admin on 23rd Лютий 2020

Кучерявий О.П.

 

22 лютого 2020 року жителі села Гвіздівці вже вдруге в цьому році зібралися на суботник з розчищення «Старого» цвинтаря у Гвіздівцях.

Поховання на цьому цвинтарі відбувалися в період з ХІХ ст. (приблизно 3 1825 року) до 1946-47 років. Саме на цьому цвинтарі поховані більшість з засновників родів гвіздівчан, які проживають в селі на цей час. Також тут поховані жертви румунських окупантів, вбиті ними у 1919 та у 1941 роках. Саме тут поховані жертви голодомору 1946-47 років.

Після 1947 року на цьому цвинтарі також відбувалися поховання, але це виключно у тих випадках, коли окремі селяни висловлювали побажання, щоб їх поховали саме на цьому цвинтарі, поряд з раніше похованими членами їх сімей.

“Старий” цвинтар – фото 2011 року. З тих пір він повністю заріс чагарниками.

 

Ділянка “Старого” цвинтаря, яку було розчищено під час 1-го цьогорічного суботника.

Поховання на “Старому” цвинтарі розстріляних у 1941 році румунськими окупантами гвіздівецьких комуністів (фото 2011 року)

Всього в Гвіздівцях на цей час, окрім, так званого «Нового» цвинтаря, на якому відбуваються поховання з 1947 року і до цього часу, є ще 3 цвинтаря. Один з них – той самий «Старий», якій зараз розчищається. Другий – його «попередник», який зазвичай називають «Турецьким». Звісно, що турків там не ховали, ховали гвіздівчан. Це звичайний православний цвинтар, а така його назва пов’язана з тим, що він значною мірою відноситься до часів турецького панування в Північній Бессарабії.

“Турецький” цвинтар у Гвіздівцях (залишкі поховань між деревами). Фото 2014 року

Прадавня криниця біля “турецького” цвинтаря.

Є у Гвіздівцях й ще один – найстаріший з відомих на цей час цвинтарів, але зараз про нього вже навіть не всі гвіздівчани знають, адже він, як цвинтар, вже давно не існує і від нього залишилися  лише нагадування у вигляді декількох витягнутих з землі хрестів. Та під час сильних ливнів буває, що людські кістки з землі вимиває. Саме тут щонайменше протягом ХІХ ст. стояла Архангело-Михайлівська церква села Гвіздівці, що чомусь згоріла невдовзі після завершення будівництва сучасної Свято-Дмитрівської церкви.

 

На місці самого старого цвинтаря зараз вже город (фото 2014 року).

І тільки залишки хрестів, складені під плотом, нагадають про те, що тут колись був цвинтар (фото 2014 року)

&&&

Повертаючись до прибирання і розчистки «Старого» цвинтаря, слід зазначити, що його розчищають не вперше. Нажаль, мабуть вже не можливо привести його до повного ладу, адже навіть по розчищених ділянках, дуже важко пройти через дуже нерівну поверхню грунту (по 3-му відеоролику це дуже добре відчувається). Але це тільки підкреслює важливість, необхідність той важкої і дуже необхідної праці, яку здійснили селяни для приведення цвинтаря до належного стану, для забезпечення збереження пам’яті предків.

 

Впевнений, що всі селяни мають бути вдячні тим активним громадянам, які взяли участь у суботниках по розчищенню цвинтаря!

Мітки: , , , , , , , , , , , , , ,

1 коментар к “Суботник на “Старому” цвинтарі”

  1. Дуже вдячний учасникам суботника і голові сільради за організацію цієї важливої роботи! У мене на Старому цвинтарі похована майже вся рідня: мама, дід, більшість сестер.

Залишити коментар