Безумовно, що в цей час дуже багатьох людей турбує ситуація із черговим спалахом захворювання нетиповою пневмонією, яку сьогодні в основному називають короновірусом і підносять – як, щось нове. Насправді, ця хвороба далеко не нова.

Ми далекі від того, що б роздмухувати або підтримувати серед населення паніку, нам соромно за людей, які нещодавно просто, як самі дикі дикуни повелися в Нових Санжарах і не тільки там… Ми розуміємо, що проблема цього захворювання є не настільки катастрофічною у світовому масштабі, наскільки вона підноситься: самі поміркуєте – кількість захворілих у світі є зовсім не характерною для реальної епідемії. Але з іншої сторони, треба мати на увазі, що дуже впливові люди, які розкручують істерію навколо короновірусу, планують одержати на цьому багато різних економічних, політичних і інших дивідендів. Для досягнення своїх цілей вони підуть на будь-які злочини. І це не можна не враховувати!

Та не будемо зараз вдаватися в тему інтересів міжнародних воротил, а повернемося до самого короновірусу.

Оскільки, на цій темі занадто багато спекуляцій, занадто багато наносного, ми вирішили звернути Вашу увагу на 3 публікації, які на нашу думку, заслуговують найбільшої довіри. І не слід загострювати увагу на закордонному походження цих публікацій. Вірусні захворювання – проблема глобальна й, принаймні, для простих громадян – сугубо медична.

 

Перша частина – інформація з офіційного сайту Мінздраву Ізраїлю, яка, що немаловажне, написана для самих ізраїльтян, а не для тих, хто їм малоцікавий…

Друга – більш історична інформація про короновірус, методики запобігання захворювання й лікування, яка була опублікована ще в 2003 році в досить відомому виданні «ЗОЖ» (здоровий спосіб життя). Автором є один із провідних світових пульмонологів – академік Чучалін А.Г.

І остання стаття здебільшого стосується методів профілактики захворювання, при чому не тільки цим вірусом, від досвідченого інфекціоніста Ю. Бунова.

 

Усі публікації – на основі роз’яснень дійсно відомих, грамотних, відповідальних спеціалістів. В цілому ці три публікації дозволять Вам впевнено зрозуміти, що відбувається і що треба робити (звісно, в рамках відомого).

 

Звісно, ми спробували подивитися і інформацію з офіційного сайту Мінздраву України від 4 березня 2020 року, але вона здебільшого стосувалася хваління «злагодженої та гарної роботи системи громадського здоров’я України», що після сумнозвісних медреформ викликає … (навіть не будемо зараз писати – що саме…).

_____________________________________________________

&&&

 

За публікацією офіційного сайту Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю

 

 

Що таке короновірус взагалі?

 

Короновіруси – це велике сімейство вірусів, відомих як збудники захворювань у тварин, які можуть викликати захворюваність також і в людей. Свою назву вони одержали завдяки тому, що під електронним мікроскопом їх форма нагадує корону. Важкість перебігу хвороби в людей при зараженні різними вірусами сімейства є різною, і варіюється від легкої хвороби, що нагадує застуду, до захворювань із важкими клінічними симптомами, небезпечними для здоров’я, що й викликають мультисистемну недостатність – наприклад, близькосхідний респіраторний синдром (MERS) і важкий гострий респіраторний синдром (SARS).

 

Що таке короновірус – Novel coronavirus 2019?

 

У минулому короновірус не був зареєстрований в якості збудника захворювання в людей (насправді, це не зовсім так, в чому Ви пересвідчитися в подальших матеріалах – прим. адм. сайту «Гвіздівці»). Із середини грудня 2019 року він був виявлений, як збудник захворюваності запаленням легенів у місті Ухань у провінції Хубей у Центральному Китаї, і після цього було зареєстроване поширення хвороби в інші провінції Китаю, а також в інші міста світу. Серед усіх короновірусів людей, що викликають захворювання, вірус SARS, що викликав важку захворюваність в 2002 – 2003 роках, найбільш схожий на цей вірус із погляду генетичної структури.

11 лютого 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я прийняла рішення офіційно назвати вірус Sars-cov-2 і назвати захворювання, яке викликається цим вірусом COVID-19.

 

Як люди заражаються?

 

Переважна більшість перших хворих працювали або відвідували ринок тварин і морепродуктів у місті Ухань. Тому було висловлене припущення про те, що вірус передався від тварин людині. Дотепер не встановлене точно, про яку тварину йдеться. Вірус передається від людини людині, по видимому при контакту з виділеннями з дихальних шляхів при чиханні або кашлі. Поки ще не з’ясоване, наскільки заразним є захворювання, але на даному етапі створюється враження, що зараження схожа як мінімум на зараження вірусом грипу. Можливо, заражені люди можуть бути заразними й до появи симптомів, що відбувається й при інших вірусних захворюваннях.

Міністерство охорони здоров’я рекомендує строго дотримувати правил гігієни й уникати рукостискань.

 

Симптоми захворювання

 

Симптоми захворювання, викликуваного короновірусом, схожі на симптоми грипу: температура, кашель, задишка й утруднений подих.

В дійсності, при клінічному обстеженні неможливо відрізнити зараження новим короновірусом від інших респіраторних захворювань. Хвороба може викликати важке запалення легенів, важкий респіраторний синдром, ниркову недостатність і навіть смерть. Відсоток важких ускладнень у всіх заражених поки що не зрозумілий.

 

Наскільки серйозним є захворювання, викликуване короновірусом?

 

Клінічні дані про нове захворювання є неповними. Дані, опубліковані в Китаї, свідчать про те, що в більшості випадків захворювання є легеневим. До 20% хворих, у яких діагностовано захворювання, страждають від ускладнень, і смертність становить близько 2% хворих. Можна припустити, що не всі хворі в Китаї були обстежені, і, можливо, не всі з тих, хто були обстежені, були діагностовані. Відповідно до наявної на цей час інформації, створюється враження, що захворювання протікає більш важко у літніх пацієнтів, у людей з ослабленою імунною системою й у людей, що страждають від хронічних захворювань – таких, як діабет або серцево-судинні захворювання.

 

Як діагностують захворювання?

 

Діагностика захворювання здійснюється за допомогою лабораторного аналізу виділень із дихальних шляхів. На діагностичний аналіз направляються тільки люди, у відношенні яких існує підозра на контакт із вірусом, і в яких з’явилися відповідні клінічні симптоми.

 

Чи існує лікування  від хвороби, викликаної короновірусом?

 

Не існує спеціального лікування від хвороби, викликаної новим короновірусом. Основне лікування – це підтримуюча терапія відповідно до клінічного стану хворого. Можливості здати аналіз приватно не існує. Проти вірусу не існує вакцини. Кілька груп по усьому світі намагаються розробити вакцину, але найближчим часом ефективної вакцини не очікується.

 

Які рекомендації для, тих, хто виїжджає за кордон?

 

Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я й Міністерства закордонних справ, слід утриматися від відвідування континентального Китаю, Південної Кореї або Італії. У кожному разі, не відвідуйте провінцію Хубей, включаючи місто Ухань. Також, рекомендується зважити необхідність поїздки за кордон у цілому, і особливо в Гонконг, Макао, Тайвань, Японію, Таїланд, Сінгапур або Австралію.

Якщо Ви вирішили почати поїздку, необхідно строго дотримуватися правил гігієни під час перебування в цих місцях, згідно з рекомендаціями.

 

Рекомендації для тих, хто перебуває в цих місцях?

 

  • Стежити за повідомленнями про поширення хвороби в інших містах цих країн й за рекомендаціями місцевих влади.
  • Уникати контакту з живими або мертвими тваринами й відвідування ринків тварин.
  • Уникати тісного контакту з людьми, що страждають від гострих респіраторних захворювань.
  • Намагайтеся кашляти й чхати в згин ліктя.
  • Мити руки з водою й милом або антисептичною речовиною на спиртовій основі якнайчастіше й після кашлю й чихання, а також після контакту із хворим або його оточенням.
  • Утриматися від необов’язкового відвідування медичних установ.

 

 

____________________________________________________

 

&&&

 

 

Вісник «Здоровий спосіб життя» – «ЗОЖ», 2003 р., № 9 (237)

Гаряча лінія академіка Чучаліна А.Г.

Два останні місяці газети всього світу й електронні засоби масової інформації щодня із тривогою повідомляють про те, що нетипова пневмонія з жахливою швидкістю «крокує» по планеті. Наш кореспондент Світлана Пальмова зустрілася з директором Науково-дослідного інституту пульмонології Міністерства охорони здоров’я Російської Федерації академіком Олександром Григоровичем Чучаліним. Пропонуємо увазі зоживців думку академіка із приводу виниклої проблеми.

 

Олександр Григорович Чучалін (народ. 5 січня 1940, Реутово-1, Московська область) —

радянський і російський пульмонолог, доктор медичних наук (1974), професор (1975), академік (1986) і віце-президент (1987 — 1990) АМН СРСР (1986), академік Російської академії наук (2013). Директор НДІ пульмонології (з 1990), завідувач кафедри внутрішніх хвороб РНІМУ імені М.І. Пирогова (з 1975), головний терапевт Мінздраву РФ (2005), віце-президент Національної медичної палати (2010).

 

 

КОРОНА-ВІРУС СТАЄ АГРЕСИВНИМ

Історія виникнення нетипової пневмонії — давня, нею лікарі стали займатися ще наприкінці 30-х років XX століття, а потім повернулися до неї під час в’єтнамської війни, яку вели США. Тоді в Індокитаї були виявлені ознаки нетипової пневмонії серед солдатів.

Тобто, прагну підкреслити: пневмонія була й залишається актуальною проблемою, до якої злочинно ставитися легковажно. В останні два десятки років учені почали відкривати невідомі раніше збудники пневмонії. Так, у Ростові й Астрахані виявили вірус Західного Нилу, який викликав геморагічну лихоманку. Виявилося, що хвороба виникає в один і той саме час, але в різних географічних зонах. Коли такий спалах відбувся в Нью-Йорку, порахували, що переносниками вірусу стали ворони.

У листопаді минулого року в західних провінціях Китаю, у Гонконзі, В’єтнамі, Сінгапурі з’явилися перші ознаки пневмонії, що притягнули увагу лікарів. Вони звернули увагу на незвичайний плин цієї запальної реакції дихальних шляхів. Раніше саме в цій географічній зоні були описані спалахи мікоплазменої пневмонії. Тут взагалі дуже високий рівень захворювань бронхіальною астмою — нею страждають більш, ніж 15% населення. Присутні й інші легеневі хвороби. Тобто зовсім не випадково, що саме в цьому регіоні виникла проблема нової легеневої інфекції. Тепер питання: наскільки вона нова, ця інфекція?

В 1997-1999 роках були описані спорадичні випадки захворювань, які сьогодні трактуються як «важкий, гострий респіраторний синдром» — ВГРС. Важкий — тому, що, як правило, у хвороби поганий прогноз; гострий — тому, що починається гостро, як грип; респіраторний — тому, що порушені дихальні шляхи. При додаванні терміна «синдром» мається на увазі, що людина гине не від пневмонії, а від розвитку шокової легені. Звідси офіційна назва цієї хвороби, затверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я й Американським інститутом по контролю над інфекційними захворюваннями SARS, у російському перекладі — ВГРС.

Отже, вдалося з’ясувати, що випадки пневмонії, які були зареєстровані в 1997-1999 роках, викликані корона-вірусом. І цей самий вірус, як видно, став причиною виникнення нетипової пневмонії. Від нього загинув один з вірусологів, представник ВОЗ італієць Карло Урбані. Помер професор-патологоанатом з Китаю, який робив розтин загиблого від ВГРС жителя В’єтнаму.

Але ж раніше припускали, що людина від людини заразитися не може. Але ці дві смерті змусили переглянути таку точку зору. У той самий час дружини, брати, сестри, що перебували поруч із хворими рідними, не занедужували. Виходить, недуга вражає тих, хто перебуває в дуже тісному контакті із хворим, а це лікарі, медичні сестри, технічний персонал, тобто всі ті, хто здійснює певні маніпуляції на дихальних шляхах. Фактор ризику при такому «спілкуванні» досить високий, що підтверджує сумна практика.

Отут слід сказати про те, що вчені зі світовими іменами зайнялися пошуками вірусу невідомої хвороби. У Німеччині, Канаді, Франції, Гонконзі працюють сильні групи вірусологів. Вже найперші аналізи переконали в тому, що «діє» сімейство параміковірусів. Сюди відносяться: вірус кору, вірус паротиту і так далі. Пізніше з’явилася інформація про те, що пневмонію викликає голландський вірус метапневмонії, а на початку квітня вчені остаточно зупинилися на тому, що більш ніж в 40% випадків нетипову пневмонію викликає корона-вірус.

Практично кожна людина протягом свого життя перехворіла на цю вірусну інфекцію. Виділено дві групи – ріновірус і корона-вірус. Люди зустрічаються з ними особливо у вересні-жовтні, коли повертаються після відпустки додому. З’являється нежить, болить горло. Левова частина — 60% інфекцій верхніх дихальних шляхів викликається корона-вірусом. При цьому ніколи раніше він не проникав у нижні відділи дихальних шляхів. Так що ж відбулося з ним, чому він змінив, як ми говоримо, свій тропізм, став агресивним? На ці питання ще має бути дати відповіді. Вважається, що все ж винні свійські тварини, райони, де сильно розвинена агропромислова індустрія, де розводять курчат, курей, свиней.

Хвороба починається так само, як розпочинається грип. Людина відразу стає важкохворою: висока температура і як наслідок — швидке розмноження в організмі вірусу. Болить голова, болить шкіра, неможливо доторкнутися до тіла, м’язи, сухожилля — усе болить! Це відбувається в перші два дні захворювання. Але не треба забувати, що є ще інкубаційний період — від двох до десяти днів. Причому, якщо людей заражається від людини, інкубаційний період короткий, усього 2-3 дня; якщо від тварини — до 10 днів. І перше, що слід зробити — це поміряти температуру. 38-39 градусів — сигнал тривожний! А якщо на температуру не діють ніякі жарознижуючі засоби, організм не реагує на аспірин — у жодному разі не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до лікаря!

Другий етап — це етап початкових проявів хвороби. З’являється сухий кашель, який нічим не можна зняти. Кашель порушує сон, хворий не може відкашлятися. А далі події можуть піти по драматичному варіантові: це коли до високої температури, непродуктивного кашлю приєднується задишка. Вона наростає, людей задихається, не може лягти в подушки, сидіть в кріслі. І не допомагають ліки, які могли б зняти задишку. От це і є критичним моментом перебігу хвороби.

Далі з’являються ускладнення, що загрожують життю хворого. Таким є етап розвитку шоку легенів, коли порушується їх основна функція — забезпечення газообміну. Допомогти отут може штучна вентиляція легенів, спеціальні лікарські засоби.

Сьогодні вже відпрацьовані певні методи лікування й допомоги таким хворим. Це й долікарська допомога, і ізоляція хворого, і всі карантинні заходи. Лікарям і медичному персоналу рекомендовано працювати в рукавичках, масці, бахилах, зйомному халаті, окулярах. Не дивуйтеся, є повідомлення про те, що вірус може передаватися й через слизувату оболонку ока, тому окуляри — необхідний запобіжний захід.

Які ліки допомагають цим хворим? Є антивірусний препарат — рибоверин. Усі, хто застосовував його на ранніх стадіях хвороби, одержав гарний результат. Коли виникає задишка, допомагає рибоверин у комбінації із преднізолоном або дексазоном. Не варто призначати антибіотики, сульфаніламідні препарати — від них у цьому випадку користі не буде.

Вважається, що історія з ВГРС повинна навчити наше суспільство тому, як треба серйозно ставитися до такої хвороби, як пневмонія. Відомо, що в дітей до першого року життя, а також у людей похилого віку пневмонія є лідируючою причиною смерті. Від пневмонії померли відомі люди, серед яких 86-літній академік Іван Петрович Павлов, багато інші.

Так, був період, коли пневмонія віддала «пальму першості» туберкульозу, від якого вмерли Антон Чехов, Фредерік Шопен. Та й зараз у Росії щорічно від туберкульозу вмирають 20 тисяч людей, отже проблема залишається. Так само, як і проблема пневмонії, смертність від якої в нашій країні перевищує 10-15%. Отже справ у нас, пульмонологів, вистачає. Ну, а що стосується ВГРС, або нетипової пневмонії… Складно визначити строки, коли вона перейде кордони Росії, але те, що це відбудеться, у фахівців не викликає сумнівів.

 

_______________________________________________________________________________

 

&&&

 

 

Юлій Бунов

2020 рік

 

Не боюся короновірусу по дуже простій причині

 

Інфекціоніст, нутриціолог розповідає про марність медичних масок у боротьбі з вірусами й про те, чому він нічим не хворіє вже 20 років. «Зрозуміло, що Китай зараз буде зазнавати багатомільярдних втрат. Люди бояться навіть одержувати посилки!» — констатує істерію в суспільстві відомий лікар з міста Набережні Челни й нагадує, що в нашому місті щороку реєструються короновірусы, але приводів для паніки немає.

 

Бунов Юлій Альбертович

Фітотерапевт, нутрициолог, інфекціоніст. В 1988 році закінчив Саратовский державний медичний інститут. Після закінчення медінституту працював лікарем-інфекціоністом в Інфекційній лікарні г. Набережні Челни. Працював у клініці Інституту харчування ( м. Казань) лікарем-нутриціологом, фітотерапевтом. З 2008 р. працює в Сімейній клініці “ТАНАР” м. Набережні Челни. Загальний стаж роботи – 31 рік.

 

«Якщо дивитися на цифри захворюваності й смертності від короновіруса на душу населення в Китаї, те цей спалах не такий вже значний, як те підносять у ЗМІ. У Китаї було кілька епідемій короновірусу, просто про них не всі знають. Я уявляю, якби подібне відбулося в країні, яка не є такою густонаселеною, наприклад у Фінляндії, те тоді ми б говорили, що це дуже серйозна ситуація.

Вірус почав поширюватися з міста Ухань із населенням в 11 млн. людей (!), плюс пригороди. Трапився спалах у якомусь маленькому китайському поселенні, де занедужали б, видужали або вмерли енна кількість людей, на цьому б поширення вірусу припинилося й ніхто б нічого не довідався. А тут свою роль зіграли контакти — короновірус передається побутовим, побутово-контактним шляхом, наприклад через слину. Людина схопилася за поручень у суспільному транспорті, потім потерла собі око, ніс — і заразилася. Не таємниця, що так само відбувається зараження й іншими вірусами.

 

Насправді людство знає тільки 0,1% від усіх вірусів! Якщо говорити про короновірусні інфекції, то їх повно й у нас — це звичайна ГРВІ, яку викликають різні віруси (аденовіруси, риновіруси, парагрип і т.д.) і короновіруси в тому числі. Останні провокують діарею, як ротовірусы й норовіруси. У короновірусів теж є багато типів. Якщо згадати історію, то в Китаї траплялося кілька епідемій короновіруса, просто про них не все знають, оскільки раніше не були так поширені інтернет і електронні ЗМІ. Усього налічується більш 10 спалахів короновірусних інфекцій з 2000 року, але вони були менш масштабні. Наприклад, наприкінці 2002-го – першого кварталу 2003 року був спалах SARS (Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus, Sars-cov) — важкого гострого респіраторного синдрому (нетипової пневмонії). Перший випадок захворювання був зареєстрований у китайській провінції Гуандун. Збудник — короновірус SARS, який у процесі розмноження руйнував клітини легеневих альвеол. Смертність від нього була вищою, ніж від нинішнього вірусу. SARS живе в одному з видів кажанів, а китайці їдять не лише їх, але й практично все, що рухається. І добре, якби цих кажанів заморозили або зварили, але ж їх живими продають і обробляють прямо на ринку перед покупцем! У цей шлях зараження у випадку з новим короновірусом я вірю найбільше.

 

Як ви знаєте, віруси мутують швидше, ніж людина або тварина: нам необхідні для цього десятки, сотні тисяч років, а їм — одне-два покоління. Причому вірусів дуже багато, і вони розмножуються. Новий інфекційний агент із Уханю — це мутуючий короновірус. Його джерело — швидше за все, теж ринок живності. Це можуть бути змії, бурундуки, тощо — у кожного виду тварин свій короновірус. Але в цьому теж немає нічого нового, тому що деякі спалахи грипу ще в Радянському Союзі, у Середній Азії, на Україні походили від коней, свиней. В 1989-1990 роках у Челнах була висока захворюваність ентеровірусним менінгітом. Спалах свинячого грипу в нас реєструвався в 2011-му, тоді було багато захворілих. Якби ми їли кажанів, у нас теж могла б зрости захворюваність короновірусом. Нам просто повезло, що не їмо все, що рухається.

 

Насправді ситуація в Китаї не така жахлива, як підносять у ЗМІ. Відмінність колишніх спалахів, наприклад SARS, від нинішнього в тому, що тоді влади Піднебесної тривалий час не афішували її, і тільки коли почали вмирати заражені в Канаді про масштаби епідемії стало відомо всім. Причому смертність від захворювання в Китаї тоді становила 10-17%, а в Канаді — до 20%. Сьогодні, пам’ятаючи про свій колишній досвід, влада КНР прийняла адекватне рішення: ввела напіввійськові заходи й демонструє повну відкритість.

 

Чому американські, британські ЗМІ першими почали роздмухувати історію? Та тому, що це їм вигідно. Американо-китайські відносини не безхмарні. Зрозуміло, що Китай зараз буде зазнавати багатомільярдних втрат. Люди бояться навіть одержувати посилки! Хоча ВОЗ уже заявив, що у такий спосіб заразитися короновірусом неможливо. А про те, що відбувається на Україні, це за гранню розумного (жителі селища Нові Санжари заблокували дорогу перед приїздом співвітчизників, евакуйованих з Китаю). У такому нагнітанні обстановки винуваті ЗМІ.

 

COVID-19 цікаво поводиться, і його треба вивчати. При спалаху грипу звичайно вражаються все — і літні, і люди середнього віку, і діти. Цікаво, що новий короновірус дітей не чипає (заразилися, нібито, всього 2-3 дитини), молоді занедужують, але видужують, а серед померлих — люди похилого віку монголоїдної раси, що мають супутні захворювання (судинні, імунні і т.д.). Але й вірус грипу поводиться так само, в основному забираючи життя старих із хронічними хворобами або молодих людей з імунодефіцитом.

 

«Я не боюся короновірусу з дуже простої причині — останні 20 років не хворію взагалі, навіть ГРЗ». Точніше, ГРВІ в мене трапляється 1- 2 рази в рік, але захворювання триває від 6 до 10 годин і виражається невеликим нездужанням і невисокою температурою до 38 градусів.

Скажу вам відверто — звичайна медична маска від вірусу не захищає! Віруси — фільтрівні мікроорганізми, тобто вони проходять через фільтри! Бар’єром від них може слугувати тільки респіратор. Тому зі здивуванням дивлюся на касирів у магазині у звичайних масках. Так, цей медичний виріб може в деяких випадках захистити від бактерій, але маски треба міняти кожні дві години, а хто це робить?!

 

Справа в тому, що я займаюся підтримкою свого здоров’я, імунної системи — п’ю багато різних капсул, екстрактів — причому ніякої синтетичної хімії! У період ГРВІ я просто збільшую кількість імуномодуляторів, наприклад екстракту котячого пазура. Крім того, вживаю таблетки на основі живиці кедру, п’ю «Омегу-3», вітамін Д3. Останній має цілий рік вживатися всіма — від народження до труни. Багато хто думає, що він потрібний для засвоєння кальцію в організмі, але насамперед даний вітамін необхідний для імунітету!

 

Ще на моєму робочому місці завжди стоїть противірусний спрей, також природного походження, завжди користуюся антибактеріальними вологими серветками для рук. Тому, думаю, мені не загрожує смерть від інфекції й онкологічного захворювання. Адже у свій час у нас була сибірська виразка, чума, але ж чомусь хтось вижив? Виходить, імунна система впоралася! Головне — дотримуватися режиму гігієни рук і зміцнювати імунітет.

 

Джерело: «Бізнес-газета» 

 

______________________________________________________________________

 

 

Переклад на українську мову – сайт «Гвіздівці»

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар