Наш сайт вже розповідав читачам про досить небезпечне природне явище – грозу. Але гроза не єдине, що може завдавати істотного клопоту мешканцям нашого регіону, в тому числі у Гвіздівцях. Село можна рахувати повністю захищеним лише від одного – від повеней, адже річки, які протікають у селі та неподалік значного клопоту не завдадуть. Але від таких грізних атмосферних явищ, як ураган, буря та смерч гвіздівчани, як і мешканці інших місцевостей, не застраховані.

Насамперед – що воно таке і чим одне від одного відрізняється?

Ураган – це атмосферний вихор великих розмірів зі швидкістю вітру до 120 км на годину, а в приземному шарі – до 200 км/год.

От як описує ураган поет: Несеться полем дикий ураган, знімаючи стовпи пилюки сиві, зриває, мов бинти із свіжих ран, маленькі паростки, що шойно розпустились. Зрива дахи з немолодих будівль, з корінням викорчовує дерева… Пронісся садом, розпорошив цвіт, і з диким реготом ввірвався на подвір`я, перевернув з розмаху старий пліт і заволав, дурний, на все довкілля“.(© Борода )

Буря. Гадаю, що більшість чули поэтичне “визначення” бурі, яке дав О.С. Пушкін :  “Буря мглою небо кроет, вихри снежные крутя; то,  как зверь она завоет, то заплачет, как дитя; то по кровле обветшалой вдруг соломой зашумит, то как путник запоздалый, к нам в окошко застучит” (“Зимній вечір”).  Не менш цікаво описав початок бурі і Максим Горький у своїй поемі “Буревісник”: “Гром грохочет. В пене гнева стонут волны, с ветром споря. Вот охватывает ветер стаи волн объятьем крепким и бросает их с размаху в дикой злобе на утесы, разбивая в пыль и брызги изумрудные громады. Ветер воет. Гром грохочет. Синим пламенем пылают стаи туч над бездной моря. Море ловит стрелы молний и в своей пучине гасит. Точно огненные змеи, вьются в море, исчезая, отраженья этих молний“.

Але наукове визначення менш поетичне: буря – це тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю, яка більша 20 метрів на секунду. Вона звичайно спостерігається при проходженні циклону й супроводжується сильним хвилюванням на морі, озерах, річках та руйнуваннями на суші.

Смерч – атмосферний вихор, що виникає у грозовій хмарі й поширюється долілиць, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота, діаметром у десятки і сотні метрів. Досить часто спостерігаються маленькі смерчі. Смерч існує недовго, переміщаючись разом із хмарою. При русі над місцевістю зі швидкістю кілька десятків кілометрів у годину смерч робить руйнування, викликувані не тільки величезною швидкістю повітря усередині самого вихру, але й миттєвим стрибком атмосферного тиску, що за лічені секунди може впасти й знову піднятися на кілька десятків гектопаскалей. Будинки із замкненими дверима й вікнами “вибухають” у момент проходження над ними смерчу, цілі стіни вивалюються назовні, рідина з посудин висмоктується й розприскується. Одиночний смерч, опускаючись до землі, робить спустошення в смузі шириною кілька сотень метрів і довжиною від декількох кілометрів до декількох десятків кілометрів. Величезну небезпеку при смерчах над сушею становлять підняті в повітря й тверді предмети, що розлітаються в різні сторони, – дошки, друзки, уламки будинків, аркуші залізної покрівлі та ін. Енергія смерчу колосальна: він здатний зірвати й перекинути залізничний міст, важкий вантажний автомобіль, навіть тепловоз, або підняти в повітря й потім кинути на землю літак вагою десять тонн. Смерчі можуть висмоктувати величезну кількість води з рік, ставків і потім раптово збрасувати їх в іншому місці. Разом зі зливами в таких випадках, це іноді приводить до катастрофічно швидкого переповнення рік і річечок, які виходять із берегів і затоплюють долини.

В цілому, небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруджень, повітряних ліній електропередачі й зв’язки, наземних трубопроводів, а також поразці людей уламками зруйнованих споруджень, осколками стекол, що летять із великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути й одержати травми у випадку повного руйнування будинків. При сніжних і курних бурях небезпечні сніжні замети й скупчення пилу (“чорні бурі”) на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.

У нашій місцевості ці явища, хоча і проявлялися, але ні коли не призводили до будь-яких істотних руйнувань та масової загибелі людей. Щонайменше, ні хто з старожилів не пам’ятає навіть розповідей про будь які серйозні наслідки. Цьому в найбільшій мірі сприяв лісовий характер місцевості. Атмосферні явища, так би мовити, не мали розгону у приземному шарі.

Щоправда, з кожним десятиріччям, ліси зменшувалися у розмірі, адже населення потребувало все більше земель для сільськогосподарського використання. Чимало лісових площ зникло в часи першої та другої світових війн, реолюційні та перші післявоєнні роки. Зменшення площь лісових насаджень було зупинено у 1948 році, так званим Сталинським планом перетворення природи. Під час виконання цього масштабного державного плану площі лісів були не лише значно збільшені, а крім того з’явилися численні лісополоси, які також обмежували рух вітрів у приземному шарі.

На жаль, за часів незалежності дуже велика кількість цих лісосмуг повністю або частково зникла, а ті що лишилися, часто-густо вже не здатні виконувати свої захисні функції через старість незначну площу та старість дерев. А тому слід очикувати збільшення небезпеки виникнення у нашій місцевості більш могутніх бурь та смерчів, а можливо і ураганів. Відповідно, слід знати, як ці явища діють і як захиститися від них (принаймні спробувати).

Основними ознаками виникнення ураганів, бур і смерчів є: посилення швидкості вітру й різке падіння атмосферного тиску; зливові дощі й штормовий нагін води; бурхливе випадання снігу й ґрунтового пилу.

Після одержання сигналу про штормове попередження, особливо, якщо є хоча б натяк на сильну бурю (смерч, ураган) необхідно негайно приступити до наступних дій:

Ø зміцнити дах, пічні і вентиляційні труби;

Ø забити вікна у горищних приміщеннях (ставнями, щитами з дощок або фанери);

Ø звільнити балкони і території двору від пожаронебезпечних предметів;

Ø підготувати запаси продуктів і води на 2-3 доби на випадок евакуації в безпечний район, а також автономні джерела освітлення (ліхтарі, гасові лампи, свічки);

Ø перейти з легких будівель у більш міцні будинки або в захисні спорудження цивільної оборони (але майже всі вони за часи незалежності через недолугість влади зруйновані).

Як діяти під час урагану, бури, смерчу?

Якщо ураган (буря, смерч) застали Вас у будинку, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, у коридорі, біля вбудованих шаф, у ванних кімнатах, туалетах, коморах, у міцних шафах, під столами. Погасіть вогонь у пічках, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах. У США, дял яких це звичайне явище, від торнадо люди успішно ховаються в спеціально обладнаних підвалах і льохах.

У темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки; включіть радіоприймач для одержання інформації МНС; по можливості, перебуваєте в заглубленному укритті, у сховищах, льохах і т.п. Якщо ураган, буря або смерч застали Вас на вулицях населеного пункту, тримаєтеся якнайдалі від легких будівель, будинків, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, рік, озер і промислових об’єктів. Для захисту від уламків, що летять, і осколків скла використовуйте аркуші фанери, картонні й пластмасові ящики, дошки й інші підручні засоби. Намагайтеся швидше вкритися в підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, якщо такі наявні у населених пунктах. Не заходьте в ушкоджені будинки, тому що вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.

Під час сніжної бурі вкривайтеся в будинках. Якщо Ви опинилися у полі або на міжсільській дорозі, виходьте на магістральні дороги, які періодично розчищаються й де більша ймовірність надання Вам допомоги. При курній бурі закрийте обличчя марлевою пов’язкою, хусткою, шматком тканини, а очи – окулярами.

При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно зійти в укриття, підвал удома або льох, або вкритися під ліжком і іншими міцними меблями – ніщо інше не допоможе. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, у ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом або гілками дерев. Потрібно лягти максимально низько. Не залишайтеся в автомобілі, негайно виходите з нього й укривайтеся, як зазначено вище.

Після відходу головної небезпеки, після припинення стихійного явища необхідно з’ясувати, чи не має навколо Вас поранених людей, чи не потрібна комусь невідкладна допомога.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 коментар к “Ураган, буря, смерч – що таке і як захиститися?”

  1. В целом, автор грамотно написал.

Залишити коментар