На виконання рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України в Українському державному центрі радіочастот (УДЦР) введена в промислову експлуатацію автоматизована інформаційна система обліку мобільних терміналів на території України. Основними ж завданнями державного регулювання в цій сфері нібито є захист українського ринку від неякісних та недозволених до застосування в Україні мобільних телефонів, а також захист прав користувачів мобільних телефонів та послуг мобільного зв’язку. Але, насправді, насамперед, база кодів ІМЕІ мобільних телефонів в УДЦР започаткована з метою забезпечення державного регулювання ввезення радіоелектронних засобів на територію України та їх реалізації, тобто для запобігання їх контрабанді.

Що таке код ІМЕІ?

IMEI (International Mobile Equipment Identifier – міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) – це п’ятнадцятизначне число, яке є унікальним для кожного мобільного телефону. Код встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарату і служить для точної та повної ідентифікації телефону в мережах GSM та UMTS.

IMEI включає інформацію щодо походження телефону, його моделі, порядкового номера пристрою. IMEI може використовуватись для підтвердження права легально використовувати телефон на території країни, а також для забезпечення непрацездатності крадених телефонів в мережах операторів.

Код записано в пам’яті телефону. Тому, щоб дізнатись IMEI телефону, достатньо набрати на клавіатурі *#06#. Також цей номер можна побачити на наклейці під акумулятором телефону, та у гарантійному талоні і на коробці з-під телефону.

База даних IMEI підтримує три списки – “білий”, “сірий” та “чорний”.

Білий список – це ІМЕІ телефонів, що легально завезені на територію країни (в межах дозвільної системи).

Сірий список – це ІМЕІ телефонів, походження яких на території країни невідоме (могли бути увезені нелегально, увезені приватними особами та ін.).

Чорний список – список IMEI телефонів, які в даний час заборонені для використання на території країни (про які було повідомлено як згублені, поцуплені, або що мають хибний ІМЕІ).

Кожен за допомогою Інтернету може перевірити наявність коду ІМЕІ свого телефону в узагальненій базі даних кодів ІМЕІ мобільних терміналів. Для цього потрібно зайти через Інтернет на порталі Українського державного центру радіочастот, де розміщено систему пошуку бази даних кодів ІМЕІ. Набрати код терміналу та направити запит. Через лічені секунди замовник отримає відповідну відповідь.

Також можна перевірити код ІМЕІ свого телефону шляхом надсилання SMS з кодом IMEI на короткий номер “307”. Вам відразу надійде повідомлення – в якому списку Ваш телефон. Вартість відправки SMS повідомлення – за тарифами операторів як звичайне SMS.

У зв’язку із цим в результаті перевірки уведеного коду ІМЕІ можливі наступні відповіді:

уведений код “………………….” в БД ІМЕІ внесено в “……………” список

уведений код “………………….” в БД ІМЕІ не знайдено.

Якщо код Вашого телефону не знайдено, його можуть згодом відключити. В принципі, з 17 лютого 2010 р. вже повинні були відключити, але до цього технічно не готові (та і не хочуть) оператори мобільного зв’язку. Тому, поки що не пізно, якщо Ваш телефон у “сірому” списку і Ви його придбали легально, необхідно подати заяву до УДЦР про внесення телефону до “білого” списку.

У разі ввезення мобільного телефону з-за кордону, до заяви додається оригінал оформленої митної декларації, в якій зазначено марку та кількість телефонів. У випадку, якщо при ввезенні телефону з-за кордону митна декларація не була заповнена, до заяви необхідно додати копії документів, які засвідчують легальність придбання цього телефону (ксерокопія першої сторінки паспорту та сторінки з відміткою про перетинання кордону, ксерокопія чеку або квитанції про сплату за придбаний телефон та ксерокопія гарантійного талону зі штампом магазину).

У разі отримання мобільного телефону у міжнародному поштовому відправленні, до заяви додається один із документів, які передбачені Порядком та умовами здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних поштових відправленнях (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02 № 1948):

а) митна декларація CN 23, заповнення якої обов’язкове під час переміщення (пересилання) посилок, відправлень прискореної пошти “EMS” та відправлень з оголошеною цінністю;

б) ярлик “Митниця CN 22”, наявність якого обов’язкова під час переміщення (пересилання) дрібних пакетів, бандеролей, мішків “М” і відправлень прискореної пошти “EMS” з вкладенням письмової кореспонденції;

в) вантажна митна декларація – у випадках, передбачених законодавством;

г) акт визначеної форми про відправлені товари та інші предмети, який складається працівником поштового оператора у разі недекларування відправником товарів та інших предметів або відсутності митної декларації CN 23 (ярлика “Митниця CN 22”) до відправлення, що надійшло на адресу громадянина.

У разі отримання мобільного телефону в міжнародному експрес-відправленні, до заяви додається один із документів, які передбачені Порядком та умовами здійснення митного контролю товарів та інших предметів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон у міжнародних експрес-відправленнях (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02 № 1948):

а) митна декларація М 16 (у разі надходження відправлень на адресу громадян);

б) митна декларація (у разі пересилання відправлень громадянами);

в) вантажна митна декларація – у випадках, передбачених законодавством.

У разі замовлення мобільного телефону через Інтернет-магазини за кордоном та отримання його через міжнародні поштові або експрес-відправлення на замовлення, до заяви додаються документи, визначені пунктами 2 та 3.

УДЦР рекомендує наступний зразок заяви для внесення телефону у “білий” список.

Начальнику УДЦР

Слободянюку П.В.

Петренка Івана Івановича

адреса: 78200, Івано-Франківська обл.,

м. Коломия, вул. Старицького, 79

ЗАЯВА

Прошу Вас зареєструвати код IMEI мого мобільного телефону марки Nokia 5800, IMEI 535833024430437 _____________ (вказати джерело походження телефону).

До заяви додається:***

29.10.2009р./підпис/І.І. Петренко

Заяву слід надіслати на адресу Українського державного центру радіочастот: 03179, м. Київ, проспект Перемоги, 15 км.

Перелік радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, для ввезення яких у тому числі переміщення у міжнародних поштових відправленнях, міжнародних експрес-відправленнях, не потрібні дозволи визначено Рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку України від 4.02.2010 року № 51. Ознайомитись з переліком можна на сайті Верховної ради.

По матеріалах сайту УДКЦР і публікацій в інтернет-виданнях.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , ,

2 коментарі к “Чи не відімкнуть Ваш мобільний телефон?”

  1. Доброго вам дня. В мене є до вас запитання. В нас 27 числа був загублений телефон. Хотіли подати заяву в міліцію, але нам на відріз сказали що шукати його ніхто не буде, бо слідів злочену не було. Як можна його знайти. Місце де його загубили відомо.

  2. Галя, не впевнені, що хтось Вам допоможе, адже хоча й існують відповідні технології, але вони дуже дорогі у застосуванні та потребують спеціальних дозволів при використанні. Якщо у Вас смартфон з Андроїдом, там також є спеціальні функції пошуку, але якщо та функція у Вас ще налаштована. Також, якщо у Вас контрактне підключення, Ви можете спробувати звернутися до оператора.