admin on 25th Січень 2013

01 rus1– Якісь з-за Дністра при­йшли. Румунів б’ють, – чулись селянські голоси.fakel Разом з Миколою Кривим та Микитою Серебрянським ми побігли туди, звідки лунали постріли. На околиці села, на доро­зі, що веде до Окниці, як бджолиний рій, гудів натовп людей. Тут видавали зброю повстанцям.

Одержавши гвинтівки і патрони, з гру­пою людей, яких очолив Василь Штеплюк, подались до Турецької долини, куди втекли румуни. Кругом — і в полі, і в Сокирянах – лунали постріли.

Під шквальним вогнем добре озброєного противни­ка довелось відступати. В самому центрі міста ми з хлопцями стріли чоловіка років 35 — 40 з кулеметом, стрічками патронів та гранатами. И досі не знаю його. Але пам’ятаю, що був він з Ожева, і звали його Єфтеній.

Тоді підізвав він мене, дев’ятнадцятирічного юнака, канув на плечі стрічки з патронами і сказав:

– Пішли зі мною.

Взявши зброю, разом з ним пішли за Сокиряни в напрямку до Коболчина. Під лісом замаскувались в ку­щах, підготовили кулемет і кілька годин вели бій.

Десь по обіді помітили, що Сокиряни вже були ото­чені румунами, в місті теж були вороги. Заховавши ку­лемет в конюшні, ми розійшлись.

Видолинками поза селом добрався додому. Довідався, що румуни безжалісно вбивають людей. Знову зустрівся з Миколою та Микитою, які були в другій групі повстанців. Вирішили переправитися на той бік Дністра Але вийти з села не вдалось.

Другого дня зайди зібрали на майдані старих і малих. Тоді розстріляли дев’ятнадцять чоловік. Серед них був Данило Серебрянський, брати Василь і Микола Савчуки та інші.

Мене разом з братами по зброї закрили в будинку жандармерії. Тримали дев’ять діб, допитували…

Невдалим був наш виступ тоді. Не було належної організації, не вистачало зброї. Але в серцях людсь­ких повстання вселило віру, що чужинцям не вічно бути господарями на нашій землі, прийде час, коли люди заживуть щасливо, заможно.

І цей сонячний день прийшов літом сорокового року. Червонозорі бійці з Радянської України принесли нам свободу. Але й досі в пам’яті той час, коли односельчани на зорі Радянської влади виступили проти чужинців.

В. Миронюк, учасник Хотинського повстання.

м. Сокиряни.

____________________________________________

Газета Сокирянського районного комітету КП України і районної Ради депутатів трудящих «Дністрові зорі», № 10 (2620), 23 січня 1969 року

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар