Представляємо Вашій увазі ще один історичний документ, що стосується періоду — після початку румунської окупації нашого краю, у тому числі – періоду Хотинського повстання. Це — переклад замітки з журналу 4-ої бригади румунських прикордонників «Granicerul», яка була опублікована у випуску від 3 березня 1934 року. Називалася замітка (яка вже на той момент була історичною): «Дії 3-х прикордонних полків на кордоні по Дністру під час окупації Бессарабії». Ми не будемо давати оцінки цій замітці, а просто публікуємо її.
Три прикордонних полки діяли по забезпеченню встановлення границі по Дністру в Бессарабії. У Бессарабії полки несли службу по охороні в 3 компаніях, які були повністю зайняті в першій половині жовтня 1918, з резиденціями в кампанії Сорока (кампанія 1), у Сєкурень (кампанія 2), у Хотині (кампанія 3).
Після встановлення пікетів почали службу. Більшовики почали нападати на наші пікети.
Прикордонники непохитно несли службу. Більшовики зіштовхнулися з відбиттям всіх нападів. Після повного закриття Дністра більшовицькі організовані напади стали більш підготовленими, вони вели кулеметний і навіть артилерійський вогонь, що допомагав здійснювати вторгнення на нашу територію, але всі вони були відбиті прикордонниками за допомогою армії. У цій боротьбі було вбито багато прикордонників і більшовиків.
У зіткненнях прикордонників і більшовиків проявилася хоробрість двох легендарних прикордонних пікетів:
— удень 10 січня 1919 року більшовики атакували кампанію Хотин. Маючи велику кількісну перевагу, більшовики атакували пікет Ліпкань, пропонуючи здатися. Сержант Талпан Н. і солдат Бєлгіан Н., будучи оточеними, боролися. Коли закінчилися патрони, вони продовжували боротися багнетами, поки не були вбиті, а їхні тіла були кинуті більшовиками в Дністер.

Будівля румунського прикордонного пікету на узбережжі Дністра у 1918 році і у1932 році (розбудувалися...). На 2-х верхніх знімках - румунські прикордонники на кордоні по Дністру.
— пікет Дарабани оточили 200-300 більшовиків. Прикордонники загинули. Втручання військ дозволило відкинути більшовиків за Дністер і знову зайняти свої кампанії по своїх секторах. Після цього бою більшовики більше не зважилися перетинати Дністер, і перейшли до невеликих нападів на окремі пікети й до їхніх підпалів.
Мітки: 1918, 1919, археологія, Бессарабія, бойові, Буковина, волость, Гваздауци, Гвіздівці, Гвоздоуць, географія, границя, дії, Дністер, дослідження, історія, кордон, краєзнавство, минуле, Молдова, область, окупанти, окупація, Північна, повіт, повстання, Подністров'я, прикордонники, район, Румунія, румунська, Секурянська, село, Сокирянський, Сокирянщина, СРСР, сучасність, Україна, Хотинське, Хотинський, Чернівецька
Залишити коментар