admin on 22nd Січень 2013

5cf0d1d7d74e597a05bf18223431287dСпокійно несе свої води Дністер. На одному із01 rus1 його берегів в зелені дерев красується древній Хотин. На окраїні міста величним ансамблем здіймається в небо Хотинська фортеця, мовчазний свідок багатьох історичних подій.

Руїни оборонної стіні спорудженої, на думку археологів, десь у другій половині XIII століття Данилом Галицьким, свідчать про славне минуле предків хотинців. У підземеллі замку мучився, чекаючи смертної кари, керівник селянського повстання XV століття Андрій Боруля. Саме тут, біля стін Хотинської фортеці, війська султанської Туреччини, очолювані Османом II, які хотіли загарбати Польщу і Україну, отримали поразку в 1621 році.

Сьогодні минає піввіку, як гармати сповістили про початок хотинського постання. До зброї взялися робітники і селяни, молоді і старі, брати і сестри — всі, хто палав ненавистю до ворога.

Та сили були нерівні. Першого лютого над дністровими кручами загриміли постріли. — «Розстрілюють повстанців!» — схвильовано передавалось із уст в уста.

Більшості народним борцям вдалося врятуватися.

Майже 40 тисяч мирного населення Хотинського повіту, які не бажали терпіти знущання окупантів, перейшли разом із повстанцями на лівий берег ріки, влилися в ряди Першого Бессарабського полку, створювали партизанські загони, підпільні групи, хоробро билися на фронтах громадянської війни, мстили ворогам за смерть рідних і близьких за спалені села.

— Хоч і не перемогли ми в грізному 1919 роді, — говорить учасник Хотинського повстання Онисим Терентійович Плотніков, – але доказали, що не будемо терпіти звірства експлуататорів, що вміємо і будемо відстоювати нашу рідну землю, вільне життя.

Хотинський замок нині відвідують юні і дорослі жителі міста. Тут стрічають світанок випускники шкіл, які виходять в самостійне життя. Вони пишаються своїми земляками-героями, які, не шкодуючи життя, чинили опір чужинцям, боролися за утвердження Радянської влади, за свободу і незалежність рідного краю.

О. Чорний, житель с. Вашківці.

_____________________________________________________________

Стаття під рубрикою «П’ятдесятий рік Хотинського повстання. 1919 – 1969»

«Дністрові зорі». Орган Сокирянського районного комітету Компартії України та районної ради трудящих, № 10 (2620). Четвер, 23 січня 1969 року.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар