admin on 31st Березень 2018

Запам’ятайте мене!

Слідом за молоком аграріям можуть заборонити продавати й домашнє м`ясо. Фермери й приватники бояться, що через це залишаться без роботи, а експерти припускають, що продукти можуть зрости в ціні. Під великою загрозою сало — у найближчі два-три роки воно може опинитися у дефіциті.

Нещодавно Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики й земельних відносин підтримав законопроект, який з 2020 року свійських тварин. Це стосується корів, свиней, домашніх птахів, кріликів, нутрій. Українці не будуть мати права забивати свійських тварин на своїх подвір’ях, це можна буде робити винятково на бойнях, у яких є спецдозволи. А на порушників очікує штраф до 850 грн, але найголовніше — знищення продукції.

Як пояснив «Вестям» директор Асоціації свинарів України Артур Лоза, така заборона пов’язана з виконанням евроінтеграційного закону про безпеку продуктів споживання. «Він передбачає відповідальність виробників за свою продукцію. Продукт можна взяти з полки й відстежити всі стадії його виготовлення, у тому числі знайти місце, де відбувався забій. Закон, який забороняє подвірні забої, насправді був прийнятий кілька років назад. Але він увесь час відкладався через те, що немає чіткої позиції держави з цього питання. Наприклад, дотепер немає правил, як саме повинні бути обладнані бойні», — сказав нам Лоза.

Фермеры вважають, що таке рішення депутатів фактично позбавляє сільгоспвиробників заробітку, що спровокує подорожчання продуктів. «Ціна м’яса автоматично підніметься — на кожному кілограмі фермер заробляє, — говорить «Вестям» голова фермерського господарства «Перлина Турії» з Волині Володимир Яренчук. – А якщо м’ясо доведеться везти на спеціальну бойню, там буде необхідно більше платити за те, що твою тварину або птаха заб’ють. Усе це входить у ціну, адже безкоштовно ніхто не працює. Наприклад, у нас у селі є дві бойні, але невідомо, чи є в них ці сертифікати. Поки вони їх оформлять, поки все це з’ясується, люди фактично залишаться без заробітку й без м’яса. Адже ще треба платити комуналку, податки, за перевезення, а ціни на газ і бензин теж постійно ростуть. Влади все роблять для того, щоб корів або свиней стало невигідно розводити. Через дорожнечу мені вже довелося забити 500 голів корів, тому що їх дуже дорого тримати, а працювати в збиток ніхто не буде. Звертався до владі, просив про допомогу, а мені сказали, що це не їх проблеми».

Фермер з Полтавської області Віктор Петрук упевнений, що ціни на м’ясо й сало стануть золотими. «Якщо всі вимоги виконати, то ви вже на базарі в бабусі її курочку, не наколоту антибіотиками, не купите. І сало справжнє, вирощене не на штучних кормах, теж не знайдете. Багаті зможуть засилати своїх гінців у села й за високими цінами купувати натуральні продукти, вони відразу виростуть у ціні. Я так і роблю, на базар уже майже не їжджу, у мене є свої замовники. А всі інші будуть їсти переморожене штучне м’ясо, як у Європі», — каже фермер.

 

Від свого не відмовишся

Нагадаємо, що Угода про асоціацію з ЄС вимагає, щоб із січня цього року в чинність вступили нові норми ДСТУ, по яких з п’яти сортів молока залишили тільки три. Таким чином, підприємства втрачали закупівлі молока в селах і мають право придбати його тільки в спеціалізованих фермерських господарствах. Однак пізніше в Мінагрополітики вирішили відкласти цю заборону, посилаючись на те, що виробникам і переробникам молока потрібно перешикуватися на нові вимоги.

На думку директора Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенко, щоб стримати ціни на м’ясо, нам доведеться закуповувати його в Аргентині й Польщі.

«По молоку ми залежимо на 50–70% від домашнього виробництва, а по м’ясу ситуація інша. М’ясо ми зможемо імпортувати з інших країн: яловичину з Аргентини, свинину — з Польщі. Проблема може виникнути с салом — воно стане дефіцитом, тому що більшу його частину виробляють у домашніх господарствах або на фермах. Промисловим образом покрити цей дефіцит у найближчі 2-3 роки не вдасться», — вважає Дорошенко.

Він каже, що без домашнього молока ми обійтися не зможемо, тому що короткий строк придатності не дасть можливості привезти його з-за кордону. На думку Дорошенка, щоб не підвищувати ціни на молоко, заборону знову відкладуть. Або дадуть добро на ввіз швидкопсувних продуктів з-за кордону у великій кількості.

 

Анастасія Кучкіна

 

 За публікацією  «Бизнес Вести»

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар