admin on 17th Жовтень 2018

Сайт «Гвіздівці» неодноразово розповідав про досить численних і досить знаменитих вихідців з села Гвіздівці. Сьогодні ми, наскільки вдасться, розповімо ще про одного з таких знаменитих вихідців – Василя Олександровича Видиша – румунського скульптора, художника, професора, який більш відомий під ім`ям Василє Вєдеш (рум. – Vasile Vedeş).

Василь Олександрович Видиш народився 5 січня 1915 року в селі Гвіздівці (на той час – село у складі Секурянської волості Хотинського повіту Бессарабської губернії Російської імперії) у сім’ї  Олександра Яковича та Тетяни Мойсеївни Видишів. На жаль в селі на цей час вже майже не має людей, які його пам`ятають. Лише Василь Олександрович Кучерявий (ветеран Великої Вітчизняної війни, колишній голова сільської ради) пригадує, що «був при румунах в селі такій, весь час хатки малював… Куди і коли він потім подівся – не знаю, нібито десь поїхав вчитися ще до війни».

Фото церковного метричного запису про народження Василя Видиша. Метрическая книга Св. Димитриевской церкви села Гвоздоуць за 1912-1917 гг. Держархів Чернівецької області, ф. 1245, оп. 11, спр. 45.

Нам поки що не відомо, як складалася біографія майбутнього, досить знаменитого румунського скульптора до 1948 року, але зрозуміло, що потрапивши ще до війни в Румунію, він з тих чи інших причин дещо змінив своє прізвище, або йому його змінили представники влади (що доречи, чомусь досить часто бувало саме з носіями прізвища Видиш). Виходячи з його подальшої біографії і робіт, можна з достатньою впевненістю вважати, що він деякий час  займався виготовленням церковного облаштування.

Можливо, що це автопортретний бюст

Достеменно відомо, що з 1948 року В. Вєдеш брав участь у численних регіональних, повітових, міжнаціональних та національних виставках. У 1950 році він закінчив скульптурне відділення Інституту образотворчих мистецтв «Грігореску» (Institutul de Arte Plastice «Nicolae Grigorescu») в Бухаресті.  Працював викладачем (професором) в Художній вищій школі (ліцеї) ім. Дімітру Кукліна в місті Галаці (Liceul de Artă «Dimitrie Cuclin»). З 1965 року В. Вєдеш був членом румунської спілки скульпторів (U.A.P. – Uniunea Artiștilor Plastici din România). Він також брав участь у святкових виставах, організованих галацькою філією U.A.P. у самому Галаці (Galaţi), а також у румунських містах Браїлі (Brăila), Фокшанах (Focșani), Ясах (Iași), Плоєшті (Ploiești), Констанці (Constanța) тощо.

Бюст С. Вранчану в м. Галаці

З найбільш відомих робіт Василє Вєдеша можна зазначити монументальні бюсти Спіру Плачентару (Spiru Plăcintaru), Спиридона Вранчану (Spiridon Vrânceanu), Іонела Жори (Ionel Jora), Николае Манту (Nicolae Mantu), Михайла Садовяну (Mihail Sadoveanu). Бюсти Плачентару и Вранчану встановлені у місті, а інші перебувають у колекції Музею образотворчих мистецтв міста Галаца (Muzeului de Artă Vizuală Galaţi). У 1962 році разом  із скульпторами Костянтином Дімофті (Constantin Dimofte) і Юстіном Настазе (Justin Năstasă) він зробив із штучного каменю барельєф «Спорт», розташований у галацькому спортивному комплексі «Дунай».

Добре знання церковного мистецтва дозволило В. Вєдешу створювати та реставрувати іконостаси і арки, зокрема у архієпископському Кафедральному соборі Галаца, у церквах «Трьох Святих Ієрархів» («Sf. Trei Ierarhi») і «Св. Василя» («Sf. Vasile») в Галаці, в Кафедральному соборі Констанци, а також у церкві комуни Волунтарі (Voluntari) в Бухаресті.

Барельєф «Спорт» у спортивному комплексі «Дунай» м. Галаца

Іконостас Кафедрального собору в місті Констанца

Василь Вєдеш створив багато скульптурних робіт (внутрішня скульптура, портрети, публічна скульптура й церковна скульптура (іконостаси, арки тощо). Усвідомлюючи сприйняття людьми скульптури, він створював історичні композиції й портрети, у яких він використовував реалістичну концепцію образу й інтерес до строгості технічного виконання. Він створив свій власний стиль у портретному живописі, чуйно підкреслюючи психологічні дані, переживання представлених персонажів.

Він також відзначився – як вчитель скульптури у Вищій школі мистецтв у Галаці, підготувавши, навчивши багато поколінь студентів.

У нас не має відомостей про те, що Василє Вєдеш будь коли після свого виїзду в Румунію приїжджав в село Гвіздівці, не відомі причини цього: всяке могло бути у житті, вигадувати не будемо. Але місце народження не обирають, тому, не зважаючи на те, що румунське місто Галац явно стало для нього рідним, все одне Василє Вєдеш залишається гвіздовчанином. Та й не можливо повірити, що він ні коли не згадував батьківщину, що в його серці, душі, голові не ворушилося бажання побувати в селі, де пройшло його дитинство, де він вперше почав «малювати хатки»…

Помер Василє Вєдеш у місті Галаці 21 листопада 1998 року.

Відомості зібрав О. Кучерявий

___________________________________________________________

Бібліографія та джерела

 

Метрическая книга Св. Димитриевской церкви села Гвоздоуць за 1912-1917 гг. ДАЧО, ф. 1245, опис 11, спр. 45.

Stoica, Corneliu, Dicţionarul artiştilor plastici gălăţeni, ediţia a II-a, revizuită şi întregită, Editura Axis Libri, Galaţi, 2013.

Vlasiu, Ioana (coord.), Dicționarul sculptorilor din România. Secolele XIX – XX, vol. II, Lit. H – Z, Editura Academiei Române, București, 2012, pp. 341 – 342.

Mariana Tomozei Cocoș (2014)

Flori Jianu Sculptori cu lucrari in Romania

 

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар