Збереження корисної флори і фауни, недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин повинні бути однією з пріоритетних елементів безпечного поводження із засобами захисту рослин. У практиці зустрічаються випадки нехтування цими вимогами, що призводить до важких наслідків: забруднення навколишнього середовища та загибелі бджіл.

Кожне використання засобів захисту рослин повинно бути обґрунтованим та доцільним. Асортимент пестицидів, час застосування та кратність обробок має відповідати «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Працівники, які працюють з пестицидами та агрохімікатами, зобов’язані пройти медичний огляд і мати допуск, посвідчення на право роботи з даними речовинами.

Взаємовідносини між суб’єктами господарювання та власниками бджіл регламентуються Законом України «Про бджільництво”, Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл,  Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДCанПіН 8.8.1.2.001-98, іншими нормативно-правовими документами.

 

Відповідно до статтей 30, 37 Закону України «Про бджільництво»,  юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, для обробки медоносних рослин,  зобов’язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування та пасічників. При цьому необхідно вказати точну дату та час обробки, територію і культури,  назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь токсичності і строки  ізоляції бджіл. У період проведення робіт у радіусі 200 метрів від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або забезпечити ізоляцію бджіл у вуликах на відповідний термін токсичної дії конкретного пестициду.

Обробку сільськогосподарських угідь проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години.

 

Крім того, звертаємо увагу на наявність зручних для використання як пасічниками так і агровиробниками інтернет – ресурсів, зокрема, система моніторингу «GRAND EXPERT», використання яких покращить комунікацію між ними, що стане додатковим дієвим механізмом по запобіганню отруєнь бджіл.

Власники пасік  повинні обов’язково зареєструватись в Cокирянському районному управлінні Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області згідно наказу № 39 від 10.02.2016 року «Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам» та в сільській раді, на території якої вони знаходяться. В свою чергу підприємці та фізичні особи, які займаються зберіганням, реалізацією, перевезенням пестицидів та агрохімікатів також повинні бути зареєстровані згідно дислокації даних об’єктів.

 

Порушення законодавства України в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

 

Нехтування інтересами бджолярів, і, водночас, нехтування попередженнями господарників про проведення захисних заходів на сільськогосподарських угіддях може призвести до вкрай негативних наслідків: загибелі бджіл, погіршення якості меду, конфліктів, судів, адміністративної та кримінальної відповідальності.

 

Пам’ятайте: взаємоповага господарника до інтересів бджоляра та бджоляра до інтересів господарника — є найкращою гарантією унеможливлення пошкодження медоносних бджіл та отримання великого та якісного врожаю сільськогосподарських культур!

 

Л.П. Варчук – Головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Сокирянського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в  Чернівецькій області  

 

____________________________________________________

А також не забувайте, що існування бджіл, це не є лише питання забезпечення медом, це є питання існування рослинництва взагалі, питання існування людства!!! 

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар