Чимало громадян нашого району, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам, хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-юридичними (фізичними) особами та взагалі відсутності орендної плати. Тим більше, що люди, спілкуючись між собою, дізнаються, де, хто і скільки заплатив чи видав продукції. У зв’язку із численними запитами надаємо роз’яснення щодо правильності проведення розрахунків орендарями за орендовані паї.

Базою для розрахунку орендної плати є нормативна грошова оцінка землі. Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю). А розмір ставки орендної плати за землі сільськогосподарського призначення повинен бути не менше 3 відсотків від вартості земельної ділянки у відповідності до статті 1 Указу Президента України від 02.02.2002 р. № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)».

Однак, щоб визначити, якою є нормативна грошова оцінка вашої ділянки на сьогодні, її слід проіндексувати.  Так, наприклад, у вашому сертифікаті зазначена нормативна грошова оцінка паю 5.000 гривень. Щоб дізнатися нинішню нормативну оцінку паю, вам необхідно цю суму помножити на індекс інфляції – на сьогодні це 3,2. Отримуємо 16.000 гривень. Далі визначаємо 3% від цієї суми – 480 гривень. Це мінімальний річний розмір орендної плати за один пай, на який ви б мали розраховувати, якщо нормативна грошова оцінка одного паю, записана у вашому сертифікаті, становить 5.000 грн. Тож, здаючи свою землю в оренду, цю суму ви маєте використовувати як орієнтир, адже остаточна цифра, яку ви зафіксуєте в договорі, залежить від вашої домовленості з орендарем.

Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, «право оренди земельної ділянки» – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Тому, передаючи ділянку (пай) в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов’язково має бути письмовим.

У випадку заниженої орендної плати (такої, яка не відповідає встановленій в Указі), або якщо агрофірма, орендуючи земельний пай, отримує прибутки від її використання, то селянин-власник паю вправі переглянути розмір орендної плати в бік її збільшення. Для цього йому слід подати письмову заяву-пропозицію (як додаткову угоду до договору оренди землі) про збільшення розміру орендної плати до керівництва агрофірми. Адже зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, але у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Громадянам, які надали в оренду свої земельні ділянки, варто знати і те, що в ситуації, коли агрофірма порушує строки виплати або не сплачує селянину орендної плати, сплачує занижену орендну плату та з інших підстав, останній вправі, не чекаючи закінчення строку договору оренди, достроково припинити дію цього договору, розірвавши його в судовому порядку.

І головне – кожен договір оренди має бути офіційно зареєстрованим у відділі Держкомзему, оскільки він набуває чинності саме з моменту державної реєстрації.

Альбіна Гладка, начальник відділу оподаткування фізичних осіб Сокирянської ОДПІ

Текст – відповідно до викладеного на сайті міста Сокиряни

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

9 коментарів к “Що потрібно знати власникам земельних паїв, що здані в оренду”

 1. Ви краще описали б яким чином повинна оформлюватись орендна плата та якою документацією вона фіксується. показати зразки Актів по розрахунках за оренду земельних ділянок. Оскільки ці положення існують тільки формально і належним чином орендарі ці умови не виконують..

 2. Сергій, а чи не забагато Ви від нас хочете? Ми все ж – не сайт Держкомзему. Ми вказуємо на основні моменти, а решта – до відповідних спеціалістів

 3. Крепостной Сеятель
  23rd Жовтень 2014 в 05:13

  ДОКАЗАТЕЛЬСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО ГЕНОЦИДА УКРАИНСКИХ СЕЛЯН: ЧИТАЙТЕ ОЧЕНЬ ВНИМАТЕЛЬНО. Кадастровая оценочная стоемость земельного Пая 200 тыс. грн. Депутаты установили арендную плату за земельный пай 3% от оценочой стоемости, тоесть 3% это 6000 грн в год, минус налог, и наруки селянин, владелец пая получает около 5000 тыс. грн в год. Теперь вопрос – почему арендная плата 3% вто время когда банковский процент по депозитам 20% ? Почему для налогов цена 200 тыс а для выплаты аренды (в перещёте на депозит выходит только 30 тыс. грн – 20% от 30 тыс = 6 тыс. грн которые получает Селянин ) ? Тоесть, сейчас Украинский селянин, владелец пая получает доход от оренды своей собственности из росчёта что его пай 5 га стоит 30 тыс. грн – логично? Теперь вопрос: а как пай может стоять 30тыс. грн если агрофирмы имеют ежигодный доход с Пая в разы больше? Ни один экономист не даст на это ответ – Ни кто ! Это противоречит всем экономическим законам, фактически “КРЕПОСТНОЕ ПРАВО” депутаты и их агрофирмы пользуются Селянской Землёй за 3% в год (причём от той стоемости которуюую сами и назначили) а Селянин неможет взят кредит даже под 30% – Бо мораторий, на замораториную Землю кредит недают. Без кредитных средств Селяне немогут сами обрабатывать свою землю и вынуждено здают в аренду агрофирмам которые крышуют депутаты – ОЧЕНЬ ХОРОШО ПРОДУМАНЫЙ ЗАМКНУТЫЙ КРУГ ЭКОНОМИЧЕСКОГО ГЕНОЦИДА СЕЛЯН ! ЕСЛИБ НЕБЫЛО ЗАПРЕТА НА ПРОДАЖУ С/Х ЗЕМЛИ СЕЛЯНИН ПОЛУЧАЛБЫ В ГОД НЕ 5000 грн, а 40 000 грн. ТОЕСТЬ В ВОСЕМ РАЗ БОЛЬШЕ ! Каждой Сельской семе, каждый год, НЕДОПЛАЧИВАЮТ 35 тысяч гривень, ЗА КАЖДЫЙ ПАЙ.
  Теперь вам поннятно почему депутаты и партии все как один против продажи земли? Да потому что еслиб небыло моратория им бы пришлось платить вам за аренду не 5000 грн а 40 000 грн, тоесть не 3% а 20% от стоемости Пая. А многие селяни вобще послалибы всех нахер с ихними арендами, и самиб обрабатывали свою землю, бо имелибы возможность взять доступный кредит. Еслиб на Землю небыло МОРАТОРИЯ то у селян былбы выбор где и за сколько взять кредит, на самых выгодных условиях. Да и деньги получиные селянами за аренду Пая шлибы в Украинскую экономику а не так как сейчас в заграничные банки – ОНИ ГРАБЯТ НЕ ТОЛЬКО СЕЛЯН А И ВСЮ УКРАИНУ ! ТЕПЕРЬ КОГДА ВЫ БУДЕТЕ СЛЫШАТЬ ПО ТЕЛЕВИЗОРУ ТЕХ КТО ЗА ЗАПРЕТ ПРОДАЖИ ЗЕМЛИ, ЗНАЙТЕ – ЭТО ВАШИ КРОВОПИЙЦИ ! p s Арендная плата за обект не может быть ниже банковской процентной ставки от сумы равной стоимости этого обекта – это аксиома ! Я обращаюсь ко всем экономистам, политикам и просто честным людям – не будте ровнодушны, не дайте грабить Украинский Народ . с ув Крепостной Сеятель

 4. а как можно продать пай?

 5. семён, пока законно продать нельзя ни как – до 1.01.2018 года

 6. 26.11.2016 орендар видав на руки договір оренди земельного паю, до якого додано інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, держреєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження. Сам договір орендарем не підписаний, печатка відсутня. На запитання чому не має підпису і печатки відповіли, що наразі це не потрібно, бо договір зареєстрований у держреєстрі. Виникає питання чи дійсно це так?

 7. Лариса, ні, це не так. Держреєстратор не мав права вносити в реєстр не підписаний сторонами договір. Напевне, примірник, який є у орендаря все ж підписаний Вами і Орендарем. Вам мали би видати підписаний примірник договору, або, щонайменше, завірену копію, адже текст договору містить його умови, чого не має в реєстрі.

 8. Я укладала договір оренди землі на 5 років до вересня 2016 року. Хотіла подовжити цей договір ще на 5 років, але мені відповіли що мінімальний термін договору складає 7 років, максимальний 12 згідно закону 2015 року. Скажіть , будьласка, чи справді такий закон існує. Дякую

 9. Валентина, як нам пояснив адвокат Кучерявий О.П., дійсно на цей час мінімальний строк, на якій укладається договір оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства – 7 років. Максимальний – 50 років (стаття 19 Закону України “Про оренду землі”).
  В зв”язку з тим, що ми не є спеціалістами з юридичних питань, можливість задавати питання під цією інформаційною статтею закриваємо і рекомендуємо всім бажаючим звертатися з подібними питаннями на сайті адвоката Кучерявого О.П., де у тому числі є рубрика “Земля і закон”.