Р. Куцка

 

Існуючий на цей час в селі Гвіздівці пам’ятник загиблим під час Великої Вітчизняної війни воїнам-односельчанам, це архітектурно-скульптурна композиція, створена на Львівській кераміко – скульптурній фабриці художнього фонду Української РСР. Скульптура увічнює воїна – захисника, що своєю постаттю і жестом закликає зупинити війну.

Скульптура воїна створена величиною в дві натури. Постамент висотою 1,45 метри, сторони в основі 2,5 х 2 метрів. Стела висотою 1,4 метри і сторонами в основі 1,7 х 5 метрів. На стелі напис і від початку були викарбовані прізвища 98 гвіздівчан, що загинули на полях війни, а також прізвища трьох односельчан, розстріляних румунськими окупантами (згодом список дещо доповнили).

Від періоду післявоєнних років в селі стояв інший – невеличкий пам’ятник.

Перший пам’ятник загиблим односельчанам, якій стояв у Гвіздівцях до 1981 року.

 

Новостворений –  існуючий на цей час величний меморіальний комплекс розташований в Гвіздівцях в центрі села на вулиці Шевченка. Відкриття цього пам’ятника відбулося 9 травня 1981 року з присвяченням 36-ій річниці Дня Перемоги.

З того часу, щорічно біля монументу, як і біля ппереднього пам’ятника в період до 1981 року, відбувалися урочисті мітинги, покладання квітів та вшанування воїнів-односельчан, присвячені дням звільнення села у 1944 році і загальнодержавним Дням Перемоги у війні.

 

Сільський пам’ятник – це гордість і окраса села, гвіздівчани ставляться з великою повагою та вшануванням до визначної пам’ятки.

*****

Безпосередніми авторами будь якої монументальної скульптурної композиції завжди є архітектор, якій розробляє концепцію, загальний вигляд і технічні аспекти встановлення та розміщення пам’ятника, а також скульптор, якій створює саму скульптуру.

Гав’юк Ю.Ю.

Нажаль, щодо особи архітектора меморіального пам’ятника, встановленого в нашому селі,  ми знаємо мало: архітектор Буковинський Л.І. Сподіваємося, що з часом узнаємо більше. А от особа скульптора нам відома досить добре – Гав’юк Юрій Юрійович.

Гав’юк Юрій Юрійович (25.09.1947 року, місто Рахів – 25.02.2020 року, місто Львів) – живописець і скульптор. Член Національної спілки художників України з 1982 року. Закінчив у 1971 році Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, на відділі художнього скла. У період з 1971 до 1982 років працював на склофірмі «Райдуга» у м. Львові.

Юрій Гав’юк – учасник обласних, республіканських, всесоюзних та зарубіжних художніх виставок, починаючи з 1974 року. Основні галузі його творчості – монументальна скульптура, живопис. Зокрема, він створював скульптурні історичні образи з героїчним пафосом у стилізованій реалістичній манері.

Живопис Юрія Гав’юка характерний своєрідним колоритом фарб, відкритістю кольорів, асоціативністю у пейзажах та портретах. Його роботи зберігаються у Львівській картинній галереї, Міжнародному центрі-музеї М. Реріха в Москві. Творчі живописні серії – «По Індії» (1990), «Карпати» (2000); «Село Верещаки» (1995), «Самотність», «На сіні» (обидва – 2002).

Інші відомі монументальні пам’ятники: Тарасу Шевченку в місті Володимир-Волинському Волинської області (1993), князю Володимиру Великому в місті Болехові Івано-Франківської області (2000), С. та Ю. Реріхам в місті Москві (2004). На головних площах і скверах рідного Рахова також встановлено пам’ятники роботи Ю. Гав’юка: Гуцулу (в карбованій міді) і Т.Г. Шевченку.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар