Багато громадян вже виготовили державні акти про право власності на землю. Але, як завжди буває у нас в державі, не відомо, хто виграє: чи той хто робить все відразу, чи той хто тягне до останнього? При чому, перед цим питанням народ ставить сама держава.

5 березня 2009 р. Верховна рада внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також до порядку поділу та об’єднання земельних ділянок. При цьому, частину другу статті132 Земельного кодексу України доповненопунктом”ж”, згідно з яким всі угоди про перехідправавласностіназемельні ділянки (які укладаються в письмовій формі та нотаріально посвідчуються) повинні міститикадастровийномерземельноїділянки.

Кадастровий номер привласнюється земельній ділянці на підставі її меж, а також залежно від місця розташування земельної ділянки – по кадастровому плану земельної ділянки. Це унікальний номер, який ніколи не повторюється і може бути присвоєний тільки одній земельній ділянці. Кадастровий номер унікальний ще і тим, що він зберігається впродовж всього терміну, поки земельна ділянка існує. При цьому, зміна власника земельної ділянки не тягне за собою зміну кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки може бути змінений у випадках: розділу земельної ділянки; об’єднання з іншою земельною ділянкою; перепідпорядкування земельної ділянки інший адміністративно – територіальній одиниці.

Кадастровий номер має цифровий вигляд:

3237886500:04 001:0016

3237886500- населений пункт;

04 – зона;

001 – квартал;

0016 – номер ділянки.

Кадастровий план є одним з документів в пакеті технічної документації, він чітко визначає межі земельної ділянки. Такий же кадастровий план, як правило, є невід’ємною частиною договору оренди земельної ділянки.

Кадастровий номер дуже важливий, особливо для уникнення випадків виготовлення на одну ділянку двох держактів на різних осіб, та інших махінацій з земельними ділянками, що вже неодноразово бувало по Україні.

Але форму сучасних державних актів (з зазначенням кадастрового номеру) затверджено лише 2 квітня 2002 року Постановою Кабінету Міністрів України № 449. У старих державних актах, які були видані по старих зразках – до 2002 р. кадастровий номер земельної ділянки не указувався.

Такі державні акти є дійсними і без кадастрового номеру. Про це прямо указано в пункті 2 зазначеної Постанови уряду: “Установити,щоранішевиданідержавніактина право приватної власності на землю,державні акти на право власності на землю,державніакти направо власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землеюзалишаються чиннимиіпідлягаютьзамініуразідобровільногозвернення громадян або юридичних осіб“.

Але, виходячи зі змісту частини другої статті132 Земельного кодексу у кожній угоді про перехід права власності на земельну ділянку має бути зазначено її кадастровий номер. Більш того, 5 листопада 2009 року частину шосту статті 120 Земельного кодексу було викладено в новій редакції і при цьому визначено, що кадастровий номерземельноїділянки є істотноюумовоюдоговору,який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю абоспоруду, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці будівлі або споруди. Ці зміни в редакції статті 120 ЗК України набрали чинності з 1 січня 2010 року.

Тобто, якщо Ви продаєте, даруєте, спадкуєте земельну ділянку, або будинок, іншу споруду, які розташовані на приватизованій земельній ділянці, у відповідній угоді має бути зазначено кадастровий номер земельної ділянки. А якщо Ви виготовили державний акт до квітня 2002 р. (а може в деяких випадках і пізніше), то у Вас його не має. Нотаріус не посвідчить таку угоду після 1 січня 2010 року. То саме буде і при намаганні передати земельну ділянку в іпотеку.

Що робити, якщо кадастровий номер не вказаний в державному акті?

Вихід один: власник земельної ділянки має звернутися до відповідного відділу земельних ресурсів (у Сокирянському районі – до відділу Держкомзему у Сокирянському районі) для отримання витягу про присвоєння земельній ділянці кадастрового номера.

Але процедура ця не така проста. Залежно від графіку роботи управління земельних ресурсів, все це може зайняти деякий час. Присвоєння кадастрового номеру неможливе без внесення його до електронної бази даних. Управління земельних ресурсів може вимагати виготовлення технічної документації по присвоєнню кадастрового номеру, що потребує попередніх обмірів ділянки. Таку документацію можна замовити в землевпорядній організації. Там буде потрібно написати заяву, надати копію паспорту і ідентифікаційного коду. Зрозуміло, що землевпорядна організація безоплатно Вам нічого робити не буде. Тобто, це знову все те, що вже робилося при виготовленні державного акту, але має бути зроблено ще раз, в тому числі ще раз Ви будете змушені заплатити.

Тому, якщо Ви бажаєте продати будинок, або плануєте в близькому або віддаленому майбутньому іншим шляхом відчужити свою земельну ділянку або будівлі, напевне слід завчасно підготуватися: звернутися за отриманням кадастрового номеру.

Хоча, якщо Вам не горить, то може і не спішить. Може до наших тугодумів – депутатів щось дійде і вони ще раз внесуть якісь зміни?

Додатково слід зазначити, що Міністерство юстиції України своїм листом від 25.03.2010 р. № 31-32/69, звернуло увагу нотаріусів, що вони не мають права відмовляти в оформленні прав спадкування земельних ділянок через відсутність кадастрового номеру.

Адвокат Кучерявий О.П.

Інші статті по цій тематиці:

Селяне будут сеять по проектам

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 коментарів к “Перевірте свої держакти на землю: чи є там кадастровий номер?”

  1. що тільки ці падлюкі депутатські не роблять!

  2. Та, тварюки – є тварюки!

  3. БО ВОНИ НІХРІНА НЕ ДУМАЮТЬ,НАХРИН ПОТРІБЕН ТОЙ НОМЕР,А АКШО ТИМ ДІБІЛАМ ТРЕБА ТО СПОЧАТКУ ХАЙ ДУМАЮТЬ ЯК ЦЕ СПРОСТИТИ

  4. Дуже змістовна і чітка стаття, дякую за її розміщення, знайшлося багато відповідей на питання, які цікавили. Все чітко і зрозуміло прописано. Дякую.

  5. Дякую, інформативно.

  6. Для того, щоб ще більше обдерти свій народ ВОНИ можуть ще не раз змінювати чи то нові бланки, чи то нові паспорти, чи забирати органи в померлих….ГОСПОДИ НАСИТИ ВЖЕ ЇХ ! Бо вже немає сил терпіти ті знущання ! Щиро вдячний адвокату панові КУЧЕРЯВОМУ О.П. за роз”яснення, бо вже хотів бігти за НОВИМ АКТОМ з кадастровим номером.Тепер бачу-діло ще терпить.