admin on 22nd Вересень 2010

Незабаром зима. Метеорологи різних країн, з досить високою вірогідністю припускають, що ця зима буде найсуворішою за всі часи метеорологічних спостережень. Польські вчені навіть рахують, що такої холодної зими не було не менш, як 1000 років. Думка вчених грунтується на проблемах, які виникли через згасання теплої атлантичної течії Гольфстрім.

Гольфстрімом переміщує 50 мільйонів кубічних метрів води щосекундно, що в 20 разів більше, ніж переміщують всі річки світу, разом узяті. Його теплова потужність становить приблизно 1,4×1015 ват, що відповідає потужності одного мільйона АЕС. Завдяки Гольфстріму і його продовженню – Північно-Атлантичній течії, країни Європи, які розташовані на узбережжі Атлантичного океану, відрізняються більш м’яким кліматом, ніж інші регіони на тій самій географічній широті: маси теплої води обігрівають повітря, яке перебуває над ними, а воно у свою чергу західними вітрами переноситься на Європу. Відхилення температури повітря від середніх широтних величин у січні досягають, наприклад, у Норвегії 15-20°С, у Мурманську – більше 11°C. Мається на увазі, що як би не було цієї течії, то у Мурманську, наприклад, було б на 11°C холодніше, ніж зазвичай притаманно для цього міста.

Але Гольфстрім вже протягом багатьох років стає все більш повільним і все менш теплим. Така проблема виникла, як це не виглядало б дивним, через глобальне потепління. Саме через потепління почали інтенсивно танути льодовики Північного Льодовитого океану і холодна вода з них охолоджує Гольфстрім. Пониження температури течії сприяє її уповільненню, а уповільнення – ще більшому охолодженню. Повне охолодження цієї течії призведе до дуже сильного охолодження північної півкулі Землі – аж до нового льодовикового періоду, оскільки внаслідок поступового охолодження і зникнення течії у Європі і Північній Америці не буде чим компенсувати холод, який приносять повітряні маси з Арктики.

Теплі атлантичні течії, в тому числі Гольфстрим

Та все ж такі це мав бути дуже тривалий, поступовий процес. Але в цьому році швидкість течії раптово знизилася вдвічі, порівняно з тим, що було лише кілька років тому. І, найвірогідніше, причина в тому, що людство само надало занадто велике пришвидшення процесу уповільнення і охолодження течії. 22 квітня в Мексиканській затоці, через яку проходять витоки Гольфстріму – Юкатанська і Флоридська течії і де знаходиться головне місце їх прогрівання, при аварії на нафтовидобувній платформі британської нафтогазової компанії “BP plc” (її більше знають по старій назві “British Petroleum” або “BP”) з аварійної свердловини в океан потрапило від 600 до 760 тисяч тонн нафти. Така маса нафти сприяла істотному уповільненню течії, меншому прогріванню і більш швидкому і сильнішому охолодженню у північних широтах. За словами кліматолога з Інституту метеорології і водного господарства Польщі, це охолодження і пов’язані з ним кліматичні зміни вже помітні в скандинавських країнах.

Але, чи то буде льодовиковий період і коли саме, чи може у Землі є якісь інші захисні механізми, що знову протягом року-двох прискорять течію – достеменно не знає ні хто. Зрозуміло одне: цьогорічна, а може і наступна зими будуть набагато холоднішими, ніж хтось собі може уявити. При цьому потрібно розуміти: проблема може полягати не стільки в дуже низьких температурах, а в тому, що такі низькі температури можуть тривати чималий період. І хто знає – де і з яких причин кожен з нас може опинитися у сильний мороз?

У людського організму є свої внутрішні способи захисту від холоду. Наприклад, якщо людина попадає в холодне навколишнє середовище, то в наш мозок негайно передається сигнал про це і захисні механізми починають свою роботу: організм починає посилено працювати, збільшуючи тепловіддачу. Але, на жаль, можливості людського організму далеко не безмежні, саме тому надмірне переохолодження здатне підкосити людину, загострити багато захворювань. А тому до холодної зими потрібно ретельно готуватися, особливо представникам тих поколінь, хто дійсно тривалих дійсно низьких зимних температур взагалі не бачив. Готуватися потрібно і самим, готувати потрібно житло, свійських тварин, сільгоспрослини.

обмороження

В людському організмі роль центрального опалення виконує кровоносна система, яка доставляє тепло із глибини тіла до його поверхні. Якщо охолодженню піддалися ноги, то понижується температура також у слизовій оболонці носа й гортані. Зниження температури в цих органах призводить до зниження імунітету, людина починає хворіти. Якщо ж охолодження буде тривалим, то може виникнути розлад кровообігу через спазм судин. Якщо ж людина й після цього не взяла до уваги сигнали організму й продовжує залишатися в холодному навколишньому середовищі, то організму нічого не залишається, як знижувати температуру тіла, яку він раніше підвищував. З’являються озноб, прискорене сечовипускання, хекання, тремтіння. Якщо й на цьому етапі міри не були прийняті, то організм починає ще більше знижувати температуру тіла й вона опускається до двадцяти восьми градусів, що у свою чергу, призводить до стану коми й смертельного результату.

Та деколи холод може бути і корисний. Наприклад, холодне повітря здатне поліпшити травлення, посприяти схудненню, активізувати роботу інших органів. Головне, не забувайте завжди одягатися по погоді і приділіть достатньо уваги загартовуванню.

Роль датчиків температури в організмі виконують терморецептори. Причому вони реагують не на температуру середовища або людини, а на різницю між сусідніми шарами шкіри. Наприклад, коли вітер попадає на оголене тіло, різниця температур висока й терморецептори відповідають потужним сигналом – відразу спрацьовує перша стадія захисту. Одяг при пориві вітру зм’якшує перепад температури і внаслідок цього організм довго не реагує на зміну температури “гальмує”, і механізми захисту включається пізніше, коли втрати тепла вже великі.

Щоб відновити втрати тепла людина починає проявляти підвищену активність (ходьба, біг), кров прискорюється, процес теплотворення тільки починає активізуватися, а кров уже несе назовні тепло. Людина відчуває ще більший холод. Поступово процес теплотворення нормалізується, але організм, позбавлений орієнтації “проскакує” крапку бажаної рівноваги. В результаті перегріву під одягом утвориться надлишок тепла. Як би б одяг міг пропустити цей надлишок тепла, але він не може змінювати своїх теплозахисних властивостей. І організм змушений включити другий механізм теплозахисту – починається інтенсивне потовиділення.

Виділяючись по поверхні шкіри піт (волога), починає випаровуватися, несучи безцінне тепло крізь шари одягу. Десь у шарах одягу пара досягає крапки роси і там насичена пара в результаті зниження температури перетворюється у вологу, просочуючи, спочатку зовнішні шари й поступово наближаючись, ближче до тіла. Тобто, одяг зволожується. Випари припиняються, але теплопровідність сирого одягу в 20 разів вище сухого і Ви продовжуєте втрачати тепло.

Існують наступні способи саморозігріву:

1. активізація фізичної діяльності;

2. одноразове прийняття гарячої їжі;

3. безперервний розігрів тіла за допомогою джерел тепла, що носяться;

4. періодичний розігрів під поліетиленовим колоколом;

5. дихальні вправи і аутотренінг.

При тривалій роботі у холодних умовах, з регулярними переохолодженнями організму, при холодних ночівлях, навіть якщо організм не змерзне (завдяки періодичним розігрівам), він сильно енергетично виснажується. Нервова система приходить у стан особливої напруги, яка називається холодовою втомою. При ній людина втрачає здатність до складної психічної діяльності, знижується реакція.

Виникає ряд симптомів, які вказують на погіршення здатності до адаптації:

1. болючі відчуття у зв’язках і м’язах,

2. розладу кишечника,

3. нежить,

4. сип на кшталт кропивниці,

5. дратівливість,

6. м’язова скутість.

Тому, щоб вчасно вжити заходів, важливо знати (відчувати) – коли саме організм пройшов середину стадії опору й наближається до стадії виснаження. Категорично не рекомендується, навіть забороняється, використовувати для саморозігріву або розігріву іншої замерзлої людини спиртне. Алкоголь призводить до швидкого розширення кровоносних судин. Ви відчуєте, що стало тепліше. Але це тільки відчуття! Насправді організм втратить невиправдано багато тепла за рахунок охолодження ядра вашого організму і Вам незабаром стане ще холодніше. Прийом спиртного можливий, якщо ви впевнені, що через пару годин ви будете в теплі та затишку.

Якщо ви відчули, що ваші кінцівки болять, одерев’яніли, приступайте до зігріву, використовуючи своє внутрішнє тепло. Для цього необхідно замінити мокрі рукавиці на сухі, якщо їх немає – натягнути на руки сухі носки, нахилитися вперед і робити широкі махи руками вперед – назад у вертикальній площині. Махи повинні бути сильними з періодом приблизно в одну секунду, при цьому кров центробіжною силою відкидається до кистей рук. Таким саме чином необхідно відігрівати ноги: утримуючись руками за що-небудь, прямою ногою робити енергійні махи, як можна ширше й сильніше. Зазвичай, 30-40 подвійних махів достатньо щоб викликати загальний розігрів організму й повністю зігріти ногу. Перед початком розігріву можна розшнурувати черевик, або одягти валянок. Роззуватися на морозі й відігрівати ногу розтиранням безглуздо.

Для розігріву рук існує інший перевірений спосіб – запхайте руки до себе в штани, не намагаючись розстебнути ґудзиків або послабити пояс, і пригорніть їх до внутрішньої поверхні стегон, тут саме тепле місце. Якщо мороз з вітром, то можливо обмороження щік і носа. Щоб уникнути цього, досить захистити обличчя за допомогою маски, шарфа, шматка тканини.

Механізм дії холоду на людські тканині полягає в тому, що припиняється нормальний доступ крові до тканин, їхнє харчування й постачання киснем. Це може призвести до їхнього відмирання. Головний принцип відновлення – повільний розігрів, краще внутрішнім теплом. Якщо є можливість, кінцівку встроміть у таз із ледве теплою водою та підливаючи гарячу води, доведіть її температуру до 40 градусів протягом 15 – 20 хв. Відігрівання проводити до відновлення нормального кольору шкіри і її чутливості. Розтирати й розминати ушкоджену кінцівку не треба, цим ви тільки завдасте шкоди легко ранимій у замороженому стані шкірі й тканинам. Ні за яких умов не використовуйте сніг для розігріву підмерзлої кінцівки! Якщо немає підходящої ємності, можна скористатися компресами з рушників, шарфів і іншої підходящої тканини. Необхідно якнайчастіше міняти їх і стежити за температурою. Зігріваючи кінцівку, не забувайте про загальний обігрів людини. Після відігрівання необхідно просушити кінцівку, загорнути її у вату або м’яку чисту тканину, забезпечити тепло. Якщо Ви переконані, що потерпілий не одержав загального переохолодження, можна дати препарати, що розширюють судини і посилюють кровообіг.

термобілизна

Про одяг: у старі часи в якості влаговивідного засобу рекомендували одягати на голе тіло крупновузлову сітку. Вона дозволяла створити повітряний зазор для відводу випарів шкіри й вологи (поту). Сучасні технології створили ряд матеріалів, що відомі – як термобілизна. Деякі фірми зазначають характеристики цих тканин. Нас насамперед повинні цікавити її влаговивідні властивості. У якості “маловтягуючого” вологу матеріалу з більшим змістом повітряних “порожнин” довгий час використовувався пух і пуховий одяг. Він і зараз у співвідношенні малий обсяг+вага+тепло поза конкуренцією, але при зволоженні (намоканні) повністю втрачає свої властивості. І висушити його велика проблема.

Зараз використовують флис, полар, thinsulite. При русі повітря циркулює між шарами одягу, при змиканні виникають місцеві зони підвищеного тиску, повітря продавлюється крізь шари одягу й з однієї сторони захоплюють водяну пару, а з іншої сушить сам одяг. Поверх усього безумовно одягають куртки із тканини GORE-TEX і її варіаціями.

Оптимальний варіант захисту від холоду – багатошаровий одяг з різних матеріалів. Дослідження показали, що найкраще захищають від холоду 4-5 шарів одягу. На тіло бажано надягнути білизну з м’якої бавовни або мохеру, тонкі светри і штани із флісу, які не сильно обтягують тіло. При цьому, 2-3 тонкі светри, набагато краще, ніж один товстий, тому що між ними утвориться прошарок повітря. Зверху ще костюм із щільної бавовняної тканини або “дихаючої” синтетики та зверху куртку або комбінезон із синтетичної тканини з утеплювачем з пуху або штучного утеплювача. Все це дуже бажано мати в рюкзаку й одягати у випадку тривалої зупинки або змушеної ночівлі.

Дуже важливу роль грає взуття. Практика показала, що 9/10 всіх обморожень доводиться саме на нижні кінцівки. Взуття повинне бути вільним, матеріал, з якого воно зроблене, обов’язково повинний “дихати”. Якщо одна з цих умов не буде дотримана, то обмороження відбудеться, насамперед – від поганої циркуляції крові, що несе тепло, а по-друге, тому, що носки змокнуть від конденсату і втратять здатність зберігати тепло. В останньому випадку необхідно замінити промоклі носки на сухі (якщо вони є), а мокрі покласти на живіт для просушки, або позбутися від такого взуття. Ноги необхідно обмотати шарфами, ганчірками, якщо це все є під руками. Ноги можуть промокнути також тому, що сніг протягом дня тане на поверхні черевиків, якщо вони не оброблені гідрофобним складом, а так само при потраплянні снігу всередину взуття. Уберегтися від цього можна використовуючи бахили – мішки, з міцної тканини, які захищають взуття від снігу.

Навіть самий хороший одяг і взуття зможуть захистити вас від холоду лише на нетривалий час – залежно від сили морозу й вітру, а також життєстійкості самої людини. І якщо не використовувати цей час із толком – на спорудження притулку, або на досягнення найближчого населеного пункту (якщо Ви точно знаєте, де він перебуває і як довго до нього добиратися) – загибель неминуча. Пам’ятайте, що під час боротьби з морозом важливо вчасно зупиниться, і почати готуватися до холодної ночівлі. Однією фізичною силою холоду не здолати, рано чи пізно сили скінчаться, Вам схочеться присісти, відпочити, а це – початок кінця. Тому про укриття потрібно подбати поки є сили.

Часто люди, які потрапили в аварію, намагаються будувати укриття з традиційних матеріалів: залишків наметів, уламків транспортних засобів, жердин і т.д. При цьому вони рідко досягають бажаного, притулок продувається вітром, тепле повітря улітає крізь щілині і температура усередині майже завжди така ж, як назовні.

Тим часом, дуже часто найкращий будівельний матеріал перебуває саме під ногами – це сніг. Вибудувати за дві-три години притулок зі снігу може майже будь-яка людина. У правильно побудованому притулку, навіть полум’я однієї свічки досить, що б підняти температуру до 0+5 градусів при 30-градусному морозі зовні. Та навіть, якщо Ви не зумієте побудувати зі снігу “іглу” (ескімоська хатка зі снігу), то зробіть хоча б стінку, яка надійно захистить Вас від вітру.

Сирники (краще запальничка або дві) обов’язково беремо із собою, навіть якщо збираємося вийти за місто на дві години. А якщо виїжджаємо на увесь день, то прихопимо ще й сухого пального (сухий спирт) та свічку. Вони нам знадобляться при розведенні вогню, особливо якщо дрова будуть вологими. Важливу роль грає місце для бівуачного багаття. Бажано його розбивати на рівному місці, де поблизу є велика кількість дров. Краще, якщо з навітряної сторони буде розташована яка-небудь перешкода – великий камінь, завал з дерев, вивернутий корінь. Якщо снігу небагато, то його необхідно вичистити до землі, на глибокому снігу, багаття необхідно розводити на настилі з жердин. Багаття, яке добре розгорілося, саме протане сніг до землі. Якщо снігу дуже багато, то настил треба будувати із щільно покладених мокрих колод, багаття почне провалюватися в яму.

По матеріалах медичних і спеціалізованих видань

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

10 коментарів к “Незабаром може бути холодна зима”

 1. питання до адміна, ви самі пишете статті, якщо ні, то негарно не вказувати джерело, про Гольфстрім, — чергова страшилка для гвіздівчан, варто лише зайти на сайт NASA (не плутати з NATO)

 2. на запитання wehr: давно Вас не було, ми вже хвилюватися почали: чи не залишили Ви нас… Ми пишемо статті, в основному самі, але користуємось різними джерелами. Якщо джерело одне-два-три-декілька, то вказуємо їх. Якщо це збірка з дуже багатьох джерел, то не вказуємо, хоча може це і не вірно, особливо для таких питань, як температура Гольфстрима. Щодо “страшилки”, то це не “страшилка”, а NASA в даному випадку – не авторітет, адже теж брехати знають на догоду своєму урядові, через косвенну вину якого загажено значну частину Атлантики. У статті не йдеться, що Україна геть перемерзне, йдеться про істотне пониження температури на атлантичному узбережжі, що в свою чергу викличе істотне пониження температури і більш сувору, ніж звичайно, зиму у нас, яка, не виключено, буде вкрай холодною. Тому і роз”ясняється і гвіздівчанам і всім іншим читачам – як себе вести в ситуаціях з низкими температурами.

 3. Все изображения и видеоматериалы, получаемые НАСА и подразделениями, в том числе с помощью многочисленных телескопов и интерферометров, публикуются как общественное достояние и могут свободно копироваться. Знімки не брешуть, тим більше іншим людям легко перевірити. Не плутайте науку з політикою, це ніколи до добра не доводило. А щодо, чи не залишив, то запевняю вас, що рідний край мені завжди цікавий (хай і по той бік Дністра)

 4. на коментар wehr: що, фотознімки дуже важко підробити? Наші коли самолет збили над морем, які тільки фотознімки і інші показники самих різних приладів не підробляли. Та і НАСА цим не раз грішила. І коли це НАСА вже опинилася поза політикою? Такого у принципі не може бути.
  Та Ви так не хвилюйтеся! Ще раз пояснюю для важких: матеріал не про Ваших поганих західних хазяїв і не про їх погані вчинки, а про те, як себе вести в умовах дуже холодної зими, яка вірогідно на нас очікує, а також як поводитися в зимніх екстремальних умовах, якщо хтось у такі потрапить. Що Вам в цьому не подобається?

 5. таки сплутали з NATO, а я ще сподівався… і взагалі що за риторика, як на мене, то ви перечиталися Галаном

 6. на комментар wehr: Вы, як завжди – про все і ні про що одночасно. На рахунок Я.Галана, на жаль лише бачив фільм про нього, але дійсно потрібно почитати. Правильний був чоловяга! Може навіть потрібно щось з нього на сайті виложити?

 7. 1932 до УСРР на навчання виїхала дружина письменника — Ганна Галан (Геник). 1937 її, студентку Харківського медичного інституту, за фальшивим звинуваченням арештували й невдовзі стратили.

  1935 Галану було відмовлено в радянському громадянстві.

  ото і вся його правильність, НКВД тримало його на короткому повідку, а він же старався не гірше за вас

 8. на коментар wehr: все ж то Ви знаєте – за фальшивим чи не за фальшивим, чому Він старався, хто кого тримав? Ви там були? А може він і сам її здав по їдейним міркуванням? Це такі самі гіпотези, як і гипотези кліматологів: буде глобальне потеплення, чи глобальне похолодання, відновиться Гольфстрім, чи взагалі здохне?

 9. Це ж треба – з атлантичної течії і іглу на Галана перейти? Ну ти wehr-як молодца!
  А матеріал взагалі цікавий, може у нас не перемерзне, а в горах багато з цього може знадобитися. Потрібно собі теж термобілизну купити

 10. Не хочу!!!!!!

Залишити коментар