Триває праця над проектом «Православна церква на Сокирянщині». Це спільний некомерційний історико-краєзнавчий проект краєзнавця Олексія Степановича Мандзяка та адміністрацій сайтів «Сокирянщина» і «Гвіздівці». Його найперша ціль – поширення знань про історію і культуру Сокирянщини, освітлення величезного історичного значення християнства і зокрема православ’я в житті мешканців Сокирянського району Чернівецької області України.

Візуальним результатом проекту стане книга, в якій будуть надані: коротка історія християнства на Сокирянщині, інформація про православні храми і парафії, а також короткі біографічні дані (бл. 800) про священно- і церковнослужителів, церковних старост, які у різні часи служили в теперішніх і деяких зниклих селах Сокирянського району. Також будуть наведені деякі факти, які стосуються історії інших конфесій, що в минулому і на цей час були або є розповсюджені на Сокирянщині.

При цьому, ми не ставимо перед собою задачу всебічного огляду історії Православної Церкви на Сокирянщині. Для цього у нас не вистачає ресурсів і часу. Проект здійснюється на чистому ентузіазмі, без будь-якої фінансової підтримки (і не тільки фінансової). Також ми залишаємо за собою право на акценти і особисту оцінку тих чи інших історичних процесів.

Відзначимо, що скоріше за все, книга буде виключно в електронному вигляді (передбачаються тільки дії з захисту авторських прав). Нажаль, на цей час зацікавлених осіб, які б могли взяти на себе роль мецената у справі видання друкованої версії книги і безкоштовного її розповсюдження, нами не знайдено.

Книга буде викладена у вільний доступ на сайтах «Сокирянщина» і «Гвіздівці». Тобто, кожний бажаючий, в зручний для нього час і абсолютно безкоштовно зможе ознайомитися з книгою і при бажанні завантажити її собі на комп’ютер, планшет, тощо.

Орієнтовно, проект буде закінчено в другій половині 2016 року. У всякому разі, ми на це розраховуємо. На цей час проект готовий у первісно запланованих рамках на 60 відсотків. Опрацьовані численні друковані джерела на різних мовах і видані у різні часи (XVIII–XXI ст.), проведено дослідження багатьох рукописних документів (XV–XX ст.) із фондів державних архівів і власних зібрань краєзнавців, відшукана деяка кількість старих зображень релігійних споруд, тощо.

Але все ж таки, де в чому у нас є потреба і тут ми надіємось на вашу допомогу. Перш за все, ми вважаємо, що нам не достатньо ілюстративного матеріалу – малюнків, старовинних світлин і сучасних фото церков, каплиць, священно- і церковнослужителів і т.п. Також будемо вдячні за фотокопії або скани стародавніх документів, в яких є будь-яка інформація про церкви, парафіяльне життя, а також про священно- і церковнослужителів та церковних старост парафій Сокирянщини. Ще одна проблема – датування і особливості церков та каплиць, побудованих в останні три десятиліття.

Звертаємось до тих, хто має можливість надати нам інформативну допомогу: напишіть, будь-ласка адміністраторам сайту, які далі передадуть всю інформацію автору проекту. В книзі ми обов’язково відзначимо Вашу участь (за винятком тих випадків, коли Ви самі будете проти цього).

Будемо раді будь-якій допомозі. Не будьте байдужими до минулого свого рідного краю, бо в ньому збережеться пам’ять і про Вас самих!

Олексій Мандзяк

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар