Читачі сайтів «Гвіздівці» і «Сокирянщина» давно знайомі зOLYMPUS DIGITAL CAMERA відомим журналістом, письменником і краєзнавцем Олександром Дмитровичем Чорним. Його статті стали справжнім інформаційним скарбом, як для нашого сайту, так і для історико-краєзнавчого альманаху «Сокирянщина», який виходив за сприяння сайту.

Ця людина своїм трудом, самовіддачею, професіоналізмом  і щирою любов’ю до рідного краю зробила багато для збереження історичної спадщини Сокирянщини для майбутніх поколінь. З дослідницькою метою він неодноразово побував у всіх селах Сокирянщини і багатьох інших населених пунктах Чернівецької області, занотував чимало автентичних легенд і народних переказів. На наших очах тривала його щоденна наполеглива праця зі збору, накопичення та систематизації матеріальних і духовних пам’яток старовини і символів сучасності для Історичного музею Сокирянського району. Саме завдяки Олександру Дмитровичу цей музей, у якому він чотири роки був директором, є одним із кращих серед інших в Чернівецькій області.

Олександр Дмитрович став літописцем спорудження Дністровської ГЕС, у співавторстві написавши книгу про гідробудівців і енергетиків – «Новодністровськ засвічує вогні» (1992 р.). Будучи у творчій розповені, написав книги «Розкажу тобі легенду» (1992 р.), «Диво твориться душею» (1994 р.), «Сердечно Вас вітаєм» (1997 р.) а також словник народного мовлення «Палітра наших слів» (2007 р.). З-під його майстерного пера вийшли історико-краєзнавчі книги про його улюблену Сокирянщину – «Вашківці на сивих вітрах минувшини» (2009 р.), «Місто, де сходить сонце» (2010 р.), «У царстві коболчинського глечика» (2011 р.), «Сокирянська бистрина» (2011 р.), «Не загубились села у віках» (2014 р.). Остання книга була визнана книгою року на Буковині в номінації «Історико-краєзнавча література» 2014 року.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Особливе ставлення у Олександра Дмитровича до журналістики. Він закінчив факультет журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. Багато років працював у засобах масової інформації – був літературним працівником і кореспондентом, заввідділом і заступником редактора районної газети «Дністрові зорі», працював головним редактором районної газети «Вижницькі обрії» у м. Вижниця Чернівецької області. Свого часу трудився випусковим у видавництві місцевих газет «Буковина» у м. Чернівці, старшим випусковим у редакції часопису «Від Дністра до Карпат».  Він є одним із ініціаторів заснування в Сокирянському районному відділі освіти у 1994 році газети для вчителів, учнів та батьків «Педагогічна думка», яку п’ять років редагував на громадських засадах. Очолював філію видавництва «Прут» у м. Сокирянах. Майже 20 літ керував районною друкарнею (з 1992-го до 2011 року).

SONY DSC

Делегати ХІІ з’їзду журналістів України від Буковини на палубі теплоходу, біля Київського річкового вокзалу в 2012 році (зліва направо):Олександр Чорний, Юрій Терон, Лариса Драюк і Анатолій Ісак. Всі четверо Заслужені журналісти України

Ця невтомна і творча людина і нині не пориває зв’язків із пресою. В обласних і районних газетах, а також на веб-сторінках сайтів Інтернет-мережі часто з’являються його  цікаві і захоплюючі публікації на різні теми. Отож дуже символічно, що до Дня Незалежності України, її 25-ої річниці, Олександр Дмитрович Чорний, Указом Президента України нагороджений почесним званням «Заслужений журналіст України». Як сказано в Указі Президента України №338/2016: «За значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм».

Адміністрація сайту “Гвіздівці”, адміністрація сайту “Сокирянщина”, засновник сайтів “Сокирянщина” і “Гвіздівці” адвокат Олег Петрович Кучерявий, а також історик і краєзнавець Олексій Степанович Мандзяк, з яким Олександр Дмитрович в співавторстві написав дві книги історико-краєзнавчої тематики (“Сокирянська бистрина”, “Не загубились села у віках”) і низку статей, сердечно вітають його з заслуженою державною нагородою і щиро бажають нових творчих здобутків та плідної праці на благо нашої любимої України.

Олексій Мандзяк

Олег Кучерявий

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар