Піч для випалювання вапна

Молдавські археологи розкопують прадавнє місто, яке відноситься до XIV сторіччя. Серед знахідок – монети, фрагменти кераміки й частини будівель. На місці розкопок побувала кореспондент «МИР 24» Олеся Козакова.

Археологи акуратно, шар за шаром, розкопують могилу XIV століття. Металошукачем перевіряють, чи немає монет.

«У тій зоні розкопували кістяки на глибині два метри. А найперші ми знайшли на путівці, земля була змита з них дощами й снігом, кістяки були на поверхні», – розповів співробітник Національної агенції археології Молдови Мирча Суле.

У татаро-монгольський період городище Костешть було економічним і великим політичним центром. Це підтверджують монети, які чеканили тут за назвою місцевості Костешть Гирля. Дозволити собі це могли тільки багаті міста.

На території Молдови в період XIV століття розбудовувалося два міста Золотої Орди. Один – у відомому археологічному комплексі Старый Орхей, другий – тут, на місці села Костешть, усього в 22 кілометрах від молдавської столиці. Туристам це місце відоме мало, а археологи тут майже прописалися.

Цього року розкопки почали після зсувних сходів ґрунту. На поверхні знайшли череп. Археологи почали копати в тому ж місці й не прогадали: знайшли п’ять могил.

«Ми схильні вірити в те, що спочатку в цій зоні був цвинтар, а після того, як розрослося місто, сліди поховань загубилися, цвинтар розширився в інший бік, а тут розташувалася реміснича зона», – відзначив директор Національної агенції археології Молдови Влад Ворник.

Доказ – от ця величезна піч, яку розкопали археологи. Її діаметр – чотири метри, глибина – п’ять. До її виявлення вважалося, що в цьому кварталі були тільки гончарні майстерні.

«Це піч для випалу кам’яного вапна. Везли його із сусіднього села, з кар’єру, обпалювали й у такий спосіб робили будівельний матеріал, будували будинки», – пояснив Влад Ворник.

Працювати археологам потрібно швидко. Адже з кожним роком пам’ятку архітектури руйнують зсуви й місцеві жителі. Вони господарювали тут, поки грошей на дослідження у вчених не було. На території пам’ятника архітектури викопали штучне озеро для поливу полів.

«Є вже звернення до прокуратури, необхідно застосувати законодавство, і прокуратура повинна зробити свою справу. Мерію села ми попередили: будь-яка робота, проведена тут, повинна проходити суворо під спостереженням археологів», – підкреслив директор Національної агенції археології Молдови Влад Ворник.

Інтенсивно розкопки в Костештах ведуться останні три роки. За цей час удалося знайти більш 200 монет – бронзових і срібних. І безліч фрагментів кераміки. Усі артефакти перевезли до Національної агенції археології Молдови для вивчення. Артефакти, які вдасться відновити, археологи передадуть на зберігання до музею.

 

За публікацією “Мир 24” 

ФОТО: «Мир 24» (Елена Андрєєва) і Prime.md

Переклад на українську мову – сайт “Гвіздівці”

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар