Сьогодні ми представляємо Вашій увазі другий випуск історіко-краєзнавчого альманаху «Сокирянщина». До нього увійшли статті на українській і російській мовах, присвячені історії та культурі Сокирянщини, до території якої ми відносимо сучасний Сокирянський район Чернівецької області України. Авторами статей являються місцеві краєзнавці і аматори історії, а також дослідники минулого.

Нагадуємо, що альманах «Сокирянщина» – це спільний некомерційний проект історика і письменника О.С. Мандзяка та сайтів «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Наша мета – привернути увагу аматорів і професійних дослідників до всебічного вивчення минулого й сьогодення Сокирянщини.

До збірника увійшли статті, частина з яких вже раніше публікувалися на сайтах «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Деякі з них дороблені, збільшені їх інформаційне наповнення та ілюстративний матеріал.

Але в збірнику є і нові статті, які раніше не публікувалися і які не просто цікаві, але й цілком можуть перевернути уявлення та навіть спростувати загальновизнані історичні дані про історію Сокирянщини і окремих сіл. При цьому ми, наприклад зазначимо, що відповідно до дослідження О. Мандзяка “Літописна історія Сокирянщини”, село Вашківці тепер “постаріло” на 178 років, адже до цього часу офіційною відправною точкою історії Вашківців вважалося 22 серпня 1651 року. Та насправді це не так. О. Мандзяк наводить беззаперечний доказ – дарчу грамоту від 13 вересня 1473 року, в якій зазначено, що село Вашківці (в грамоті – Васкоуці) «на Дністрі» будо подароване Господарем Молдавського князівства Стефаном III Великим (Штефан чел Маре) чашнику Ханку і братам його Гаврилу та Іванку «зі всім доходом, їм і дітям їх рівно, і внукам їх, і правнукам їх…». А село Грубна в цьому ж дослідженні постарішало аж на 312 років.

Таким чином, завдяки О. Мандзяку і альманахові, вашківчанам і грубнянцям прийдеться виправляти свою історію і трохи підкорегувати вік своїх сел.

Є в альманаху і багато інших цікавих історичних новин, а також підзабутих історичних фактів і досліджень.

 

ЗМІСТ

Очами минулого

Пахомов Д.А. По Днестру на лодке. …5

Вишняк М.В. Из бессарабських впечатлений. … 36

Маргаритов С. Старообрядцы северной части Бессарабии. … 59

Історія

Кучерявий О.П. Історія села Гвіздівців: З стародавніх часів до 1812 р.. … 71

Мандзяк О.С. Літописна історія Сокирянщины. … 98

Мандзяк О.С. Історія Сокирянщини в особах деяких іі власників. … 114

Димитров С. Ат. Турецкие документы о состоянии Хотинской округи (нахие) в первой половине XVIII в. … 145

Освіта

Сандуляк В.П. Наша школа. … 161

Релігійне життя

Мандзяк О.С. Стародавні церви Сокирянщини. … 172

Етнографія

Курдиновский В. Пасхальные обычаи в Бессарабии. … 204

Народженні на Сокирянщині

Мандзяк О.С. Микола Мінович Черноуцан. … 215

Мандзяк О.С. Син псаломщика. … 216

Розмаїтості

Чорний О.Д. Молодість Молодового…у кам’яній добі. … 217

Чорний О.Д. Рушник вишивається, пісня співається. … 223

Чорний О.Д. Клондайк черепашника у підземеллях Сокирянщини. … 228

Щоб скачати альманах (21,85 мб.) – натисніть на диск або на малюнок обкладинки. Також можливо здійснити закачування за допомогою програм для зкачування контенту.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар