Справа № 2-731/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

8 червня 2010 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого-судді: Побережної О.Д.

при секретарі: Галкіній Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокиряни цивільну справу за позовом, поданим виконкомом Гвіздівецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 та ОСОБА_5, треті особи без самостійних вимог на стороні позивачів ОСОБА_6 районна державна адміністрація та ОСОБА_7 про відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав,-

в с т а н о в и в :

Представник органу опіки та піклування Гвіздівецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області звернувся до суду з вищезазначеним позовом.

Посилається на те, що згідно свідоцтва про народження батьками ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_8 Відповідно до свідоцтв про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 їх батьками є відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Діти проживають з відповідачами без реєстрації в с. Гвіздівці Сокирянського району, однак останні зарекомендували себе з негативної сторони: зловживають спиртними напоями, не працюються, не приділяють уваги вихованню дітей., не створили належних умов для їхнього проживання, виховання та морального розвитку, негативно впливають на стан їхнього розвитку, без поважних причин залишають дітей без нагляду. Відповідачів неодноразово виклалися на засідання виконкому, де розглядалося питання про стан виховання дітей в сім’ї і були попередженні про те, що у разі невиконання ними батьківських обов’язків щодо виховання та утримання дітей, їх буде вилучено з сім’ї. На даний час двоє дітей тимчасово влаштовані у ОСОБА_7, а малолітня ОСОБА_3 влаштована в обласний спеціалізований будинок дитини.

Просять ухвалити рішення, яким відібрати у відповідачів малолітніх дітей у зв’язку із загрозою їхньому життю та здоров’ю, як таких, що ухиляються від виконання своїх батьківських обов’язків та передати дітей для подальшого влаштування ОСОБА_6 РДА, як органу опіки та піклування.

У судовому засіданні представник органу опіки та піклування – ОСОБА_9 підтримав позовні вимоги та просить їх задовольнити. Крім того, допитаний у судовому засіданні в якості свідка пояснив, що сім’я відповідачів протягом останніх 4-5 років проживають без реєстрації на території Гвіздівецької сільської ради. На даний час проживають у будинку, який вони планують викупити. Умови проживання незадовільні. Діти дитячий садок не відвідують, старший хлопчик постійно тікає з дому, оскільки боїться відповідача, ночує у сінникові, корівнику. Був випадок, коли він пішки сам йшов до бабусі в с. Романківці, яке розташоване за 12 км. від с. Гвіздівці.

Представник ОСОБА_6 РДА – ОСОБА_10 просить задовольнити позовні вимоги та передати дітей ОСОБА_6 РДА для вирішення питання про їх влаштування.

Третя особа – ОСОБА_7 у судовому засіданні дала пояснення, що відповідачка ОСОБА_4 є її рідною дочкою. Інших близьких родичів у її онуків немає. Оскільки вони проживають в різних селах їй невідомо яким чином вона здійснювала догляд та виховання своїх дітей. Однак, зі слів знайомих, їй відомо, що у них постійно вдома гості, з якими вони вживають спиртні напої. Відповідач ОСОБА_5 застосовував фізичне насильство до старшої дитини відповідачки, про що їй відомо з його слів. На даний час старші діти тимчасово перебувають у неї, однак вона не має фізичних та матеріальних можливостей для здійснення за всіма трьома дітьми догляду, тому просить їх передати для влаштування органу опіки та піклування.

Відповідач ОСОБА_5 у судове засідання не з’явився, згідно відмітки на судовій повістці відмовився від її отримання, а тому на підставі ч.8 ст. 76 ЦПК України вважається належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду.

Відповідачка ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що вона за можливості належним чином доглядає своїх дітей. Батько старших дітей – ОСОБА_8 на даний час відбуває покарання у ОСОБА_6 виправній колонії. Будь-якої матеріальної або іншої допомоги з часу їхнього окремого проживання він не надавав, однак і з позовом про стягнення з нього аліментів на утримання дітей вона до суду не подавала. Ні вона, ні ОСОБА_5 не працюють, інколи підробляють тимчасовими заробітками. Проживають у будинку, який їм наданий сільською радою, оскільки власне житло у них відсутнє.. Умови проживання в будинку нормальні. Вони не утримують підсобного господарства та не обробляють земельних ділянок 07.04.2010 року у неї було вилучено всіх трьох дітей. Вважає, що їй потрібно надати можливість виправити своє відношення до батьківських обов’язків.

Свідок ОСОБА_11, яка працює секретарем Гвіздівецької сільської ради. у судовому засіданні дала покази, що відповідачі виховують трьох малолітніх дітей і вона брала участь під час проведення умов проживання в їхньому будинку. Умови незадовільні, в будинку брудну, відсутній запас продуктів харчування, діти недоглянуті, в брудній одежі. Неодноразово бачила відповідачів у нетверезому стані. Відповідачів викликали на засідання виконкому, де неодноразово попереджали про необхідність забезпечення належного догляду та виховання дітей, однак їхнє ставлення не змінювалось.

Свідок ОСОБА_12, який працює директором Гвіздівецької загальноосвітньої школи. У судовому засіданні дав покази. Що відповідачі проживають по сусідству з ним. Старший син навчається у 3-му класі і зі слів вчителів дитина здібна, однак нерегулярно відвідує школу. Батьки не цікавляться його навчанням, жодного разу не відвідували батьківських зборів та не здійснюють за ним нагляд. Був випадок, коли він його зустрів вночі на вулиці.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-МИ № 077211, виданого 25.07.2008 року виконавчим комітетом Романківецькою сільською радою.

З копій свідоцтв про народження серії І-МИ № 095378, виданого 05.09.2001 року відділом РАЦС Сокирянського РУЮ та серії І-МИ № 014866, виданого 03.01.2006 року виконкомом Сербичанської сільської ради. Встановлено, що батьками ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_2 ОСОБА_13 та ОСОБА_4.

Згідно довідки виконкому Гвіздовецької сільської ради № 480 від 30.04.2010 року ОСОБА_14 зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_4, однак на даний час відбуває покарання в ОСОБА_6 виправній колонії. Згідно пояснень відповідачки будь-якої матеріальної допомоги дітям не надає та не бере участі у їхньому вихованні.

Згідно довідок виконкому Гвіздовецької сільської ради № 585 та № 586 та характеристик від 27.04.2010 року ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проживають разом з трьома малолітніми дітьми без реєстрації в с. Гвіздівці. За місцем проживання характеризуються негативно, як особи, які зловживають спиртними напоями та не здійснюють належний догляд за дітьми.

Відповідно до довідки виконкому Гвіздовецької сільської ради № 587 від 27.04.2010 року малолітні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не відвідують ДНЗ «Гвоздичка».

З показів свідка ОСОБА_12, психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_1, встановлено, що відповідачі негативно впливають на дитину та не надають належної уваги його вихованню та навчанню.

20.03.2009 року виконком Гвіздовецької сільської ради приймав рішення, згідно якого відповідачку попереджено про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків.

20.01.2010 року рішенням виконкому від 20.01.2010 року обох відповідачів було попереджено про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків відносно дітей.

Згідно акту обстеження умов проживання сім’ї відповідачів від 08.04.2010 року було встановлено, що в будинку антисанітарні умови, у дітей відсутній чистий одяг тощо. Крім того, зі слів ОСОБА_1 встановлено, що вітчим застосовує відносно нього фізичне насильство внаслідок чого останній заляканий та не ночує вдома.

Аналогічні обставини було встановлено під час проведення обстеження умов проживання 12..04.2010 року.

22.04.2010 року виконкомом було прийнято рішення згідно якого малолітніх дітей вилучено у відповідачів у зв’язку із загрозою для їхнього життя та здоров’я.

У цей же день на підставі вищезазначеного рішення виконкому Гвіздовецької сільської ради діти були вилучені у батьків з поміщенням в ОСОБА_6 ЦРЛ, що підтверджується відповідними актами.

Розпорядженням голови ОСОБА_6 РДА ОСОБА_3 тимчасово влаштовано у Чернівецький спеціалізований будинок дитини на повне державне забезпечення, а інших дітей тимчасово влаштовано у бабусі – ОСОБА_7

Частиною другою ст. 150 СК України передбачено, що батьки зобов’язнаі піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають грунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.

Частиною першою статті 170 СК України визначено, що суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 часини першої статі 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров’я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків. Бабі, дідові, іншим родичам – за їхнім бажанням або органу опіки та піклування.

Таким чином, судом приходить до висновку, що дослідженими письмовими доказами та показами допитаних у судовому засіданні свідків, поясненнями представника позивача, допитаного в якості свідка підтверджується ухилення відповідачів від виконання своїх обов’язків відносно їхніх малолітніх дітей, що полягає у незабезпеченні ними необхідних умов проживання та виховання, а тому позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню зі стягненням з відповідачів у солідарному порядку у відповідності до ст. 88 ЦПК України судових витрат.

На підставі ч.2 ст. 150, ч.ч. 1,4 ст. 155, п. 2 ч. 1 ст. 164, ст.. 170 Сімейного кодексу України та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, –

в и р і ш и в :

Позовні вимоги виконкому Гвіздівецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, заявлені в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 та ОСОБА_5, про відібрання дітей від батьків без позбавлення батьківських прав – задовольнити.

Відібрати без позбавлення батьківських прав малолітніх дітей – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, у їхньої матері ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5, жительки с. Гвіздівці Сокирянського району Чернівецької області, а також ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у її батьків ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, жителів с. Гвіздівці Сокирянського району Чернівецької області.

Передати дітей для вирішення питання про їх влаштування органу опіки та піклування – ОСОБА_6 районній державній адміністрації.

Стягнути солідарно з ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, жителів с. Гвіздівці Сокирянського району Чернівецької області на користь держави 8 грн. 50 коп. судового збору :держава р/р 31413537700205 банк УДК в Чернівецькій області, МФО 856135, отримувач місцевий бюджет в м.Сокиряни 22090100 код 23246034 та 120 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи: р/р 31219259700204, банк УДК в Сокирянському районі МФО 856135, отримувач: держава 22050000 ОКПО 23246034.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або поданням апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий: /підпис/

Залишити коментар