсмічну небезпеку можуть нести не лише подкорові, але й корові землетруси. Вогнищами таких землетрусів буяють зони Придунайських розламів і межиріччя Прут – Сірет. Місцеві вогнища можуть викликати локальні макросейсмічні ефекти до 7 балів, що для демографічних і економічних умов республіки Молдова має велике значення. У процесі виявлення особливостей впливу корових землетрусів ми звернулися до вивчення сейсмічної події 14 жовтня 1892 р., якому присвячена робота Ніконова А.А. і Ніконової К.І. У статті стверджується, що епіцентральна область прив`язана до гирлового відрізка Дунаю в районі Ісакча – Тулча – Суліна.

У випадку події 1892 р. у Тирасполі інтенсивність була менша 3-х балів, а по Кишиневу не має відомостей про чутливості. Картина прояву нижньодунайського землетрусу 13 листопада 1981 р. зовсім інша, ніж 14 жовтня 1892 р. Останній коровий землетрус у нижньому плині Дунаю, який виявився макросейсмічно на території Молдови, відбувся 3 жовтня 2004 р. з магнітудою М=4,8 і із глибиною вогнища 31 км. На півдні країни в Джурджулештах коливання були чотирибальними, а в Кишиневі й Лєово інтенсивність становила 3,5 бала. У каталозі інтенсивність в епіцентрі оцінюється як 8-бальна й координати епіцентру прив`язані до території Болгарії (43,5 N і 27,6 Е). З карти видно, що землетрус 14 жовтня 1892 р. відбувся на північному сході Болгарії. Тому коливання були добре відчутні на південно-заході Румунії, що було б малоймовірним, якби епіцентр його перебував в усті Дунаю. Максимальна інтенсивність на південному заході Росії склала 4 бала.

Землетрус 1892 р. схожий за своїми проявами зі «стражицьким» землетрусом у Болгарії 21 лютого 1986 р. з координатами 43,3 N і 26.0 Е, глибиною 11 км і магнітудою Мs = 5,5 за даними Міжнародного сейсмологічного центру. У Кишиневі воно відчувалося з інтенсивністю в 2 бала. Найбільш сильним за інструментальний період землетрусом нижнього плину ріки Дунай слід уважати подію 13 листопада 1981 р. з координатами 45,27 N і 29,01 Е магнітудою М = 5,2 і глибиною вогнища 8 км.

 

 

Матеріал підготував Геннадій Ємельянов (з посиланням на роботи Друмя А.В., Степаненко Н.Я., Сімонова Н.А. «Найсильніші землетруси Карпатського регіону в XVIII – XX столітті» і Друмя А.В., Степаненко Н.Я. «До питання про сейсмічність району дельти ріки Дунай»).

 

На нашому сайті опубліковано за публікацією «Історія землетрусів у Бессарабії, Молдавії й Румунії: хронологія й свідчення очевидців» сайту «Земля – Хроники Жизни» 

Обробка для цієї публікації і переклад на українську мову – сайт «Гвіздівці»

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар