Гадаю, що сьогодні не має на теренах колишнього Радянського Союзу людини, якій не відомо про лісові пожежі, що палають майже по всій Росії – від заходу до сходу, від півдня до майже крайньої півночі, та і Україну не залишили осторонь. Пожежами завдано величезну шкоду господарству, економікам, екології наших країн, майну і здоров’ю сотен тисяч людей. Чимало людей загинуло. Наслідки цієї вогняної трагедії будуть відчуватися ще багато років. До того ж, не має жодного сумніву, що в тій чи іншій мірі такі пожежі будуть повторюватися.

Гвіздівці – в значній мірі лісове село, але проблема стосується не лише нашого села. Тому всім нам слід знати і пам’ятати, що завжди головна причина пожеж – злочинна недбалість, а подекуди і умисел людей.

Слід нагадати читачам (а тому, хто не знає – повідомити), що того року Верховна Рада України внесла зміни до деяких законів і цими змінами підвищила адміністративну і кримінальну відповідальність за правопорушення, пов’язані з підпалом рослинності. Так статтею 229-1 Кримінального кодексу України передбачено, що незаконні дії відносно поверхневого шару земель, якщо вони створили небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, зокрема вчинені шляхом підпалу або спричинили загибель людей, масову загибель об’єктів тваринного чи рослинного світу або інші тяжкі наслідки, – караються обмеженням волі на строк від 3-х до 5-ти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією знарядь і засобів заволодіння. Матеріальна шкода вважається заподіяною у великому розмірі, якщо її розмір у сто або більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто – більше 1700 грн.

Є і більш чітко і зрозуміло прописана стаття Кримінального кодексу, яка безпосередньо стосується підпалів об’єктів рослинного світу. За статтею 245 КК, за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від 2-х до 5-ти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від 5-ти до 10-ти років.

Більш детально з питаннями щодо відповідальності за подібні дії можна дізнатися з статті на моєму сайті, яка була опублікована 6 грудня.

Адвокат Кучерявий О.П.

У наступному матеріалі ми опублікуємо поради – як діяти, щоб уникнути лісових пожеж і що діяти у разі їх виникнення.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар