admin on 14th Жовтень 2014

01 rus1Каларашовка (молд. – Călărăşeuca) — село в Молдові в Окницькому4mage районі. Розташоване на правому березі річки Дністер. Адміністративний центр однойменної комуни, до складу якої також входить село Березівка. Один з центрів Хотинського повстання 1919 року. Населення, в основному – українці.

Пропонуємо Вашій увазі статтю з молдавського північно-молдавського порталу «Норд-Инфо» про село Каларашовка.

&&&

Населення комуни Каларашовка Окницького району становлять в основному етнічні українці. Багато хто з них в останні роки виїхали з економічних і інших причин на історичну батьківщину, благо до неї, як то кажуть, руку простягнути – варто перейти через Дністер знаменитим мостом «Дружба», або хоча б по тому, що вважається недобудованим біля села Унгри. Але й сьогодні в Каларашовці, як і раніше, чимало тих, хто вже не одне покоління живе й працює на землі Молдови, не збираючись нікуди їхати, обростаючи побутом, покращуючи добробут рідного краю.

2mage

Яке коло повсякденних господарських турбот, які доводиться вирішувати місцевій адміністрації для зміцнення матеріальної бази сіл комуни, підвищення рівня життя людей? На ці й інші питання відповів для читачів «Норд-Инфо» примар комуни Олексій Шєлемін, який, до речі кажучи, переїхав сюди у свій час через родинних обставин з Донбасу.

3mage

 

– Якими бачаться звідси, Олексію Івановичу, події на вашій батьківщині?

– У наших селян все це, м’яко кажучи, викликає занепокоєння – у багатьох родичі, друзі, знайомі. Тривожні настрої збільшуються ще й тому, що в нас наближаються вибори, чим вони закінчаться, одному Богові відомо. А ми звикли жити мирною працею, турботою про підростаючі покоління, надією на краще.

– Нещодавно стартував новий навчальний рік. Що можна сказати про стан школи?

5mage

Каларашовський монастир

 (фото румунських часів 1019-40 рр. і сучасне)

292_800

– Цього року ми зробили гарний ремонт будинку. Гімназія й садок у нас під одним дахом, 50 дітей (три групи), і 50 – у гімназії. Зробили окремий вхід до дитячого садочку, благоустроїли дитячі майданчики в Каларашовці й Березівці, закупили інвентар для дитячих майданчиків і огородження дитячого комплексу в селі Каларашовка – всі роботи профінансувала примарія, освоївши більше, ніж 100 тисяч леїв. Дітей, на жаль, відносно небагато, але турбот від цього не менше. Демографія така ж, як і по всій республіці – народжуваність поступається смертності.

– Як з фінансами для інших проектів?

– Триста тисяч леїв (гроші виділив Уряд) ми освоїли на ремонті доріг в обох селах, відремонтували будинок примарії. Поміняли вікна, побудували туалет у садку села Березівка, ремонт гімназії, центральний вхід в офіс сімейного лікаря в цьому ж селі, зробили інші роботи, які профінансувала примарія. У цей час виграли тендер (німецький грант, близько 1 мільйона леїв) для будівництва покрівлі гімназії с.310491 Каларашовка.

– Якою представляється вам найближча перспектива в плані подальшого підвищення добробуту жителів комуни?

– Реалізація багатьох проектів упирається, як завжди, у дефіцит фінансування, тому намагаємось здійснювати роботи першорядної важливості, хоча, чесно кажучи, не завжди можна визначити, що є найбільш важливим на цей час. Наприклад, у нас немає дотепер клубу (колись він був), чи можна це питання залишити без уваги, коли молоді ніде зібратися? Хотілося б зробити також спортивний і актовий зали в Каларашовці, відремонтувати внутрішні дороги в обох селах, налагодити вуличне освітлення. У всьому цьому є необхідність вже тепер, але доводиться обирати й чекати або інвестора, або таких умов, коли можна буде обійтися власними силами.

– Чи є проект, який на ваш погляд представляється й невідкладним і, в той самий час, найбільш витратним у порівнянні з іншими?

– Це, звичайно, же, ремонт дороги, починаючи від турецького мосту, якому не одна сотня років (відремонтуємо і його) у напрямку Свято-Успенського монастиря, що становить більше чотирьох кілометрів. Проект готовий, район виділив на це 100 тисяч леїв і 323 тисячі примарія. Реалізувати проект, задуманий в 2015 році, але роботи поки неp1310466 починалися, тому що коштують вони в цілому 23 мільйона леїв. Отже, поки чекаємо інвестора… Сподіваємось, що проект буде реалізований у строк і дорога у своєму оновленому варіанті почне слугувати людям.

– Каларашовка – одне зі стародавніх сіл району. Як зберігаєте пам’ять про минулі покоління?

– При гімназії зусиллями педагогів і учнів відкритий краєзнавчий музей. Є експонати, які відносяться до найдавніших часів. По начинню й предметам побуту можна простежити зв’язок поколінь до наших днів, аж до покоління ветеранів-учасників Другої Світової війни. Без пам’яті про коріння неможливо виховати повноцінну людини…

– Ми бажаємо вам успіхів у вашій роботі й усього вам найкращого. Спасибі за інтерв’ю!

ІЦ «Норд-Инфо» 

За публікацією порталу «Норд-Инфо»

Ілюстрації – з різних молдавських сайтів.

Переклад на українську – сайт «Гвіздівці»

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар