admin on 23rd Червень 2011

Прийшла літня пора, а нею для багатьох людей і літні проблеми, серед яких – укуси у жалення різних комах. Наслідки таких укусів для різних людей бувають самі різноманітні. Для одних це взагалі не є будь якою проблемою, для інших може призвести навіть до смерті. Симптоми, що виникають при укусах і жаленнях комах, пов’язані із введенням отрутних і інших речовин під шкіру. Отрута комахи провокує алергійну реакцію, ступінь важкості якої залежить від індивідуальної чутливості до отрути або іншого продукту життєдіяльності комахи.

У більшості випадків реакція на укус комахи протікає в легкій формі. Проявами її звичайно бувають подразнення, сверблячка або відчуття пекучого болю й невеликий набряк, які проходять через день-два. Ознаками відстроченої реакції можуть бути висипка, підвищення температури, біль у суглобах і збільшення лімфовузлів. Один і той самий укус може викликати й негайну, і відстрочену реакцію. Та у невеликого відсотка людей отрути комах викликають важкі алергійні реакції, аж до анафілактичного шоку, який, як вже було зазначено, може призвести до смерті.

Найбільш болючими є звичайно укуси бджіл, ос, шершнів і вогненних мурах. Укуси комарів, кліщів, мух, які жалять і деяких павуків також можуть викликати алергійні реакції, але їхні прояви звичайно бувають більш легкими, хоча останнім часом, все частіше виникають тривалі негативні реакції у значної кількості людей, зокрема тривале незагоювання, тривала сверблячка, тощо…

Звичайно, що не завжди є можливість отримати негайну та й навіть відносно швидку медичну допомогу. Тому слід розповісти про деякі варіанти самодопомоги в польових (лісових) та домашніх умовах, тим більше, що здебільшого при укусах комах першої допомоги в польових або домашніх умовах цілком достатньо.

Насамперед – про те, як потрібно поводити себе при нападі значної кількості комах. Якщо комахи вас оточили або обсіли, саме головне – зберігати спокій, не панікувати, не бігти, не махати руками. Зрозуміло, що ця рекомендація стосується насамперед таких комах, як бджоли, оси. Як що Ви піддастеся паніці, почнете бігти (однаково не втечете, якщо тільки не має куди заховатися), махати руками, Ви спровокуєте комах на більш агресивну поведінку.

Потрібно знати, що, наприклад, оса і джмелі взагалі ні коли просто так не нападають на людину і не жалять її. Те саме здебільшого відноситься і до більш крупних комах, таких як шершні. Їм це не потрібно і занадто шкода отрути, яку вони втратять на непотрібну їй тварину – людину. Укус окремої оси, джмеля, шершня може бути пов’язаний виключно з тим, що Ви випадково притиснули комаху і вона змушена захищатися. Масовий напад цих комах може бути пов’язаний виключно з захистом їхнього житла, де б воно не було, якщо людина якимось чином стала загрозою для цього житла, або якщо Вас у безпосередній близькості від кубла випадково укусила окрема оса (джміль, шершень, тощо): такі комахи (в тому числі бджоли) відчувають запах випущеної отрути і летять на допомогу, щоб допомогти в захисті “соратниці”.

Хоча, як правило, навіть просте наближення до гнізда ос, джмелів, шершнів не викликає у них реакції нападу, вони лише починають більш інтенсивно гудіти, попереджуючи про наближення, починають ретельно придивлятися до Вас. Та експериментувати з кублом ос, джмелів, шершнів не варто, адже якійсь навмисний або необережний Ваш рук (наприклад різкий змах руки) може бути сприйнятий осами, як напад на їх житло. Крім того, Ви можете випадково опинитися на шляху комахи, яка летить і вона також випадково зіткнеться з Вами (найчастіше це буває у шершнів), при цьому, вона дасть сигнал нападу на житло. Тоді – не чувайтеся! Таким чином, якщо Ви побачили, що випадково наблизилися до гнізда, дуже повільно і спокійно, не роблячи жодних різких рухів, відійдіть

Якщо оси напали і почали жалити, от тоді вже лишається тільки, як найшвидше, шукати укриття. Тут вже можна бігти, але ні в якому разі не махати руками. Це ні як не допоможе але істотно уповільнить Ваш рух. Можна лише прикривати руками обличчя, насамперед область носа і очей. За можливості потрібно на ходу прикрити чимось з одягу область шиї, натягнути як найсильніше капелюх, шапку якщо вони є, щоб максимально прикрити області лімфовузлів, сонної артерії. Укритися від комах можна у якомусь приміщенні, у автомобілі, у печері, більш-менш глибокому гроті, у сіні, соломі (швидко заритися), у густих кущах, у густому лісі, хоча окремі комахи можуть переслідувати і там. Небезпечно занурюватися у водойми, де Ви не знаєте глибину, характер дна. Комахи відразу після Вашого занурення не відлетять, а будуть деякий час продовжувати кружляти на водою – вони знають, що Вам потрібно буде час від часу дихати. Значної кількості часу у Вас для цього не буде, поки комахи Вас не побачать і знову не нападуть . Тому, якщо Ви попадете на глибину, можете попасти в іншу небезпеку – небезпеку утонути.

Якщо комахи Вас просто обсіли, спробуйте повільно йдучи до якихось кущів, густої темної ділянки лісу, будівлі, іншого укриття, дуже повільними руками, краще гілячкою з м’якими листям, або паростком кущової росли, трави дуже повільно і лагідно струшувати комах з себе – насамперед з тих ділянок тіла, які не прикриті. При цьому уникайте таких рухів, при яких комаху можна притиснути. Якщо вона з переляку спробує Вас вжалити (навіть, якщо їй не вдасться через одяг), вона випустить отруту і це може стати сигналом для нападу решти комах.

З бджолами набагато важче. Бджола – комаха дуже організована. Можна навіть, з великою долею вірогідності (достеменно науці це не відомо), що бджолина сім’я – це в цілому єдиний розумний організм. При цьому, бджоли набагато більш нервові комахи. Напевне це пов’язано з тим, що на їх мед припадає найбільша кількість загарбників, порівняно, наприклад з джмелями. Бджола, особливо в той період, коли у неї поганий збір нектару, пилку, а також у похмуру погоду, стає геть нервовою і може вжалити на значній відстані від вулика просто через те, що їй, наприклад, не сподобався Ваш запах. Бджоли дуже не люблять запах поту (вважають, що це через запах ведмедів), не терплять запаху часнику, парфумів, алкоголю. Ну, а якщо Ви наблизилися до вулика, те вірогідність нападу різко зростає: будь-яка бджола, на шляху польоту якої Ви опинилися, дасть сигнал нападу і Ви – у небезпеці. Тому, до будь якої пасіки, краще не наближатися занадто близько.

Дехто, прочитавши цю статтю, запитає: “та чого цих бджіл розводити, потрібно цих бджолярів розігнати!..” Та зрозуміло, що розводять задля дуже корисного меду, а взагалі – не вдаючись до деталей (це інша тема), слід зазначити: не буде бджіл, то дуже швидко не стане і людей, адже бджоли – один з найважливіших ланцюжків у природі, від якого так чи інакше залежить нормальне функціонування майже всіх живих організмів на суходолі нашої планети.

Якщо Вас таки ужалили.

Якщо жало при укусі бджоли залишилося в шкірі, його потрібно видалити. Інші комахи не залишають у шкірі жала. Видалити жало можна нігтем, пінцетом – головне таким чином, щоб воно не обламалося і частка не залишилася під шкірою, адже тоді воно там буде викликати запалення. Не рекомендується видавлювати жало пальцями, тому що це може привести до поширення отрути. Бажано промити місце укусу водою з милом.

Контролюйте набряк, прикладайте лід (загорнутий у чисту тканину) або щось інше – холодне до області укусу. Декому не рекомендується обмивати водою, навіть холодною. Теплою водою не рекомендується обмивати ні кому. Якщо укус комахи прийшовся на руки або ноги, зніміть всі кільця й інші коштовності, що обтягають, щоб уникнути будь-яких порушень кровопостачання. Зняти біль можна за допомогою, наприклад, ібупрофену. Для лікування сверблячки прийміть антігістаміни (антіалергенні засоби), які Вам підходять. Зверніть увагу на те, що один з побічних ефектів цього препарату – підвищена сонливість. Використовуйте мазь із гідрокортизоном. Харчова сода або сіль із водою (кашка з 3-х – 4-х частин соди і 1-ої частини води) також може полегшити сверблячку. Існують також різні спеціальні засоби від укусів комах, які напевне слід було мати біля себе, перебуваючи десь на природі. При утворенні міхура, не намагайтеся його проколоти. Реакція може тривати 2-5 днів. Продовжуйте лікування до повного зникнення симптомів.

Помірна сверблячка, набряк або дискомфорт вже досить вагомі причини для консультації лікаря. Але, при більш тяжких наслідках, особливо при масовому ужалені, обов’язково звертайтесь до лікарів. Погіршення локалізованих симптомів протягом декількох днів також може бути ознакою інфекції на місці укусу комахи. Біль, збільшення набряку й почервоніння говорять про інфекцію. Якщо у вас з’явився біль у суглобах або набряк, проблеми з органами сечовипускання, а також оніміння, поколювання, печіння або біль продовжується протягом тижня після укусу комахи, звернетеся до лікаря.

Кропивниця (сип) або висипання, а також набряк губ або гортані, утруднений подих або ковтання, нудота, спазми, блювота, запаморочення або непритомність, сплутаність свідомості, прискорене серцебиття – ознаки анафілактичної реакції, що вимагає безпосереднього медичного втручання. При чому не йдіть на прийом до терапевта або сімейного лікаря (щоб дурно не стирчати у величезних сучасних “реформаторських” чергах), а відразу викликайте швидку допомогу або прямо туди самі йдіть. Краще таку людину супроводжувати, адже алергічна реакція може вплинути самим різним чином.

Якщо раніше у Вас вже була подібна алергійна реакція або якщо Ви використовували набір екстреної допомоги з адреналіном, негайно звернетеся в найближчий медичний заклад відразу укусу, адже навіть якщо Ви вилікували свою алергію, ви повинні переконатися, що симптоми не повторяться. Переконаєтеся, що всі ваші лікарі знають про реакцію, яка у вас була. Будьте готові, назвати лікареві всі ліки, які Ви прийняли протягом дня, з урахуванням трав і нетрадиційних препаратів. Якщо у вас була важка анафілактична реакція, то вам порадять комплект для екстреної допомоги, який Ви повинні будете завжди мати при собі. Цей комплект містить дозу адреналіну для ін’єкції. При перших ознаках алергійної реакції, ви повинні будете зробити собі укол. Інструктаж вам проведуть при призначенні. Рекомендується зберігати 2 або більше комплектів у різних місцях. При важких алергійних реакціях, рекомендується стати на облік до алерголога.

Швидке лікування звичайно допомагає уникнути ускладнень, у той час як будь-яка затримка в лікуванні важкої алергійної реакції може закінчитися швидкою деградацією й смертю. Іноді при укусі може з’явитися інфекція. Артрит, ниркова відмова й порушення нервової системи також відносяться до ускладнень, що можуть виникнути через укуси комах.

Якщо у вас є симптоми анафілаксії, чекаючи бригади швидкої допомоги, ви повинні, якщо Ви хрипите й у вас утруднений подих, вдихніть бронхолітичний засіб (засіб проти кашлю або астми). Ці препарати розширюють дихальні шляхи. Якщо ви відчуваєте слабість, ляжте й підніміть ноги вище голови, щоб підсилити течію крові до мозку. Якщо у вас є набір адреналіну, уведіть його собі, відповідно до інструкції. Якщо ви стали свідком втрати свідомості й зупинки пульсу, негайно проведіть потерпілому серцево-легеневу реанімацію.

Інші рекомендації, які стосуються не лише випадків жалень бджіл, ос, шершнів та джмелів, але і укусів інших комах:

– міцним відваром з вероніки лікарської обмивають пожалені місця й роблять на них припарки при укусах павуків і інших комах;

– свіжовипущеною сечею обмивають місце жалення або укусу й прив’язують тампон, змочений у сечі;

– свіжозірваний лист кульбаби подрібнити або розтерти й прив’язати на місце укусу комахи. Замінити через 2-3 год.;

– свіжозірваний лист подорожника подрібнити або розтерти й прив’язати на місце укусу комахи. Міняти кілька разів у день;

– якщо вас вжалила бджола, видалите жало зі шкіри й до місць жалення прикладіть свіжі листи петрушки – вони зменшують біль і запальний набряк. Одночасно можна пити відвар з кореню петрушки: 2 ст. ложки здрібнених корінь петрушки залити в термосі 0,5 л окропу, настоювати 8-10 год., процідити й пити по 1/4-1/3 склянки 3 рази в день за півгодини до їжі. Це дозволяє зняти загальні алергійні реакції;

– 3 ст. ложки сухої подрібненої трави череди звичайної залити в термосі 0,5 л окропу, настоювати 8-12 год., процідити й пити настій по 1/2-1 склянці 3 рази в день за 20-30 хв. до їжі при укусах бджіл і навіть змій (як антитоксичний засіб). Одночасно прикладати до місця укусу здрібнені свіжі листи череди;

– віджати сік зі свіжої трави м’яти, змазати їм місця жалення шкіри бджолами, осами, комарами, мошками й т.п. Сік м’яти здійснює протизапальне, знеболююче й протисудомну дію;

– приготувати кашку із цибулі або розрізати цибулину навпіл, накласти її на місця жалення бджіл, ос або інших комах і закріпити пов’язкою. Можна також віджати сік цибулі, просочити ним серветку й прикласти до місця укусу;

– маслинову (оливкову) олію настоювати на квітах звіробою. Пити по 1 ст. ложці 3 рази в день, одночасно запивати 2 склянками гарячого чаю із квітів звіробою, додавши в чай небагато оцту (кому оцет не шкідливий). Застосовувати 3-4 дні при укусах (в тому числі – змій, павуків), поки пухлина не спаде. Зовні рану присипати сіллю.

По матеріалах медичних і бджолярських посібників

На ілюстраціях:

фото-2: оса

фото-3:  бджоли у вилику

фото-4: шершень

фото-5: мураха

фото-6: видалення жала бджоли

фото-7: кропивниця

фото-8: подорожник

фото-9: петрушка

фото-10: мята

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 коментар к “Укуси комах”

  1. дякую. мене цікавила остання частина статті – про трави. Малюка вкусило щось над очком вночі, і зранку одне око не відривалось через припухлість. намагалася власне подорожником, м”ятою,кульбабою допомагати (щоб без хімії), та не дуже синочок допускав щось прикладати до того місця. набряк тримався дні 3. все пройшло і майже без моєї допомоги – імунітет хороший.
    всеодно дякую за статтю.
    принаймі на моїй душі було спокійно, що щось робила:)

Залишити коментар