З багатьох випробуваних мною прийомів весняно-літніх щеплень3496728 кращої виявилася проста копуліровка. Заготівлю черешків яблуні й груші проводжу навесні, на початку активного руху соку. До такого висновку я дійшов, порівнюючи якість щеплень черешками, що були заготовлені взимку й навесні. В останніх швидше утвориться калюс і кращий загальний розвиток: за літо на цих щепленнях виросли пагони довжиною 40-50 см. Це пояснюється тим, що черешки, що були заготовлені навесні, мають більше вологи й живильних речовин у порівнянні із черешками зимової заготівлі, які під час щеплення перебувають у стадії глибокого спокою, збезводнені й дуже чутливі до високої весняної температури. Калюс у них утвориться повільніше, і вони сутужніше відновлюють діяльність рослинних тканин. Ці щеплення відстають у рості, а пагони продовження з’являються тільки наступного року.

Якість щеплення залежить від площі зрізу. Чим вона більше, тим краще приживлюваність черешків і менше небезпека ушкоджень і поломки щеплень.

Для успішної приживлюваності щеплень на черешках залишаю шипики, роблячи зріз на границі чергової бруньки, а верхні зрізи замазую садовим варом. Зволікання на кілька годин із замазкою зрізів викликало затримку подальшого розвитку черешків протягом всієї вегетації.

Як обв’язувальний матеріал протягом декількох років використовую ізоляційну стрічку. Для зручності в роботі з великого рулону перемотую її на маленькі з розрахунку на 3-4 обв’язки.

Для більшої гарантії приживлюваності щеплень зверху обв’язку покриваю тонким шаром садового вару, що забезпечує 100% приживлюваність щеплень. Через 10-12 днів пов’язку послабляю.

Літнє щеплення черешком по строках проведення збігається з окуліруванням, але вигідно відрізняється від неї меншою витратою праці. Кращий строк щеплення – період активного руху соку. Черешки встигають прижитися, бруньки в них не проростають. Якщо ж щеплення провели раніше, те проростають бруньки, а іноді утворяться пагони, які до зими не визрівають і гинуть. При порівнянні щеплень вічком (окулірування) і черешком переваги залишаються за останнім способом, тому що в цьому випадку плодові утворення з`являються на рік раніше й добре розвиваються.

Літнє щеплення способом простої копуліровки[1] краще робити в однолітні пагони, що мають самостійне розгалуження й, отже, харчування. Щеплення за кору дало гірші результати.

В.А. ДРИГІН, садівник-аматор

Воронеж

* * *

Я випробовував багато способів щеплення. Найпростіший для яблуні вважаю щеплення у расщеп. Після обв’язки накладаю на зріз пластир із пластиліну. При щепленні способом бічна в розріз у мене були випадки поломки тонких підщеп у місці розрізу. Щоб уникнути цього прищеплені деревця треба прив’язати до кілка у двох місцях: вище й нижче щеплення.

З досвіду щеплення груші кращі результати отримані при поліпшеній копуліровці на ірзі, весняному щепленні в крону глоду й на горобині (всіма способами).

При літнім окуліруванні груші на глоді через погане відставання кори отриманий низький відсоток вічок, що прижилися.

Для розмноження цінних сортів аґрусу черешки його прищепив на смородину, а потім бічні пагони використовував для відведень, які, укорінюючись, переходять на власних корінь. Із всіх способів щеплення аґрусу на смородині кращими виявилися: літнє окулірування й щеплення в расщеп. Для щеплення вибираю торішній пагін смородини завтовшки не менш 0,5 см. Зрізую його приблизно на 0,5 см. вище бруньки. Висота зрізу від кореня особливого значення не має. Потім пагін разом із брунькою розріжу посередині на глибину 1 см. Черешок аґрусу беру із трьома бруньками. Нижній кінець його зрізую нижче бруньки на 0,5 см. і загострюю у вигляді клину, так щоб брунька перебувала посередині його й наполовину була зрізана.

001-агрус

Мал. 1. Щеплення аґрусу на смородині:

1 – зрізана брунька на черешку аґрусу, 2 – розрізана брунька на пагоні смородини.

Потім вставляю черешок у розріз, точно сполучаю бруньки, обв’язую й замазую пластиліном.

Важливо зберегти обмазку навіть після зняття обв’язки.

Для обв’язки щеплень можна використовувати різний матеріал. Ізоляційна стрічка не вимагає обмазки, накладати її на щеплення треба із гладкої сторони (не липкою).

002

Мал. 2. Обв’язка щеплення гумовою стрічкою: гумова стрічка з гачком.

Щодо цього зручна гума. Накладати її треба не дуже туго. Щоб вона не розтріснулася від сонця, закриваю щеплення паперовими ковпачками. Кінці гумової стрічки закріплюю по-різному: при використанні товстої стрічки на одному кінці роблю отвір і, відступивши від нього на 2-3 см., прикріплюю гачок з тонкого мідного дроту, за який закріплюю вільний кінець стрічки (з отвором), кінці тонкої стрічки зав’язую вузлом.

Н.А. ШИРОКОВ, садівник-аматор

Володимирська область, сел. Курлово.

* * *

Для одержання однорідних зрізів на підщепі й привої при щепленні простою копуліровкою мною виготовлені спеціальні колодочки.

Роблю їх зі шматка ебоніту або фібри. Форма колодочок округла або прямокутна, висота 18 мм, товщина 18-20 мм, довжина 35-40 мм. З вузької сторони колодочки просвердлюю круглий отвір, у яке вставляю черешки й пагони, а протилежну сторону зрізую на конус під кутом від 15 до 20°. Щоб користуватися колодочками при різній товщині гілок і черешків, маю кілька зразків їх з діаметром отвору 4, 6, 8, 10, 12 мм.

003

Колодочка для зрізу черв’яків

Міжвузлія на черешках яблуні короткі, що утрудняє збільшення довжини зрізу. Тому доводиться при приміщенні черешків або пагонів у колодочку одну із бруньок згладити по діаметрі отвору, а потім укласти їх так, щоб зріз на конус доводився під брунькою або близько до місця зрізу гілки або черешка. Черешки для щеплення беру з 6-10 бруньками. Черешок і пагін підщепи прикладаю зрізами й щільно зав’язую мачулою, лейкопластиром або іншими матеріалами, а потім обмазую пластиліном. Приживлюваність щеплень досягає 90%.

И.В. ЖУКОВ, садівник-аматор

Свердловськ, СУГРЕС.

* * *

Весняне й зимове щеплення плодових культур черешком – нескладна робота, але вимагає деякої навички. Найбільш важкими є проста й поліпшена копуліровки, для яких необхідно майже повний збіг камбіальних шарів підщепи й привою, що не завжди вдається одержати навіть досвідченим садівникам.

Пропонований шаблон забезпечує однорідність зрізів, у результаті чого приживлюваність щеплень досягає 100%. Крім того, техніка виконання косих зрізів настільки проста, що не вимагає спеціальної підготовки.

004-шаблон

Шаблон для зрізу черешків.

Виготовити шаблон просто, дешево й доступно будь-якому садівникові-аматорові. У прямокутному бруску довжиною 18 см., шириною 4 см. і товщиною 4 см. роблю канавки довільної глибини й ширини (ширина й глибина канавки повинні перевершувати товщину щеплених черешків на 1,5-2 мм). Одна з канавок призначається для тонких черешків, інша – для товстих. Потім, відступивши від правого кінця бруска на 6,5-7 см., роблю пропил ножівкою до дна канавки. Стінки канавки на цьому відрізку сколюю. Потім роблю другий пропил трохи глибше (на 2-3 мм) дена канавки. Стінки канавки на цьому відрізку акуратно стісую або зрізую косо від верхнього краю першого пропилу до нижнього – другого, а потім відшліфовую рашпілем і наждаком до повного видалення нерівностей і задирок. У такому виді шаблон готовий для вживання.

Пагін привою або підщепи укладаю на дно канавки й притискаю його до шаблону лівою рукою. Сковзаючи ножем по косих стінках канавки, зрізую черешок з ідеально рівною поверхнею. За однакової товщині привою й підщепи (при копуліровці) поверхні зрізів точно збігаються й не вимагають додаткового підправлення від руки. Змінюючи відстань між першим і другим пропилами й глибину другого пропилу, тобто змінюючи кут і довжину косого зрізу, можна виготовити шаблони, що дають зрізи різної довжини. Рівність зрізу на черешках при щепленнях за кору забезпечує зрощення привою з підщепою по всій довжині зрізу, завдяки чому виключається злам привою.

Найкращим матеріалом для виготовлення шаблону є тверді породи: дуб, бук, клен, тощо. За допомогою цього шаблона навесні 1959 р. мною щеплене близько 100 дерев яблуні, груші й зливи. Прижилися всі черешки.

Л.Л. СЕМАГО, садівник-аматор

Воронеж.

***

ПЕРЕЩЕПЛЕННЯ ЯБЛУНІ Й ГРУШІ

Протягом 1956-1959 р. я перещепив 5-6-літні дерева яблуні й груші черешками кращих зимових і пізньоосінних сортів. Черешки виписав з Воронезької обласної плодово-ягідної станції й з Науково-дослідного інституту садівництва імені Мічуріна. Для перещеплення використовували більш вигідно розташовані бічні пагони, що ростуть на кістякових гілочках. Частину кістякових гілок видалив, всі інші пагони, що перебувають поблизу щеплень, прищипнув.

Залежно від товщини гілки застосовував щеплення: просту копуліровку, вприклад, в расщеп, за кору, бічну в розріз і бічну за кору.

При щепленні в расщеп брав два черешки, а способом за кору, якщо товста гілка, – до чотирьох. Місце щеплення щільно обв’язав міцним шпагатом, зверху обмазав садовим варом, приготовленим з рівних частин каніфолі, бджолиного воску й свинячого сала. Через два-три тижні обв’язку послабив, а потім ще через два-три тижні шпагат зняв і місце щеплення обмазав нігроловою замазкою (нігролу 70%, каніфолі й парафіну по 15%). У наступному році пагони, що не потрібні для формування крони, обрізав або прищипнув (щоб затримати їхній ріст), а пагонам, що призначені для подальшого розвитку, створив кращі умови для росту (підв’язкою, обрізкою, надрізами кори й т.д.). Зайві пагони й гілки повністю видалив тільки після достатнього розвитку щепленого пагону (приблизно на другий-третій рік). Щоб не послабити дерева, восени до початку перещеплення й під час її вніс під кожне дерево 80-120 кг. перегною й 1 кг. суперфосфату, у липні й жовтні – по 150-200 г. хлористого калію, у квітні, червні й жовтні – по 100-150 г. азотних добрив.

Одночасно провів боротьбу зі шкідниками й хворобами плодових дерев, вчасно й рясно поливав.

Приживлюваність черешків була 98-100%, приріст 50-60 см. Щеплені черешки почали плодоносити на третій-четвертий рік.

А.В. ЄРМОЛЕНКО, садівник-аматор

Воронеж

* * *

Перещеплення дорослих (25-30 років) плодових дерев проводжу навесні, на початку руху соку. Черешки заготовлюю за два тижні до розпускання бруньок і зберігаю їх до початку робіт на льодовику. При осінній заготівлі черешків спостерігається значний відхід черешків навіть у гарних умовах зберігання.

Для підвищення якості черешків, заготовлюваних навесні, у серпні попереднього року вибираю з південної сторони дерев потрібних сортів гарні прирости й прищипую в них верхню добре розвинену бруньку. У результаті ці пагони встигають до зими одеревеніти і не підмерзають.

Пагони в кроні дерева підбираю товщиною 1,5-2 см. за наявності в них бічних гілок на відстані 3-4 см. нижче зрізу. Черешок беру із двома-трьома бруньками. Прищеплюю у спосіб сідлом за кору.

Після установки черешка обв’язую щеплення лейкопластиром у два шари. Кінець пластиру (2 см.) розріжу навпіл, охоплюючи їм черешок із двох сторін, і потім закриваю зріз.

Така обв’язка охороняє щеплення від висихання й вологи. Приживлюваність черешків досягає 100%.

 

Н.П. ЮДІН, садівник-аматор

Тамбов.

***

ЩО МИ ВИКОРИСТОВУЄМО ДЛЯ ОБВ’ЯЗКИ ЩЕПЛЕНЬ

У саду Нижньо-Тагільського педагогічного інституту в досвідах по щепленню гібридних сіянців користувалися різним обв’язувальним матеріалом: лейкопластиром, ізоляційною стрічкою й компресною клейонкою. Перші два матеріали через липку поверхню виявилися менш придатними, чим компресна клейонка.

Компресну клейонку нарізають невеликими стрічечками – шириною 1 см. і довжиною до 15 см. Один кінець її розріжуть уздовж на 3-4 см., щоб зав’язати вузол на щепленнях.

Клейонка гігієнічна й водонепроникна, охороняє щеплення від висихання й від потрапляння вологи до місць зрізів. Крім того, вона еластична й не перешкоджає росту щеплень у товщину. У міру стовщення щеплень розтягується й стрічечка, тому немає необхідності послабляти пов’язку й видаляти її.

Наступного року у результаті тиску на пов’язку, що вчиняє щепленням, що товщає, і під впливом кліматичних умов витки стрічечки розриваються. Компресну клейонку можна використовувати для обв’язки не тільки у різних способах щеплень, але й при сильному ушкодженні кори на штамбах молодих плодових дерев. Так, навесні 1958 р. на своїй ділянці я виявив у самої землі сильне (неповним кільцем) ушкодження кори на штамбі молодої яблуні шириною 5 см. Щоб урятувати дерево, зробив щеплення містком. Обв’язав широкими й довгими стрічками компресної клейонки. Щеплення прижилося, і деревце протягом літа добре розвивалося, дало прирости пагонів до 30-40 см. Пов’язка не послаблялася. До осені перехоплення стовбура в області обв’язки не спостерігалася й обв’язка була залишена на зиму.

М.И. ЧУЙКО, доцент кафедри природознавства

м. Нижній Тагіл, Свердловської області.

* * *

При весняному щепленні (поліпшена копуліровка й ін.) для кращої приживлюваності черешків і економії часу на цю роботу рекомендую як обв’язувальний матеріал використовувати тонку еластичну гуму. Для цього використовую старі гумові рукавички.

Гуму треба заздалегідь нарізати смужками довжиною 15-20 см., шириною 6-8 мм. Початок і кінець обв’язки виконують, як і мачулою, але обов’язково варто накладати шар на шар приблизно на половину ширини стрічки. Для більшої герметичності й кращого зближення щеплень у місцях зрізів при кожному обороті стрічки її треба небагато розтягувати. При цьому додаткова обмазка садовим варом не потрібна.

При тривалій сухій погоді на щеплення варто надягти просторі пробірки із вкладеної усередину з південної сторони смужкою паперу, а знизу пробірку закрити ватою, змоченою водою. Волога атмосфера усередині пробірки сприяє більш швидкому пробудженню бруньок. З появою листочків пробірку необхідно зняти.

Перевага тонкої гумової стрічки в тім, що обв’язку не треба послабляти – вона розтягується в міру росту щеплень, а через місяць розривається.

В.П. ДОРОГОЙ, садівник-аматор

Свердловськ 8

Журнал “Садоводство”, М., 1960, № 2

__________________________________________________

[1] КОПУЛІРОВКА – спосіб щеплення, застосовуваний навесні до початку руху соку або до розпускання бруньок на підщепі. Практикується при невдалому окуліруванні в попередній рік, іноді при щепленні в крону або при перещепленні в молодих дерев, а також у виноградарстві при зрощуванні цибухів американської (підщепа) і європейської (привой) лози. При копуліровці підщепа й привой повинні бути однакової товщини.

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар