Головне управління Держпродспоживслужби повідо­мляє, що на території області виявлений небезпечний для здоров’я людей бур’ян – борщів­ник Сосновського (Heracléum sosnówskyi) У нашому районі його помітили в Білоусівці, Михалковому та Ломачинцях.

Борщівник Сосновсько­го – це багаторічна рос­лина родини зонтичних із 2-5-річним циклом розвитку. З центральної бруньки на 3-5 році життя, рідше – на 2-3 утворю­ється квітковий пагін. Після плодоношення рос­лина повністю відмирає. Розмножується насінням. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського сягає заввишки 3 м., має великі перисті листки та порожнисте стебло завтовш­ки до 10 см. Розмножується він смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях та пус­тирях.

Стебла, листя і квіти борщів­ника містять фуранокумарини, що різко підвищує чутливість людського організму до ультра­фіолетового випромінювання. Тобто, досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце – і опік гарантований.

 

Реакція в ре­зультаті опіку починається не відразу, а через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, по­тім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені світлою рідиною.

Опіки, отри­мані від цієї рослини, доволі глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. Найсильніші опіки бор­щівник спричиняє при контакті з вологою шкірою в сонячні дні.

Борщівник Сосновського викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спро­вокувати напад задухи. Якщо пухирі невеликі, краще їх не чіпати. Коли пухир продовжує рости, необхідно звернутися до лікаря.

Опіки від ультрафіолетового сонячного випромінювання після потрапляння соку борщівника на шкіру людини можуть бути дуже небезпечними

Закликаємо всіх небайдужих до здоров’я та екологічного стану нашого краю до плід­ної співпраці по знищенню борщівника. Звертаємося із проханням до керівників підприємств, організацій всіх форм власності, землекористувачів та населення проводити всі необхідні заходи по захисту та оздоровленню екологічно­го стану району. Боротьбу з бур’янами слід проводи­ти з червня по жовтень.

 

Засоби боротьби: з метою забезпечення зба­лансованих та комплек­сних заходів боротьби з борщівником пріоритетне значення надається ме­ханічним, агротехнічним та хімічним методам боротьби:

  • скошування рослин перед цвітінням в період бутонізації;
  • ви­ривання рослин з корінням та їх спалювання;
  • знищення рослин на засмічених ділянках агротех­нічним методом (перекопування або переорювання грунту з по­дрібненням рослинних решток);
  • застосування для обприскування гербіцидів відповідно до «Пере­ліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 

Зважаючи на те, що борщівник спричиняє опіки, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

Ганна ЖИНКАТА,

провідний спеціаліст відділу карантину рослин Держпродспоживслужби.

 

За публікаціями в Сокирянській районній газеті «Дністрові зорі» і на сайті “Сокирянщина”

 

*****

 

Від адміністрації сайту додамо, що небезпека борщівника є не лише у його шкоді для здоров’я людини, а й ще тому, що він захоплюючи території, геть “душить” прозрастання будь яких інших рослин і при цьому розповсюджується дуже швидко.

Також додаємо ще декілька засобів знищення:

 

  • накривання площі розповсюдження рослини темною плівкою або іншим укривним матеріалом,
  • пасіння на території розповсюдження борщівника вівців (вони його геть виїдають).

 

 

Також додаємо 2 відеоролики, які нададуть можливість більш наочно побачити небезпечну рослину і зрозуміти засоби боротьби з нею.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар