День Праці – традиційне свято трудящихся, яке є державним святом в Україні.

Перше травня — інші назви: День праціДень весниСвято весни й праці (у РФ), День міжнародної солідарності трудящих — виникло, як день боротьби за свої трудові права. Воно відзначається (хоча й по-різному) у 142-х країнах і територіях світу або саме 1-го травня, або у перший понеділок травня.

 

ІСТОРІЯ СВЯТА

 

Січень 1911 року. Робота за прядильним верстатом в Мейконі, Джорджия, США.

У середині XIX століття зі зростанням виробництва усе більше людей в індустріальних країнах (Європі, США, Росії, тощо) залишали села й переїжджали в міста, де влаштовувалися працювати на фабрики й заводи. Робочий день трудящих, за винятком трьох перерв для приймання їжі (1 година на обід і по 20-30 хвилин на сніданок і вечерю), тривав 12-15 годин. Звичних для нас вихідних — суботи й неділі — не було.

Важка фізична праця мало оплачувалася, робітникам не вистачало їжі й жили вони в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. У більшості випадків їх житла були перенаселені. Широке поширення одержала дешева дитяча праця.

Усе це призвело до загострення соціальної обстановки. Робочі сталі поєднуватися в профспілки й влаштовували страйки, вимагаючи підвищення заробітної плати, восьмигодинного робочого дня й інших поліпшень умов праці. При цьому серед них стали поширюватися соціалістичні, комуністичні, а також анархістські ідеї. Найбільш радикальні прихильники цих ідей призивали до соціальної революції — установленню влади робітників.

Діти – шахтарі на вугільній шахті в Південному Піттстоні, Пенсильванія, США. Січень 1911 року.

Сигарна фабрика Englahardt und Co. в Тампі, Флорида, США.

Малолітний монтажник телеграфної лінії в Кентуккі, США. Серпень 1916 року.

 

Грудень 1908 року, робітниця текстильної фабрики Mollahan Mills в Ньюберрі, Північна Кароліна, США.

Нічна зміна на склоробній фабриці в Індіані (США), квітень 1909 року

 

Крім праці іммігрантів, широко використовувалася праця жінок і дітей. В 1880 році на заводах і фабриках працювало близько 1 мільйона дітей у віці 10-15 років, в 1904 р. — майже 2 мільйони. В 1867 році робочий день для дітей був обмежений 10-ма годинами. Але на підприємствах не було ні соціального страхування, ні допомоги у випадку нещасних випадків на виробництві, ні фабричних інспекцій.

Уявлення про судову практику тих років дає рішення верховного суду Канади за 1871 рік за позовом батьків одинадцятирічного хлопчика, покаліченого під час аварії на лляній фабриці: «За звичайним законом слуги не мають права скаржитися на відсутність загородження на устаткуванні. Якщо вони вирішили найнятися працювати у верстата, сама робота на якому є небезпечною, те така робота є частиною угоди. Слуга, якщо він був ушкоджений, роблячи роботу, для якої він найнявся, не може вимагати від хазяїна відшкодування збитку, якщо метод роботи й верстат, на якому робота виконувалася, були такими, якими й хазяїн і слуга її прийняли».

Вставка з матеріалу ИА REGNUM.

 

 

1 травня 1886 року в Чикаго (США) пройшла мирна демонстрація трудящих з вимогою встановити восьмигодинний робочий день. Мітинг був жорстоко розігнаний поліцією, четверо демонстрантів загинули. Увечері того ж дня провокатори кинули бомбу в загін поліції. Поліцейські відкрили вогонь по юрбі. Від вибуху й перестрілки десять людей загинуло, десятки людей одержали поранення. За обвинуваченням в організації теракту стратили чотирьох робітників-анархістів, хоча провина засуджених не була доведена.

На згадку про ці трагічні події влітку 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу оголосив 1 травня Днем солідарності робітників і запропонував щорічно відзначати його демонстраціями по усьому світі. Уперше 1 травня відзначили в 1890 році робітники Бельгії, Франції, Німеччини, США, Данії, Іспанії й деяких інших країн.

 

Як на цей час святкують 1 травня в різних країнах

 

У Швеції, починаючи з 1 травня 1908 року, у це свято збиралися засоби для боротьби із хворобою робітників — туберкульозом, і тому 1 травня — також міжнародний День білої ромашки.

У Фінляндії Першотравень (Vappu) — це весняний карнавал студентів. У Гельсінкі святкування починається вже 30 квітня, коли о 6-й годині вечора на статую німфи Хавіс Аманда, що стоїть на Ринковій площі столиці, студенти надягають білий кашкет — головний убір абітурієнтів. У цей момент усі присутні також надягають свої кашкети й відкривають пляшки із шампанським. Білу абітурієнтський кашкет одержують ті, хто закінчив ліцей і склав випускний іспит.

У США 1 травня американці святкують День права, День дитячої охорони здоров’я й День лояльності.  Слово «святкують» можна взяти в лапки, проте американці 1 Травня працюють.

У Прадавній Італії, ще 3000 років тому поклонялися богині Майї — покровительці землі й родючості. На її честь і був названий перший місяць весни. У цей день влаштовувалися гулянки й торжества.

На Сицилії всі від малих до дорослих в першотравневі дні збирають лугові ромашки, які за місцевим повір’яя, приносять щастя.

В Іспанії 1 травня – Зелений Сантьяго – свято закоханих і квітів (читаючи про свята в Іспанії в мене складається враження, що у них ледве чи ні кожне свято присвячене закоханим і квітам).

У Берліні 1 Травня численні партії й рухи проводять у цей день мітинги, які незмінно закінчуються бійками.

Франція. 1 травня в цій країні — офіційне державне свято. Французи першими заговорили про свої права, як я вже писала вище. Масові демонстрації проходять у Франції дотепер. А ще 1 травня у Франції — свято конвалій, усі дарують один одному букетики цих запашних весняних квітів. Це головний атрибут французького Першотравня, як гвоздика в Росії. Квітка слід засушити й зберігати цілий рік – до наступного свята.

Канада. Індіанці Канади вже багато сторіч відзначають 1 травня День ховрашка. Лягати спати тверезим вважається великим гріхом… А офіційний День праці з’явився в Канаді більше сторіччя назад, але канадці воліють використовувати День праці для відпочинку. Як і в Росії, цей неробочий день тут приплюсовують до вихідних, і виходять триденні канікули.

Китай. Донедавна 1 травня було початком одного із трьох «Золотих тижнів», коли по всій країні вихідні тривали цілий тиждень. У ці дні китайці багато подорожують. «Золоті тижні» з’явилися в Китаї в 1999 році, але вже в 2007-му травневий тиждень скасували, оскільки він негативно позначається на виробництві й торгівлі. Але 1 травня, як і раніше, є вихідним днем.

Гавайї.  Lei — це найкрасивіші гілкові гірлянди, які носять на шиї на Гавайях. Відзначати цей День гірлянд придумав поет Дон Бландінг в 1927 році. У цей день влаштовують конкурси краси, танці і ярмарки.

Нідерланди. Тут в останній тиждень квітня й перший тиждень травня проходить Фестиваль тюльпанів.

Скандинавські країни. Тут у Вальпургієву ніч (ніч із 30 квітня на 1 травня) не сплять. Палять багаття, водять хороводи, відіграють на музичних інструментах, стріляють, щоб віджахнути тролів. За датськими і шведськими народними повір’ями, у цю ніч летять на свої збіговиська відьми й демони, а вогні дуже заважають їм робити зупинки й шкодити людям. Самий день 1 травня в скандинавських країнах називають «Днем зозулі».

ПАР. Тут День солідарності проводиться під патронатом влади. Профспілки організують виставки виробів народної творчості, розпродаж товарів широкого вжитку за зниженими цінами, вистави самодіяльних і професійних музичних колективів.

Швейцарія, Чехія, Словаччина, Угорщина: у Швейцарії на 1 Травня перед вікном дівчини саджають соснове дерево. В інших країнах уночі юнака в непомітному місці саджають травневі дерева (maypoles) перед вікнами своїх коханих.

Південна Корея. А от у Південній Кореї в цей день майже все населення відзначає день народження Будди. У наш час із релігійного свята він перетворився в майже що світський — багатотисячні ходи, танці й пісні.

Норвегія також відзначає день праці, але тільки в  данину світському звичаю. У народі ж цей день називають днем зозулі й друкують картинку цієї пташки на всіх календарях 1 травня.

 

За публікацією сайту «Lingvaflavor» (автор – Віроника)

 

Підбірка і компоновка публікації та переклад матеріалів для публікації на українську мову – сайт «Гвіздівці» (Андрій Грушецький)

Фото дітей-працівників в США – Люїс Хайн. 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар