1463999139_7yb204qqДо недавнього часу в Північній Бессарабії, в тому числі й на Сокирянщини, укуси кліщів майже не викликали у людей істотних проблем. Але, за інформацією Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», що розміщена на сайті Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної держадміністрації за  7 місяців 2016 року на території області офіційно зареєстровано 13 випадків захворювання на хворобу Лайма. Серед інфікованих – троє дітей, віком 1 рік і 10 місяців, майже 4 роки та понад 5 років. Вік захворілих дорослих різний: від 19 до 64 років.

Випадки укусів кліща, котрий і є переносником інфекції, зафіксовано в м. Чернівці на території Ботанічного саду, 8-го Залізничного провулку, в районі Цецино, на вул. Донбасівській (міський пляж), на вул. Данила Галицького та в лісі біля с. Ропча, в с. Тисівці і с. Великі Петрівці Сторожинецького району, в с. Давидівці Кіцманського району, смт. Берегомет Вижницького району, на березі р. Прут біля м. Новоселиця та в с. Рожнів Снятинського району Івано-Франківської області.

Станом на початок серпня, в рамках Державної системи моніторингу довкілля на території Чернівецької області, лабораторією особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» були досліджені кліщі на інфікованість бореліями – збудниками хвороби Лайма методом мікроскопії в темному полі.  З об’єктів довкілля було відібрано і досліджені 1220 екземплярів, з них позитивні – 1,96% (24 кліща):

 • Герцаївський район, с. Тернавка
 • Заставнівський район, с. Ржавинці
 • Новоселицький район, с. Чорнівка
 • Сторожинецький район, с. Ст. Жадова, с. Ст. Бросківці
 • Хотинський район, с. Рашків
 • Сокирянський район, с. Михалкове
 • Кіцманський район, м. Кіцмань
 • м. Чернівці – Садгірський район (лісосмуга);  Цецино (лісосмуга)
 • Вижницький район, смт. Берегомет, с. Лопушно.

Також досліджували кліщів, знятих від уражених осіб. Загалом дослідили 139 екземплярів, інфікованість бореліями відмічалась у 21 кліща (15,1%).

Позитивні результати лабораторних досліджень кліщів надаються постраждалим для подальшого консультування у лікаря-інфекціоніста.

Державна установа «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» нагадує, що при виявленні на тілі кліща, найоптимальнішим варіантом буде видалити його в лікувально-профілактичному закладі. Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд і щільно закрити кришку та доставити для дослідження в лабораторію особливо небезпечних інфекцій ДУ «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м. Чернівці, вул. Митрополита Гакмана, 7. Результати проведеного дослідження допоможуть лікарю визначитись з тактикою подальшого медичного спостереження.

&&&

Хвороба Лайма

Що ж таке – ця хвороба Лайма? Хвороба Лайма – то є небезпечне захворювання з переважною поразкою шкіри, нервової й  серцево-судинної системи, опорно-рухового апарата, схильне до тривалого плину. Хвороба може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше – у дітей до 15 років і дорослих у віці 25-44 років. Збудники цього захворювання: борелії, а резервуар і джерело хвороби Лайма – багато видів диких і домашніх хребетних тварин і птахів (головним чином різні види диких гризунів, білохвості олені, лосі й ін.). У природних вогнищах збудники циркулюють між кліщами й дикими тваринами. Годувальниками кліщів виступають більше, як 200 видів диких тварин.

Механізм передачі хвороби Лайма – через кров, деколи – при вживанні сирого молока (у першу чергу – козячого), через укуси кліща з його слиною, фекаліями (при їхньому втиранні в місці укусу при розчісуванні). Імунітет після хвороби Лайма нестійкий – через кілька років після видужання можливо повторне зараження. Фактори ризику зараження: перебування в змішаному лісі (середовище перебування кліщів), особливо в період із травня до вересня.

Прояви хвороби Лайма

Інкубаційний період хвороби Лайма варіює від 1 до 50 днів, становлячи в середньому 10-12 діб.

34973

Найголовніша діагностична ознака хвороби Лайма на 1-й стадії: пляма – ділянка однорідного почервоніння, що поступово (протягом декількох днів) розширюється в усі сторони

Стадія I (локальна інфекція)

Розвивається у 40-50% інфікованих протягом першого місяця після укусу кліща. Характерним є грипоподібна течія захворювання з лихоманкою, головними болями, слабкістю, нездужанням, болями в м’язах і суглобах, іноді з вираженими ознобами. Температура тіла може бути високої, до 39-40°С; лихоманка може тривати до 10-12 діб. Іноді відзначають нудоту й блювоту. Але ж  такі прояви, як сухий кашель, нежить, першіння в горлі – спостерігають рідко. Головна ознака, що є специфічною для хвороби Лайма – мігруюче кільцеподібне почервоніння. Приблизно у 20% хворих воно може бути єдиним проявом першої стадії хвороби.

Спочатку в місці укусу кліща виникає пляма – ділянка однорідного почервоніння, що поступово (протягом декількох днів) розширюється в усі сторони до десятків сантиметрів у діаметрі. Краї плями стають чіткими, яскравими, червоними, піднятими над рівнем здорової шкіри. У частини хворих центр плями поступово блідне, перетворюється у кільцевидний, здобуває синюшний відтінок. В області плями можливі сверблячка, помірна хворобливість. При лікуванні антибіотиками почервоніння зберігається кілька днів, без лікування – до 2-х місяців і більше. Після його зникнення можливі слабка пігментація, шелушіння.

Стадія II 

Розвивається у 10-15% інфікованих через кілька тижнів або місяців (звичайно за відсутності адекватного лікування). Виражається в поразці нервової й серцево-судинної системи (болі в серце, серцебиття), поразці шкіри у вигляді кільцеподібних елементів, кропивниці. Інші зміни: ураження печінки, очей, ангіна, бронхіт, ураження нирок.

Стадія III 

Формується через 1-3 місяці після закінчення перших двох фаз (іноді через 6-12 місяців і більше). Хвороба переходить у тривалу рецидивуючу течію зі слабкістю, підвищеною стомлюваністю, головним болем, підвищеним збудливістю або депресією, порушеннями сну, істотної поразкою різних органів і систем, що у свою чергу може призвести до самих різних катастрофічних наслідків для хворого – інвалідності та навіть смерті.

Лікування хвороби Лайма

Діагностується хвороба аналізом крові. Лікування хвороби Лайма відбувається стаціонарно в інфекційній лікарні. При I-й стадії здебільшого достатньо антибактеріальної терапії протягом 2-3 тижнів: доксициклін по 100 мг 2 р/доб.  Про лікування на інших стадіях писати не має сенсу, оскільки воно не можливе поза інфекційним стаціонаром.

&&&

Будьте уважні!

Не сподівайтеся на те, що наші місцеві кліщі до цього часу, здебільшого не були збудниками небезпечних захворювань. На цей час, нажаль, ситуація починає змінюватися. Це не означає, що кожен укус кліща неминуче призводить до захворювання: якщо кліщ не заразний, то небезпеки для здоров’я він не несе. Та це не привід для заспокоєння! Ретельно перевіряйте себе після кожного відвідування місць, де можуть бути кліщі.

Де водяться кліщі?

Кліщі зустрічаються повсюдно, проте існують місця, де їх чисельність особливо велика. Так як всі кліщі люблять вологу, то найчастіше вони зустрічаються в місцях з хорошою зволоженістю. Найчастіше це затінені місця з листяною рослинністю і густою травою. Також багато кліщів водиться на луках, в лісових ярах, узліссях і берегах водойм з рослинністю.

Важливо знати, що в лісах кліщі у великій кількості концентруються на лісових стежках, на узбіччях яких росте трава. Це пов’язано з тим, що кліщів дуже приваблює запах тварин і людей, які часто пересуваються по цих стежках.

Кліщі не падають з дерев та високих кущів! Вельми поширена думка про те, що кліщі з гілок дерев стрибають на своїх потенційних жертв. Однак це не вірно. Міф про стрибаючих кліщах виник неспроста. Часто кліщів помічають на верхніх частинах тулуба (плечі, шия), що й наводить думку про те, що вони падають на людей з дерев. Насправді кліщі — істоти вельми приземлені, в прямому сенсі цього слова, вони завжди сидять у траві або на невеличких кущиках і перший пункт призначення для кліща – це нижні кінцівки людей і тварин. А далі кровопивці піднімаються вгору по тулубу у пошуках місця для укусу, яке б їм найбільше сподобалося. До того, як вкусити, кліщ може 1-2 години перебувати на тілі, шукаючи “смачне” місце. Тому ще раз нагадуємо: не нехтуйте оглядом свого тіла після прогулянки на природі. Ваша пильність допоможе вам уникнути багатьох проблем.

Найкращий захист — правильне екіпірування

Вам добре допоможе волокнистий липучій валик для чищення одягу та ефірна олія. Валик повинен бути досить клейким. Візьміть його з собою, коли йдете в ліс, парк та в інші місця, де можуть бути кліщі і час від часу очищайте ним одяг. Те, що ви назбираєте навіть за дуже короткий проміжок часу, вас здивує!

Та найголовніший засіб від укусів кліщів — це одяг, що надійно закриває тіло людини. У цьому зв’язку шорти для походу в ліс протипоказані. Для цих цілей краще всього використовувати довгі брюки з гумками внизу, щоб кліщ не зміг залізти під штанину. Верхній одяг також має бути з довгими рукавами з гумками. Намагайтеся одягатися в одяг світлих тонів (краще білий), адже на ньому найлегше помітити кліща. Із взуття краще всього чоботи або черевики, куди можна закласти штанину. На голову одягаємо кепку або хустку. В ідеалі для лісових прогулянок підійде енцефалітний костюм. Вартість такого спеціального одягу невисока і дозволити собі це може майже кожен.

Наявність захисного одягу зовсім не означає, що ви можете взагалі не турбуватися про кліщів. За можливістю, оглядайте тіло кожні 15-30 хвилин, особливо такі місця, як шия, пахви, пах і вушні раковини. Найчастіше саме на цих ділянках тіла паразитують кліщі, тому що шкіра в цих місцях тонка і ніжна, що спрощує паразитам їх «роботу».

Захисний одяг, а також відкриті ділянки тіла бажано обробити спеціальними речовинами. Сьогодні існує кілька груп спеціальних захисних засобів від кліщів:

 • Репеленти — речовини, що відлякують кліщів. Практично у всіх відомих репелентах міститься речовина діетілтолуамід. Цей засіб можна наносити на одяг, а також відкриті ділянки тіла (на коліна, щиколотки і груди). При контакті з репелентом кліщ починає йти в протилежну сторону і в кінцевому підсумку покидає тіло. Одяг, оброблений репелентами, зберігає захисні властивості до 4-5 діб. Перед тим, як наносити засіб, уважно читайте інструкцію!
 • Акарицидні засоби — речовини, що вбивають кліщів. До складу акарицидних препаратів входять нервово-паралітичні речовини, при контакті з яким у кліща виникає параліч кінцівок, і він падає з одягу. Акарицидні засоби від кліщів токсичні для людини, і тому наносити їх можна тільки на одяг, але не на відкриті ділянки тіла.
 • Комбіновані засоби. До складу комбінованих засобів від кліщів входять як діетілтолуамід, так і альфаметрін (нервнопаралітіческого компонент). Наносити такі засоби можна тільки на одяг.
 • Є й набагато простіші та цілком небезпечні варіанти: кліщів добре відлякую деякі ефірні масла. Розпиліть ефірне масло на одяг або втирайте його в шкіру і кліщі вас будуть уникати! Доречи, ефірні масла також відлякують москітів і чорних мух. Це хороша альтернатива репеллентам від комах, але, на відміну від них, ефірна олія не містить шкідливих хімікатів.Ось 5 ефірних олій, які відлякують комах

Лаванда

Це нам подобається запах лаванди, а комахи ненавидять її. Вона також відмінно діє на комарів, мух та інших комах.

М’ята болотна

Це рослина сімейства м’яти, яке токсична для комах.

Лемонграс

Ефірне масло з тропічного лемонграсу з цитрусовим запахом — це натуральний репелент проти кліщів. Це масло можна розпорошувати безпосередньо на шкіру.

Евкаліпт

Щоб захиститися від комах, використовуйте це масло самостійно або разом з маслом цітронелли. Екстракт евкаліпта може зменшити наслідки укусів кліщів і запобігти інфекції.

Лимон

Ефірне масло лимона відлякує бліх та інших комах. Злегка розведіть його і розпиліть на одяг і шкіру.

 

548754Якщо Ви знайшли на тілі кліща, який Вас вже укусив, спробуйте спочатку легенько потягнути пінцетом, з поворотом проти часової стрілки, адже сам кліщ залазить у тіло прокручуючись по часовій стрілці, як гвинт. Старайтеся не роздушити його, адже у Ваше тіло тоді потрапить більше його слини і навіть екскрементів. Цікавим є спосіб витягування кліща розрізаним одноразовим шприцом:  нижню частину шприца на 2-5 мл зрізують, приставляють шприц до ділянки шкіри з кліщем та намагаються його вирвати з тіла вакуумом, що утворюється при витягуванні поршня шприца. Але це спрацьовує тоді, коли кліщ не досить глибоко загвинтився у тіло.

Якщо Ви  видрали кліща, а його голова залишилася у Вас під шкірою, спробуйте ще раз варіант зі шприцем, більш міцно притиснувши шприц до Вашої шкіри. Якщо все ж не вдалося витягнути голову, то у Вас 2 варіанти:

 • виковиряти залишки кліща прокаленою голкою  з наступною обробіткою перекисом водню та закриттям ранки, щоб не потрапила інфекція (бажано ще накласти якусь мазь з дезінфікуючими та прозапальними властивостями);
 • бігти до лікарні, або до найближчого фельдшера.

У будь якому разі, дуже бажано віднести кліща на аналіз, як вказано у повідомленні  Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» і слідкувати за своїм подальшим станом, насамперед – чи не з`явилася у Вас навколо місця укусу вищеописана пляма. Якщо з`явилася – відразу до лікарні, бо це не та проблема, з якою можна шуткувати!

І ще одне зауваження: всі ці поради стосуються тільки території Північної Бессарабії, адже в інших місцевостях кліщі можуть бути збудниками ще більш небезпечних хвороб, зокрема – такої дуже небезпечної хвороби, як енцефаліт – запалення головного мозку.

Про всяк випадок, зазначимо, що енцефаліт, як і хвороба Лайма, може супроводжуватися грипоподібними симптомами, такими як висока температура або сильний головний біль, але й ще й сплутаністю свідомості, судомами або проблемами зі сприйняттям або контролем руху. Важкий перебіг хвороби може бути небезпечним для життя, та навіть у разі видужання людина може залишитися інвалідом. Дуже важливо своєчасно отримати діагностику та лікування, так як наслідки кожного окремого випадку енцефаліту непередбачувані!

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар