ЗАЯВА ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

До 65-ї річниці Нюрнберзького трибуналу над фашистськими злочинцями

Міжнародний судовий процес у Нюрнберзі, який розпочав свою роботу 20 листопада 1945 року, визнав гітлерівську Німеччину винною у розв’язанні Другої світової війни, засудив її авантюристську, віроломну політику і расистську, людиноненависницьку ідеологію.

Нюрнберзький процес відіграв надзвичайно важливу роль у розвитку сучасного міжнародного права та становленні міжнародного кримінального правосуддя, став першим в історії випадком засудження кримінальних діянь державного і світового масштабу – злочинного правлячого режиму, його каральних інститутів, вищих політичних і військових діячів. Принципи, визначені Статутом Міжнародного воєнного трибуналу, були підтверджені резолюціями Генеральної Асамблеї ООН від 11 грудня 1946 року та від 27 листопада 1947 року і покладені в основу повоєнних міжнародно-правових документів, спрямованих на запобігання розв’язуванню воєн, вчиненню військових злочинів, актів геноциду, тортур, а також на неприпустимість застосування терміну давності до воєнних злочинів та злочинів проти людства.

Верховна Рада України привертає увагу української громадськості та світової спільноти до того, що останнім часом певні політичні сили в Україні та міжнародних парламентських структурах роблять активні спроби, спрямовані на перегляд висновків Нюрнберзького трибуналу, спотворення і приниження його історичної ролі. Цим, по суті, піддаються ревізії підсумки Другої світової війни. Аморальними є намагання покласти на СРСР рівну з гітлерівською Німеччиною відповідальність за її розв’язання і тим самим виправдати нацистів, їх пособників за вчинені страхітливі злочини проти людства.

Верховна Рада України підтримує ухвалену 16 листопада 2010 року Третім комітетом Генеральної Асамблеї ООН Резолюцію “Неприпустимість певних видів практики, які сприяють ескалації сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії і пов’язаної з ними нетерпимості“, в якій містяться прямі посилання на Статут і Вирок Міжнародного воєнного трибуналу.

Верховна Рада України закликає парламенти держав світу підтримати зазначену Резолюцію під час голосування на пленарному засіданні 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Верховна Рада України висловлює стурбованість і рішуче протестує проти спроб окремих політиків, громадських діячів, політичних організацій і рухів у нашій країні реабілітувати і навіть героїзувати колабораціоністів – пособників гітлерівців, виправдати їх злодіяння. Це є злочином перед пам’яттю мільйонів наших співвітчизників, які віддали своє життя у двобої з нацизмом за честь, свободу і незалежність Батьківщини, викликом рішенням Нюрнберзького трибуналу. Цьому немає виправдання.

Трагічні сторінки історії, на яких поставив крапку Нюрнберзький трибунал, не повинні повторитися!

м. Київ, 19 квітня 2011 року

Джерело: сайт Верховної Ради України

Мітки: , , , , , , , , , ,

Залишити коментар