admin on 22nd Лютий 2015

DCF 1.0У 2010 році в Інтернет-мережі появилися громадські сайти «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Створені вони за ініціативою і при підтримці адвоката О.П. Кучерявого та невеликої групи ентузіастів.

З самого початку обидва сайти функціонують, як некомерційні проекти, спрямовані на популяризацію краєзнавства Сокирянщини. Ні адміністратори, ні постійні та тимчасові автори статей, що опубліковані на цих сайтах, не отримували і не отримують ні грошей ні будь-якого іншого матеріального заохочення. Все тримається і розвивається виключно на чистому ентузіазмі і щирій любові до рідного краю.Безкорислива любов до краєзнавства – головна рушійна сила друзів сайтів «Сокирянщина» і «Гвіздівці».

У наповнені сайтів приймають участь самі різні люди: теперішні і колишні жителі Сокирянщини, в також нащадки вихідців із населених пунктів Сокирянського району. Співпрацюють і контактують з сайтами професіонали і аматори, які нині проживають як на Сокирянщині так й в інших містах і селах України, а також за її межами – в Молдові, США, Білорусі, Румунії, Франції і ін.

Ядро аудиторії сайту складають інтернет-користувачі Сокирянщини, тобто мешканці населених пунктів Сокирянського району Чернівецької області. До складу постійної аудиторії також входять численні вихідці із Сокирянщини, які нині проживають майже на всіх заселених континентах земної кулі. Велика увага до сайтів надглядається з боку мешканців суміжних районів Поділля і Республіки Молдова.

Навіть зазначена вище стисла інформація про діяльність сайтів «Сокирянщина» і «Гвіздівці» говорить про їх важливість в справі розвитку і популяризації краєзнавства Гвіздівців, краєзнавства Сокирянщини, і взагалі краєзнавства бессарабської частини Чернівецької області.

Але при тому всьому, і адміністратори і деякі незалежні автори цих сайтів згодні в тому, що для подальшого розвитку потрібні серйозні кроки в залученні авторів – любителів і, перед усім, серед педагогів і їх вихованців – школярів і студентів. Педагог за фахом, по своїй діяльності і професійному пріоритету, як ніхто інший, бачить і розуміє чим живе громада населеного пункту, в якому він працює. Педагог перебуває у постійному контакті з різними соціальними і віковими групами населення, через спілкування з дітьми він бачить майбутнє, через розмови з батьками дітей – справжнє, а через спілкування з дідусями і бабусями – минуле. Так що будь-який педагог вже наполовину є краєзнавцем. Минуле, теперішнє і погляд у майбутнє – це і є краєзнавство.

Численні історики і педагоги єдині в тому, що сучасний зміст історичної освіти повинен акцентувати увагу на пріоритетності регіональної історії, і що формування національно-історичної пам’яті неможливо без широкого використання історико-краєзнавчого матеріалу. Наші спостереження підтверджують, що таке ж розуміння і ставлення до історії і краєзнавства є й серед багатьох педагогів і працівників культури Сокирянщини.

Поважані педагоги Сокирянщини, просимо вас взяти участь у проектах громадських сайтів «Сокирянщина» і «Гвіздівці». Пишіть самі, мотивуйте своїх вихованців на дослідження і написання статей. Адміністратори вказаних сайтів готові підготувати для публікації та розмістити ваші матеріали в інформаційних мережах. Ініціюйтеся і рухайтесь вперед.

І взагалі, звертаємося до всіх не байдужих до історії і краєзнавства Сокирянщини: надсилайте і розміщуйте свої дослідження на інформаційних площах сайтів «Гвіздівці» і «Сокирянщина»! А тим, хто хоче але побоюється, ким керує невпевненість (а таких серед місцевих любителів краєзнавства нам зустрічалося не мало), скажемо наступне:

– Чи маєте ви право говорити, що не можете, коли не пробували робити і не намагалися вчитися тому, чого бажаєте зробити? Так! Право ви маєте! Але це право, яке ви регулюєте самі! І є чи буде право на самореалізацію у справі краєзнавства – вирішуєте тільки ви самі. У цій справі ви є господар свого права. Не позбавляйте себе можливості демонструвати свої почуття до рідного краю. Не бійтеся словом і ділом показати свою любов до рідного села чи міста. Покажіть ваше ставлення до минувшини. Зафіксуйте теперішнє життя, яке з часом стане минулим для ваших дітей і онуків.

Олексій Мандзяк,

краєзнавець, постійний автор сайтів «Сокирянщина» і «Гвіздівці»

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар