admin on 28th Серпень 2018

Льох-льодовик краще всього розташовувати на піднесеному і сухому місці далеко від компостних майданчиків. Складається льох-льодовик з двох частин: нижньої – льоху з кишенею для льоду і верхньої – легкої надбудови, так званої погребиці.

Споруджують льох-льодовик в наступному порядку.

Спочатку відривають котлован потрібного розміру. Виявлені водоносні жили відразу ж зашпаровують цементним розчином або тампонують жирної глиною на глибину 50 см. На сплановане і зачищеному днище котловану укладається глиняний замок з ретельно пром`ятої глини завтовшки в 20 см, потім бетонна основа завтовшки в 10 см, на яку потрібно наклеїти 1 – 2 шари руберойду із запасом по довжині, щоб кінці потім загорнути на стіни. Таку гідроізоляцію з герметичного покриття підлоги і стін будівельники називають «ванною» або «лотком».

Для поліпшення зчеплення руберойду з підлогою та стінами їх попередньо грунтують холодним бітумом (30-40% бітуму і 60-70% автомобільного бензину або гасу). Гаряча бітумна грунтовка для бетонних або цегельних стін небажана, тому що при її нанесенні утворюється парова подушка, яка не сприяє міцному зчепленню.

Руберойд перед наклеюванням треба перемотати й очистити від посипання, яке заважає міцному зчепленню. Приклеюють руберойд бітумною мастикою – клебемасою, до складу якої, крім бітуму, входить наповнювач – дрібний азбест. Полотнища руберойду наклеюють з нашаруванням не менш, як на 10 см. Товщина шарів бітумної мастики як між шарами, так і на поверхні 1 -1,5 мм. Таке двошарове покриття – бітум плюс руберойд – забезпечує міцність усієї конструкції гідроізоляції.

Після того, як влаштована обмазувально-обклеювальна гідроізоляція по всьому периметру стін, приступають до влаштування бічного глиняного замку. Роботу цю треба вести дуже акуратно, щоб не пошкодити обмазувально-обклеювальну гідроізоляцію стін. Навколо зовнішніх стін, вище планувальної позначки, влаштовують глінощебеневе вимощення шириною 0,9-1,2 м з ухилом 1:10.

У днищі кишені для льоду або снігу, яка займає 40% площі погреби, необхідно зробити невеликий нахил до середини. Тала вода в піддон у разі рясного танення стікає трапом. У добре влаштованому погребі-льодовику з достатньою вентиляцією вогкість не заводиться.

 

Лід у кишеню завантажують великими шматками і дрібні набивають в щілини, потім посипають крупнозернистою сіллю, щоб утворився єдиний масив. Зверху лід вкривають утеплювачем – житньою або вівсяною соломою (цільною, не з-під комбайна). Солому можна замінити очеретом, рогозом або злаковими травами. Утеплювач укладають шаром в 30 см.

 

Щоб краще утримувався холод, перекриття підвалу ізолюють засипкою, потім утеплюється люк.

Кожен рік льох-льодовик чистять, миють і провітрюють. Усі дерев’яні розбірні полки й стелажі виносять вгору, де їх миють гарячим розчином кальцинованої соди. Для дезінфекції стіни щорічно білять вапном, краще свіжогашеним. З’явилася, цвіль видаляють, промиваючи уражені місця 5%-м розчином галунів (квасців) або 10%-вим розчином мідного купоросу.

 

Льох-льодовик допомагає зберегти врожай від псування й забезпечує великі зручності в господарстві.

 

Ю. Проскурін

«Чудо-огород»

 

Мітки: , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар