Пшениця на наших землях щороку дає високі врожаї. Були часи, коли ми збирали її по 33 — 35 центнерів з кожного гектара. Навіть торік, коли озимі на багатьох площах в колгоспах району пересіяно ярими культурами, ми одержали пшениці з площі 111 гектарів по 24,9 центнера. Якщо врахувати несприятливі кліматичні умови минулого року, то можна зробити висновок: врожай одержано непоганий.
Коротко розповім про досвід вирощування цієї цінної продовольчої культури. Розмістили її по добрих попередниках: багаторічних травах, після кукурудзи на силос та гороху. Як тільки зібрали врожай цих культур, площу зразу ж злущили на глибину 8 — 10 сантиметрів. Через десять днів поле виорали і одночасно заборонували і закоткували його. Глибина оранки 25 — 27 сантиметрів. Цю роботу своєчасно, високоякісно провели кращі механізатори артілі Василь Пижівський та Михайло Серебрянський. На гірших, суглинистих грунтах було внесено під оранку на кожен гектар по 30 тонн перегною.
Передпосівну культивацію зробили на глибину загортання насіння — 4 — 5 сантиметрів. Вслід пустили посівні агрегати. Насіння пшениці сортів «Миронівська-808» та «Безоста-1» було першого класу другої репродукції. Перед висівом його протруїли гранозаном. На кожен гектар висіяли «Миронівської-808» по 221 кілограмів, «Безостої-1» по 232, або витратили першого сорту по 4,5 мільйона зерен, другого — по 5,5.
Разом з насінням в рядки вносили на кожен гектар по 0,8 центнера гранульованого суперфосфату. Крім того, комбінованою сівалкою внесли ще по 2 центнери гранул.
Доглядали за посівами і зимою. На полі шаховим порядком розставили дерев’яні щити, затримали сніг. А ранньою весною, по тало-мерзлому грунті пустили тукові сівалки і внесли на кожен гектар по центнеру аміачної селітри. Цю роботу добре виконав тракторист Микола Бучко.
Хочеться зупинитися на перевагах своєчасного обробітку грунту. Двадцять гектарів пшениці ми відвели під насіннєву ділянку. Була вона у третьому полі після багаторічних трав. Цю площу найраніше виорали. Після короткочасного дощу закрили вологу. Як виявилося, тільки від цього заходу одержано чималий виграш. З кожного гектара насіннєвої ділянки ми взяли по 26,3 центнера добірного зерна. На інших площах загального масиву його вирощено по 24,9 центнера.
Збирали пшеницю прямим комбайнуванням. Комбайнер Іван Бурченко попрацював так, що не допустив втрати врожаю. Впорався з цією роботою на день раніше, як було передбачено виробничим планом.
Ми збагатилися досвідом вирощування високих урожаїв зернових. Ми твердо вирішили наступного року одержати в середньому зернових по 26,5 центнера з кожного гектару посіву, а озимої пшениці — по 27 центнерів. Це буде найкращою, діловою відповіддю хліборобів артілі на рішення жовтневого Пленуму ЦК КПРС.
Що ж зроблено, щоб успішно виконати зобов’язання? Посіяли пшеницю на площі 450 гектарів в найкращі агротехнічні строки, чистосортним насінням. На частині площі під оранку внесли по 2 центнери аміачної води. На всій площі рядки при посіві пшениці ще заправили гранулами, висіваючи їх по 2 центнери на гектар. Крім цих добрив на 369 гектарах разом з насінням в рядки лягло по 0,5 центнера гранульованого суперфосфату.
Пшениця дала дружні сходи, увійшла в зиму добре розвинутою. Восени на 203 гектарах її підживили, використавши на кожен гектар по одному центнеру фосфорних і калійних добрив. На 205 гектарах вже зроблено снігозатримання. Ранньою весною буде підживлено озимину мінеральними добривами, які вже завезено в артільні склади.
Бути високим врожаям, пшениці на наших -землях.
Д. КУЧЕРЯВИЙ, агроном артілі ім. Котовського.
Газета «Дністрові зорі», № 8 (2618), субота, 18 січня 1969 р.
Рубрика «Заочна школа передового досвіду»
Мітки: агротехнологія, археология, археологія, Бессарабия, Бессарабія, Буковина, волость, Гваздауци, Гваздауцы, Гвіздівці, Гвоздауцы, Гвоздівці, Гвоздовцы, Гвоздоуць, география, географія, дослідження, исследования, история, історія, колгосп, колхоз, краеведение, краєзнавство, минуле, Молдавия, Молдова, область, оранка, Північна, повіт, Поднестровье, Подністров'я, посів, прошлое, пшениця, район, Северная, Секурянская, Секурянский, Секурянська, Секурянський, село, современность, Сокирянский, Сокирянський, Сокирянщина, СРСР, СССР, сучасність, уезд, Украина, Україна, УРСР, УССР, Хотинский, Хотинський, Чернівецька, Черновицкая
Залишити коментар