Сьогодні ми представляємо Вашій увазі другий випуск історіко-краєзнавчого альманаху «Сокирянщина». До нього увійшли статті на українській і російській мовах, присвячені історії та культурі Сокирянщини, до території якої ми відносимо сучасний Сокирянський район Чернівецької області України. Авторами статей являються місцеві краєзнавці і аматори історії, а також дослідники минулого.
Нагадуємо, що альманах «Сокирянщина» — це спільний некомерційний проект історика і письменника О.С. Мандзяка та сайтів «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Наша мета – привернути увагу аматорів і професійних дослідників до всебічного вивчення минулого й сьогодення Сокирянщини.
До збірника увійшли статті, частина з яких вже раніше публікувалися на сайтах «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Деякі з них дороблені, збільшені їх інформаційне наповнення та ілюстративний матеріал.
Але в збірнику є і нові статті, які раніше не публікувалися і які не просто цікаві, але й цілком можуть перевернути уявлення та навіть спростувати загальновизнані історичні дані про історію Сокирянщини і окремих сіл. При цьому ми, наприклад зазначимо, що відповідно до дослідження О. Мандзяка «Літописна історія Сокирянщини», село Вашківці тепер «постаріло» на 178 років, адже до цього часу офіційною відправною точкою історії Вашківців вважалося 22 серпня 1651 року. Та насправді це не так. О. Мандзяк наводить беззаперечний доказ — дарчу грамоту від 13 вересня 1473 року, в якій зазначено, що село Вашківці (в грамоті — Васкоуці) «на Дністрі» будо подароване Господарем Молдавського князівства Стефаном III Великим (Штефан чел Маре) чашнику Ханку і братам його Гаврилу та Іванку «зі всім доходом, їм і дітям їх рівно, і внукам їх, і правнукам їх…». А село Грубна в цьому ж дослідженні постарішало аж на 312 років.
Таким чином, завдяки О. Мандзяку і альманахові, вашківчанам і грубнянцям прийдеться виправляти свою історію і трохи підкорегувати вік своїх сел.
Є в альманаху і багато інших цікавих історичних новин, а також підзабутих історичних фактів і досліджень.
ЗМІСТ
Очами минулого
Пахомов Д.А. По Днестру на лодке. …5
Вишняк М.В. Из бессарабських впечатлений. … 36
Маргаритов С. Старообрядцы северной части Бессарабии. … 59
Історія
Кучерявий О.П. Історія села Гвіздівців: З стародавніх часів до 1812 р.. … 71
Мандзяк О.С. Літописна історія Сокирянщины. … 98
Мандзяк О.С. Історія Сокирянщини в особах деяких іі власників. … 114
Димитров С. Ат. Турецкие документы о состоянии Хотинской округи (нахие) в первой половине XVIII в. … 145
Освіта
Сандуляк В.П. Наша школа. … 161
Релігійне життя
Мандзяк О.С. Стародавні церви Сокирянщини. … 172
Етнографія
Курдиновский В. Пасхальные обычаи в Бессарабии. … 204
Народженні на Сокирянщині
Мандзяк О.С. Микола Мінович Черноуцан. … 215
Мандзяк О.С. Син псаломщика. … 216
Розмаїтості
Чорний О.Д. Молодість Молодового…у кам’яній добі. … 217
Чорний О.Д. Рушник вишивається, пісня співається. … 223
Чорний О.Д. Клондайк черепашника у підземеллях Сокирянщини. … 228
Щоб скачати альманах (21,85 мб.) – натисніть на диск або на малюнок обкладинки. Також можливо здійснити закачування за допомогою програм для зкачування контенту.
Мітки: альманах, Бессарабія, Буковина, Вашківці, Гвіздівці, Грубна, історія, Коболчин, Кормань, Молдова, Наславча, Нова Слобода, Ожеве, Сокирянський район, Сокирянщина, Україна, фото, Хотинський повіт, Чернівецька область
Залишити коментар