В Україну разом з літньою спекою прийшов і сезон морозива. Багато хто вважає морозиво не тільки смачними, але і корисними ласощами, відносячи його до молочних продуктів. На жаль, виробники вже давно економлять на молоці, і може виявитися, що ви їсте не морозиво, а хімічний коктейль! Як обманюють українського споживача і чи є шанс вибрати якісне морозиво, розбирався EtCetera.

Середньостатистичний українець з’їдає близько 2,5 кілограмів морозива на рік, тоді як європеєць в середньому на кілограм більше.

Хоча дорослі не проти поласувати морозивом, воно традиційно вважається швидше дитячим продуктом. Разом з тим, педіатри та дієтологи в один голос твердять, що сучасне морозиво дітям взагалі протипоказане – нічого корисного в ньому не залишилося.

 

ЩО ПІД ОБГОРТКОЮ? В Україні зараз повністю відсутня система контролю за якістю морозива і відповідністю складу, який вказують виробники на упаковці. Морозиво з рослинними жирами, хімічними добавками, стабілізаторами і загусниками – усе це, на жаль, наша неприємна реальність. Виробники пишуть на упаковці – «морозиво»… і підмішують туди хімію. Робиться це цілком законно – стандарти дозволяють.

 

ЯК РОЗПІЗНАТИ? Найбільш натуральним вважається морозиво з ДСТУ 4733. Даний стандарт поширюється на продукт, виготовлений виключно з молока і продуктів його переробки. Залежно від вмісту жиру морозиво ділять на три категорії:

  • молочне (0,5-7,5% жиру);
  • вершкове (8,0-11,5% жиру);
  • пломбір (12-20% жиру).

Інші види морозива (плодово-ягідне, ароматичне, щербет, фруктовий лід) теж повинні відповідати нормам ДСТУ 4734. До речі, у складі правильного «фруктового льоду» на першому місці стоїть вода, а на другому – заморожений сік або фруктове пюре.

Але найпоширеніший продукт в наших магазинах – морозиво, виготовлене з частковою заміною молочної сировини з використанням компонентів немолочного походження (рослинних жирів). Про це свідчить стандарт ДСТУ 4735.

 

РОЗМОРОЖЕНЕ МОРОЗИВО. Навіть якщо вам вдалося знайти морозиво з хорошим складом, то це ще не означає, що його можна безпечно їсти. Адже важливо ще й те, в яких умовах зберігався продукт. Якщо він хоч раз розморожувався, то є небезпека придбати заморожену «бомбу» з кишковою паличкою. На жаль, від перепадів електрики у нас ніхто не застрахований, а невеликі супермаркети взагалі грішать відключеннями холодильників на ніч для економії.

 

ЯК ВИЗНАЧИТИ? Щоб зрозуміти, чи не відправить вас морозиво на лікарняне ліжко, трохи натисніть на нього пальцем. Якщо морозиво м’яке, значить, температура зберігання не дотримувалася і, з великою ймовірністю, в продукті вже з’явилися хвороботворні бактерії. Повторна заморозка не допоможе – таке морозиво краще не купувати, тим більше – дітям.

Крім того, у морозива в відерці форма верхівки повинна бути без змін, а морозиво-тубус має бути ідеально рівною форми, без вм’ятин.

 

ТЕРМІН НЕПРИДАТНОСТІ. З термінами придатності виробники і продавці теж люблять пограти. Натуральне морозиво зберігається 10-12 місяців при стабільній температурі. Щоб збільшити цей термін, до складу ласощів додають «хімію» – в результаті морозиво може лежати в холодильнику магазину до двох років. Але ніхто не дасть гарантії, що протягом цих двох років буде дотримуватися температурний режим, указаний на упаковці.

 

МОЖЕ, ВАГОВЕ? На вулицях часто продають морозиво в кіосках на вагу. Коштує воно недешево, виглядає – апетитно.

Про перевірку вуличних точок з морозивом в ефірі одного з телеканалів розповів виконавчий директор Союзу споживачів України Максим Несміянов. За його словами, на всіх точках були помічені порушення – ложка, якою набирають ласощі, «миється» в брудній воді, а вафельні стаканчики нічим не закриті від пилу.

 

За публікацією ETCETERA

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар