Чимало громадян нашого району, які є власниками земельних паїв і надали їх в оренду агрофірмам, хвилює питання низьких розмірів оплати за оренду їхнього паю орендарями-юридичними (фізичними) особами та взагалі відсутності орендної плати. Тим більше, що люди, спілкуючись між собою, дізнаються, де, хто і скільки заплатив чи видав продукції. У зв’язку із численними запитами надаємо роз’яснення щодо правильності проведення розрахунків орендарями за орендовані паї.
Базою для розрахунку орендної плати є нормативна грошова оцінка землі. Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю). А розмір ставки орендної плати за землі сільськогосподарського призначення повинен бути не менше 3 відсотків від вартості земельної ділянки у відповідності до статті 1 Указу Президента України від 02.02.2002 р. № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)».
Однак, щоб визначити, якою є нормативна грошова оцінка вашої ділянки на сьогодні, її слід проіндексувати. Так, наприклад, у вашому сертифікаті зазначена нормативна грошова оцінка паю 5.000 гривень. Щоб дізнатися нинішню нормативну оцінку паю, вам необхідно цю суму помножити на індекс інфляції – на сьогодні це 3,2. Отримуємо 16.000 гривень. Далі визначаємо 3% від цієї суми – 480 гривень. Це мінімальний річний розмір орендної плати за один пай, на який ви б мали розраховувати, якщо нормативна грошова оцінка одного паю, записана у вашому сертифікаті, становить 5.000 грн. Тож, здаючи свою землю в оренду, цю суму ви маєте використовувати як орієнтир, адже остаточна цифра, яку ви зафіксуєте в договорі, залежить від вашої домовленості з орендарем.
Як передбачено у ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, «право оренди земельної ділянки» – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Тому, передаючи ділянку (пай) в оренду, слід укласти договір оренди з тим, кому ви її передаєте. Він обов’язково має бути письмовим.
У випадку заниженої орендної плати (такої, яка не відповідає встановленій в Указі), або якщо агрофірма, орендуючи земельний пай, отримує прибутки від її використання, то селянин-власник паю вправі переглянути розмір орендної плати в бік її збільшення. Для цього йому слід подати письмову заяву-пропозицію (як додаткову угоду до договору оренди землі) про збільшення розміру орендної плати до керівництва агрофірми. Адже зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, але у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Громадянам, які надали в оренду свої земельні ділянки, варто знати і те, що в ситуації, коли агрофірма порушує строки виплати або не сплачує селянину орендної плати, сплачує занижену орендну плату та з інших підстав, останній вправі, не чекаючи закінчення строку договору оренди, достроково припинити дію цього договору, розірвавши його в судовому порядку.
І головне – кожен договір оренди має бути офіційно зареєстрованим у відділі Держкомзему, оскільки він набуває чинності саме з моменту державної реєстрації.
Альбіна Гладка, начальник відділу оподаткування фізичних осіб Сокирянської ОДПІ
Текст — відповідно до викладеного на сайті міста Сокиряни
Мітки: Буковина, Гвіздівці, договори, здача, Земля, область, оренда, оформлення, паї, податки, район, реєстрація, село, Сокирянський, Сокирянщина, сучасність, Україна, Чернівецька
3rd Март 2012 в 14:42
Ви краще описали б яким чином повинна оформлюватись орендна плата та якою документацією вона фіксується. показати зразки Актів по розрахунках за оренду земельних ділянок. Оскільки ці положення існують тільки формально і належним чином орендарі ці умови не виконують..
4th Март 2012 в 09:59
Сергій, а чи не забагато Ви від нас хочете? Ми все ж — не сайт Держкомзему. Ми вказуємо на основні моменти, а решта — до відповідних спеціалістів
23rd Октябрь 2014 в 05:13
ДОКАЗАТЕЛЬСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО ГЕНОЦИДА УКРАИНСКИХ СЕЛЯН: ЧИТАЙТЕ ОЧЕНЬ ВНИМАТЕЛЬНО. Кадастровая оценочная стоемость земельного Пая 200 тыс. грн. Депутаты установили арендную плату за земельный пай 3% от оценочой стоемости, тоесть 3% это 6000 грн в год, минус налог, и наруки селянин, владелец пая получает около 5000 тыс. грн в год. Теперь вопрос — почему арендная плата 3% вто время когда банковский процент по депозитам 20% ? Почему для налогов цена 200 тыс а для выплаты аренды (в перещёте на депозит выходит только 30 тыс. грн — 20% от 30 тыс = 6 тыс. грн которые получает Селянин ) ? Тоесть, сейчас Украинский селянин, владелец пая получает доход от оренды своей собственности из росчёта что его пай 5 га стоит 30 тыс. грн — логично? Теперь вопрос: а как пай может стоять 30тыс. грн если агрофирмы имеют ежигодный доход с Пая в разы больше? Ни один экономист не даст на это ответ — Ни кто ! Это противоречит всем экономическим законам, фактически «КРЕПОСТНОЕ ПРАВО» депутаты и их агрофирмы пользуются Селянской Землёй за 3% в год (причём от той стоемости которуюую сами и назначили) а Селянин неможет взят кредит даже под 30% — Бо мораторий, на замораториную Землю кредит недают. Без кредитных средств Селяне немогут сами обрабатывать свою землю и вынуждено здают в аренду агрофирмам которые крышуют депутаты — ОЧЕНЬ ХОРОШО ПРОДУМАНЫЙ ЗАМКНУТЫЙ КРУГ ЭКОНОМИЧЕСКОГО ГЕНОЦИДА СЕЛЯН ! ЕСЛИБ НЕБЫЛО ЗАПРЕТА НА ПРОДАЖУ С/Х ЗЕМЛИ СЕЛЯНИН ПОЛУЧАЛБЫ В ГОД НЕ 5000 грн, а 40 000 грн. ТОЕСТЬ В ВОСЕМ РАЗ БОЛЬШЕ ! Каждой Сельской семе, каждый год, НЕДОПЛАЧИВАЮТ 35 тысяч гривень, ЗА КАЖДЫЙ ПАЙ.
Теперь вам поннятно почему депутаты и партии все как один против продажи земли? Да потому что еслиб небыло моратория им бы пришлось платить вам за аренду не 5000 грн а 40 000 грн, тоесть не 3% а 20% от стоемости Пая. А многие селяни вобще послалибы всех нахер с ихними арендами, и самиб обрабатывали свою землю, бо имелибы возможность взять доступный кредит. Еслиб на Землю небыло МОРАТОРИЯ то у селян былбы выбор где и за сколько взять кредит, на самых выгодных условиях. Да и деньги получиные селянами за аренду Пая шлибы в Украинскую экономику а не так как сейчас в заграничные банки — ОНИ ГРАБЯТ НЕ ТОЛЬКО СЕЛЯН А И ВСЮ УКРАИНУ ! ТЕПЕРЬ КОГДА ВЫ БУДЕТЕ СЛЫШАТЬ ПО ТЕЛЕВИЗОРУ ТЕХ КТО ЗА ЗАПРЕТ ПРОДАЖИ ЗЕМЛИ, ЗНАЙТЕ — ЭТО ВАШИ КРОВОПИЙЦИ ! p s Арендная плата за обект не может быть ниже банковской процентной ставки от сумы равной стоимости этого обекта — это аксиома ! Я обращаюсь ко всем экономистам, политикам и просто честным людям — не будте ровнодушны, не дайте грабить Украинский Народ . с ув Крепостной Сеятель
22nd Ноябрь 2016 в 18:32
а как можно продать пай?
22nd Ноябрь 2016 в 20:40
семён, пока законно продать нельзя ни как — до 1.01.2018 года
28th Ноябрь 2016 в 10:07
26.11.2016 орендар видав на руки договір оренди земельного паю, до якого додано інформаційну довідку з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, держреєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження. Сам договір орендарем не підписаний, печатка відсутня. На запитання чому не має підпису і печатки відповіли, що наразі це не потрібно, бо договір зареєстрований у держреєстрі. Виникає питання чи дійсно це так?
28th Ноябрь 2016 в 22:12
Лариса, ні, це не так. Держреєстратор не мав права вносити в реєстр не підписаний сторонами договір. Напевне, примірник, який є у орендаря все ж підписаний Вами і Орендарем. Вам мали би видати підписаний примірник договору, або, щонайменше, завірену копію, адже текст договору містить його умови, чого не має в реєстрі.
13th Декабрь 2016 в 18:13
Я укладала договір оренди землі на 5 років до вересня 2016 року. Хотіла подовжити цей договір ще на 5 років, але мені відповіли що мінімальний термін договору складає 7 років, максимальний 12 згідно закону 2015 року. Скажіть , будьласка, чи справді такий закон існує. Дякую
13th Декабрь 2016 в 21:08
Валентина, як нам пояснив адвокат Кучерявий О.П., дійсно на цей час мінімальний строк, на якій укладається договір оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства — 7 років. Максимальний — 50 років (стаття 19 Закону України «Про оренду землі»).
В зв»язку з тим, що ми не є спеціалістами з юридичних питань, можливість задавати питання під цією інформаційною статтею закриваємо і рекомендуємо всім бажаючим звертатися з подібними питаннями на сайті адвоката Кучерявого О.П., де у тому числі є рубрика «Земля і закон».