Черговий документ із історії краю: після входу Румунії в 1918-му році до01 rus1 району Хотина військовою окупаційною владою був виданий викладений далі наказ. Документ був опублікований у виданні білої еміграції “The case for Bessarabia. A Collection of Documents on the Rumanian occupation”. With a Preface by Prof. Paul Miliukov. Second edition (revised and enlarged). Russian liberation committee. 173 Fleet street, E.C.4.[1]:

НАКАЗ № 2.

1. Заборонено постачати будь-які продукти в обмін на квитанції або талони, інші ніж ті, які надходять від компетентних агентів командирів одиниць, підрозділів і батарей, і які повинні бути завізовані керівниками гарнізону й завірені печаткою комендатури[2]. Тільки такі квитанції будуть вважатися дійсними й будуть оплачені. Всі угоди здійснені з використанням будь-яких інших документів будуть вважатися недійсними.

2. “Здача зброї” означає здачу у комендатуру зброї всіх класів, таких як: спортивні гвинтівки, російські й австрійські карабіни, пістолети, револьвери всіх типів, шаблі, мечі, кинджали, стилети, патрони, порох, бомби, ракети, і т.д., і всі аксесуари цього, а не тільки австрійські карабіни, як населення Хотина й навколишнього району дотепер розуміло це.

3. Цим оголошено всім, кого це може стосуватися, що з 15 листопада всі російські вивіски повинні бути замінені такими самими румунською мовою. Після оприлюднення цього Наказу повинні бути вилучені всі російські вивіски.

4. До прибуття адміністративних і приватних румунських установ, будь-яка діяльність поліції й ополчення повинна бути припинена, і всі інші установи не мають ніякого права випускати які б те не було розпорядження без схвалення Коменданта. Представники Земства не мають ніякого права укласти які б те не було контракти або угоди з ким би те не було без санкції Коменданта. Надалі румунські чиновники, які будуть призначені, викличуть кого необхідно, щоб улагодити різні питання. Всі питання щодо юридичної й адміністративної влади будуть вирішуватися тільки румунською владою.

5. Австрійська крона не має ніякої цінності взагалі, аналогічно гроші України й Одеси; також паперові гроші, випущені Тимчасовим урядом і Керенським, повинні бути вилучені з обігу. Тільки романівські[3] гроші й румунські леї – законні засоби платежу; рівень одного лея має у середньому, дорівнювати одному російському карбованцю.

6. Всі карткові ігри повністю заборонені.

7. Публікація будь-яких документів або паперів без дозволу на те румунської влади заборонена, крім чого-небудь щодо театрів і бізнесу.

8. Усім, кого це запитання стосується, пропонуємо заплатити їхні внески й податки в належний час, не тільки в місто й район, але також і в комунальні земства.

9. Ніхто не наділений правом нічого висловлювати проти румунських військ ні у будинках, ні на вулицях, у ресторанах, кафе, у будь-яких державних установах або школах, і взагалі говорити про що-небудь, яке має відношення до національності румунів[4].

10. Усі повинні проявляти належну повагу й сприяння румунським військам, і особливо чиновникам, бачачи, що румунські сили прийшли сюди, щоб підтримувати на високому рівні спокій і порядок, а не для того, що б вони виступати проти людей.

румунські окупанти встановлюють “лад” на вулиці північнобессарабського містечка

11. Всі люди, винні в порушенні цього наказу, будуть притягнуті до відповідальності для громадського спокою, будуть покарані арештом від п’яти днів до трьох місяців, або будуть оштрафовані від 100 до 2 000 лей.

Кожний, кому буде доведено, що він тримав у руках зброю для того, щоб вчинити опір румунській владі або військам, буде підданий вищій мері покарання – розстрілу.

Комендант міста Хотин, майор Г. ПОНЕСКО.

Хотин, 2 листопада 1918.

Переклад сайту

 


[1] з зібрання The Library of the university of California Los Angelos

[2]  це положення напевне стосується закупівлі продовольства для армії, тому що в у такі “перехідні” періоди завжди активізуються шахраї, які намагаються скористатися  необізнаністю населення;

[3] романівські – російські царські гроші;

[4] у книзі, в якій опубліковано наказ, є примітка до цього пункту: “Відзначте: під цим пунктом, напевне, мається на увазі заборона на використання прізвиська “цигани”, яке грунтується на гіпотезі, що румуни походять від циганів”. Тобто, це пункт внесено до наказу в зв’язку з тим, що населення називало румунських окупантів циганами

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар