admin on 25th Квітень 2016

Наш сайт вже неодноразово писав про питання адміністративної917382846 реформи в Україні в цілому, в Сокирянському районі і безпосередньо у Гвіздівцях. І з кожним днем страсті з цього приводу розгоряються. Найбільш напруженими вони стають у придністровських селах, які мають істотне значення для тих населених пунктів, що планують стати центрами громад. Зрозуміло, що, наприклад, для мешканців Ломачинців, Ожева та Василівки з Розкопинцями більш зручно було б приєднатися до Новодністровської громади, але це означає значні потенційні економічні втрати для інших громад, які виникнуть на теренах Сокирянщини. Має значення вирішення цього питання і для мешканців Гвіздівців.

Пропонуємо Вашій увазі огляд матеріалів, які з цього приводу публікували інтернет-видання, що діють на Сокирянщині.

&&&   

У середу, 13 квітня 2016 року, на Сокирянщині з робочим візитом побував заступник голови Чернівецької обласної державної адміністрації, депутат обласної ради Володимир Куліш. Посадовець зустрівся з колегами – депутатами обласної та районної рад, керівниками підприємств,  установ та організацій району, членами робочої групи по об’єднанню громад у Сокирянському районі.

Нагадаємо, що минулого тижня подібна зустріч з посадовцем відбулась у Чернівцях. На якій сторони домовились про компроміс,  з метою  об’єктивного та повного відображення думки громадян щодо об’єднання з тим чи іншим населеним пунктом у селах Ломачинці, Білоусівка, Ожеве, Василівка та Волошкове про проведення подвірного опитування населення.  Також у протоколі зустрічі задекларовано бажання  унеможливити втручання посадових осіб, які не зареєстровані на території цих населених пунктів, або представників громад,  які подали запрошення на приєднання у встановлення волевиявлення. Однак все вийшло навпаки.

Відтак члени робочої групи по об’єднанню громад у Сокирянському районі проінформували В. Куліша, що  вже за кілька днів були проведені чергові громадські слухання у Василівцях та Білоусівці. На кожному сільському зібранні були присутні представники Новодністровської та Сокирянської міських  рад, Офісу реформ, які в унісон розповідали про безвихідь приєднання цих населених пунктів до Новодністровська. Відтак, василівчан та білоусівчан позбавили права вибору і поставили перед фактом приєднання до міста енергетиків.

Цілком закономірним було запитання  заступника  голови робочої групи по об’єднанню громад на Сокирянщині Галини Харабари до посадовця – чи можливе створення єдиної територіальної громади на Сокирянщині, на що Володимир Іванович відповів:  «Перспективний план  – це не догма, це лише можливість мати певні орієнтири і якщо хтось стверджує, що сьогодні немає Сокирянської об’єднаної територіальної громади – це неправда. Вона є з центром у місті Сокиряни. А от чи приєднаються всі села до Сокирян, залежить від бажання жителів сільських населених пунктів. І ніхто не має права нав’язувати свою точку зору, в тому числі і Офіс реформ».

Депутат Сокирянської районної ради Іван Симоніка зауважив, що Сокирянській міський голова Василь Равлик та представники Офісу реформ у Чернівецькій області, перебуваючи на  громадських слухання у селах району, стверджують  протилежне, а серед учасників слухань розповсюджується лист Сокирянського міського голови, що підтверджує їхню думку.

Кричущим було звернення в.о. головного лікаря Сокирянської ЦРЛ, яка просила недопустити розвалу медичної галузі Сокирянщини.

Депутат Сокирянської райради, директор Романковецької гімназії Валерій  Степаненко висловив свою думку щодо добровільності об’єднання громад, а депутат Чернівецької обласної ради Микола Коваль закликав заступника голови обласної держадміністрації Володимира Куліша забезпечити захист інтересів жителів малих населених пунктів, що приєднуються до центрів.

Крім того, присутні висловили обурення шаленим тиском на жителів і депутатів придністровських сіл та викривлення інформації про хід адмінреформи на Сокирящині у нещодавній радіопрограмі Чернівецької ОДТРК.

Уважно вислухавши всіх присутніх, В.І. Куліш дав доручення в.о. голови райдержадміністрації Петру Бескупському узагальнити всі проблемні питання, які сьогодні виникли  в результаті впровадження адміністративної реформи, викласти факти порушень і зловживань владними повноваженнями посадовцями району та міста Новодністровськ, та запевнив, що докладе максимум зусиль для забезпечення дотримання прав та свобод усіх без виключення мешканців Сокирянщини.

20 квітня відбулася 6-та сесія Ломачинецької сільської ради VII скликання. У роботі сесії взяв участь керуючий справами Сокирянської районної ради С. Горн. Під пильним оком багаточисельних об’єктивів відеокамер обласних та місцевих засобів масової інформації сільські депутати розглянули дев’ять питань порядку денного. Першим з яких було питання про надання згоди на добровільне об’єднання територіальної громади.

Відтак, розглянувши повторне звернення Новодністровської міської ради та врахувавши результати громадських слухань, проведених 25 березня 2016 року, Ломачинецька сільська рада вирішила: дати згоду на добровільне об’єднання територіальної громади села Ломачинці в Новодністровську громаду із центром у місті Новодністровськ та делегувати 5 депутатів до складу робочої групи із підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад. За дане рішення проголосувало 7 з 14 депутатів Ломачинецької сільської ради, тобто рівно половина, тож вирішальним був голос сільського голови. Чи не означає такий результат голосування, що думки в Ломачинцях, щодо об’єднання розділились порівну?

22 квітня 2016 року відбулася також 7-ма сесія Ожівської сільської ради. Із 12 депутатів були присутніми 11 народних обранців, які одноголосно підтримали депутатський запит А.В. Полякова щодо включення у порядок денний сесії питання про розгляд пропозиції Новодністровської міської ради щодо добровільного об’єднання с. Ожево з територіальною громадою м. Новодністровськ в об’єднану Новодністровську громаду та розглянути його на наступній черговій (позачерговій) сесії.

Сільський голова Р.М. Шевчук запевнила присутніх, що розпорядження про скликання сесії буде підписане у понеділок 25 квітня, а відповідне засідання буде проведено 27 травня (з метою дотримання вимог ЗУ “Про доступ до публічної інформації”).

Присутні депутати сільської ради та голова озвучили присутнім на сесії мешканцям с. Ожеве про свою готовність підтримати рішення на користь приєднання до міста енергетиків, оскільки такої думки притримується переважна більшість їхніх виборців.

Та все ж, найперша тема розмов жителів Сокирянського району – лікарня. Це слово, хоч і неприємне, всюди на слуху: від базару до міськради і від центру до околиці,   на зупинці та в саду доводиться чути про болюче для району питання. Як же інакше? Адже колись заболить, без сумніву, в кожного. Сумніваються люди в іншому: чи буде куди звернутися з болячкою?

Тривале реформування медичної галузі району роздробило раніше одну структуру – Центральну районну лікарню на кілька –  минулих років були відокремлені Центр первинної медико-санітарної допомоги та підрозділ екстреної медичної допомоги. А нещодавно, як сніг на голову медиків надійшли звістки про створення Сокирянською об’єднаною громадою нового центру первинної допомоги з вимогою про звільнення кабінетів та інформація про можливе скорочення кількох відділень. Тож не дивно, що медики вкрай стривожені станом справ з реформування медичної галузі району.

Головний лікар Сокирянської ЦРЛ Олена Мельничук у статті в газеті «Дністрові зорі» пише, що великі апетити і правовий нігілізм керівництва Сокирянської територіальної громади можуть спричинити руйнування системи охорони здоров’я в районі. В останньому номері міської газети «Сокиряни – сім днів» вміщена публікація під заголовком «Для зміцнення матеріальної основи медицини об’єднаної територіальної громади». Як головний лікар району не можу не відреагувати на оприлюднені забагеньки тих, хто штурмує створення в Сокирянах нових установ та служб охорони здоров’я, ігноруючи вимоги законодавства України та законні права жителів решти населених пунктів району на повноцінне надання медичних послуг в існуючих закладах.

Прочитавши вище згадану публікацію, пересічний громадянин може подумати, що цілий ряд кабінетів у ЦРЛ та в поліклініці або порожні, або використовуються не за призначенням чи не повністю. Завдяки тому, що нині у міськраді охорону здоров’я доручено колишньому головлікарю райлікарні пану Місюрку (йому добре відомо все і вся у приміщеннях і спорудах ЦРЛ),  у статті названо номери кабінетів, на які категоричну (в тому числі, письмову) «заявку» робить міська влада. Тож хочу роз’яснити для всіх: щодо згаданих у публікації міської газети кабінетів №№ 19, 20, 28, 45 і 46, 47, 57-59, то їх використання трьома-чотирма працівниками з різних установ просто неможливе. Кабінет № 55 відведено для районного Центру медико-санітарної допомоги, у каб.№ 56 працює районна служба Червоного Хреста, кабінету 53-а взагалі не існує – це комора для техінвентаря. Абсурдною є вимога міськради щодо передачі частини штату у новостворені структури охорони здоров’я нової громади. Адже у районі й без того неабиякий  дефіцит сімейних лікарів, штат ЦПМСД розрахований на обслуговування жителів всієї Сокирянщини. А як уявляють у міській раді передачу у відання їхнього медцентру «однієї полиці реєстратури» поліклініки?  Тут немає жодної вільної полиці і нині триває робота по створенню єдиного електронного медичного реєстру, що забезпечить оперативність обслуговування відвідувачів і поліпшення умов праці медиків.

Взагалі абсурдним є встановлення термінів, що зазначені в офіційному листі міськради за підписом заступника голови В. Чорного щодо «передачі» новій територіальній громаді приміщень, майна та кадрів: 12 березня автор відправив свого листа (за вихідним номером) на ім’я головного лікаря, а вже 15 числа того ж місяця… зажадав виконання своєї «вимоги». Виходить, керівництву міськради закони не писані. Їм байдуже, що без рішення сесії районної ради майно і приміщення комунальних установ районної територіальної громади нікому не передаються, що існує відповідна процедура у вирішенні подібних питань, що свої дії мають узгоджувати, принаймні, з Департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації.

Хочу нагадати, що всі ми в непростий період реформування маємо керуватись саме прагненням покращити якість медичного обслуговування населення, а не навпаки. Тому взиваю офіційних осіб до здорового глузду, до максимальної поміркованості у своїх діях і виконання діючого законодавства України. Наближається час, коли фінансування медицини відбуватиметься не за кількістю лікарняних ліжок, а по факту наданих населенню медичних послуг. Якщо врахувати, що у віданні територіальної громади існуватиме тільки первинна ланка медичної допомоги (огляд, консультації лікаря), то все решта (лікування, лабораторно-інструментальні послуги, стацлікування) проходитиме в райлікарні, а значить міськрада зобов’язана буде все це оплачувати згідно виставлених рахунків. Мушу ще раз нагадати: поспішність і непродуманість подібних дій можуть призвести до сумних наслідків в системі охорони здоров`я. Для всіх.

Днями відповідно до доручення заступника губернатора краю В. Куліша, на Сокирянщині працювала група керівників Департаменту охорони здоров’я ОДА на чолі з заступником начальника управління – начальником відділу організації лікувально-профілактичної роботи та охорони здоров’я дітей і матерів управління організації та розвитку лікувально-профілактичної допомоги населенню Крикливець Л.Г. Посадовці вивчали ситуацію та головне зустрілись з трудовим колективом медичної сфери району та ініціаторами створення нового Сокирянського ЦПМСД.

Думка лікарів та молодшого медичного персоналу була однозначною – ніякого нового медичного закладу на Сокирянщині не потрібно. Більше того, жорстка критика звучала на адресу міського голови Василя Равлика та очільника медичного закладу Сокирянської об’єднаної громади Миколу Місюрка. Лікарі не вибирали слів та називали речі своїми іменами. Наразі всі, як один,  відмовились працювати у новоствореній структурі.

За результатами зборів колективу медичних працівників прийнято звернення до Сокирянської районної ради з проханням не допустити  роздрібнення та знищення медичної галузі Сокирянського району. Тобто зібрання було  не лише емоційним протестом, а стало організованим дієвим засобом проти порушення чинного законодавства та нехтування думки чисельного колективу медпрацівників.

За публікаціями сайтів «Північно-Бессарабський інформаційний портал», «Сокирянські новини», «Сокирянщина», сайту Новодністровської міськради та газети «Дністрові зорі» .

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар