Військові конфлікти, у яких США взяли участь із часу терактів 11 вересня 2001 року, призвели до загибелі як мінімум 225 тисяч чоловік і коштували не менш 3,7 трильйони доларів, повідомляє агентство Франс Пресс із посиланням на дослідження Вотсонівського інституту міжнародних досліджень (Watson Institute for International Studies) університету Брауна.

Дослідники вивчали війни в Іраку, Афганістані й контртерористичну кампанію в Пакистані. За самими обережними підрахунками, число прямих жертв цих воєн склало 225 тисяч загиблих і 365 тисяч поранених. Найбільшу ціну заплатило цивільне населення – 172 тисяч жертв (125 тисяч іракців, 56 тисяч пакистанців і 12 тисяч афганців).

Число загиблих бойовиків становить від 20 до 51 тисячі. Військові втрати США склали 6,1 тисяч чоловік, їхніх союзників – 1,2 тисячі, Іраку – 9,9 тисячі, Пакистану – 3,5 тисячі, афганські втрати – 8,8 тисячі чоловік. Приватні охоронні фірми втратили 2,3 тисячі своїх співробітників.

Війни США забрали життя 168 журналістів і 266 працівників гуманітарних організацій. Результатом “війни проти тероризму” стала поява більш ніж 7,8 мільйона біженців. Цифра 3,7 трильйони доларів містить у собі не лише витрати військових бюджетів, а також і додаткові витрати на боротьбу з тероризмом і захист території США та інші витрати.

Як вважає “The Independent” (Великобританія), вартість «війни з тероризмом» може перевищити витрати на Другу світову війну. При чому, за підрахунками цього видання, на сьогоднішній день США вже витратили на війни в Іраку й Афганістані, а також пов’язані з ними операції в Пакистані більше $4 трлн., у три рази перевищивши суму витрат, яка була санкціонована Конгресом США, починаючи з моменту терористичних актів, що мали місце 11 вересня 2001 року.

Доповідь, підготовлена співробітниками Вотсонівського інституту не є першою, де публікується така астрономічна цифра. У своїй роботі, опублікованій в 2008 році, економіст Гарвардського університету Лінда Білмес (Linda Bilmes) і лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стіглітц (Joseph Stiglitz) підрахували, що війни будуть коштувати більше $3 трлн на момент їхнього завершення. Різниця полягає в тому, що з того часу фінансове становище Америки значно погіршилося в результаті найжорстокішої економічної кризи, а щорічний дефіцит федерального бюджету становить сьогодні $1,5 трлн.

Більше того, на відміну від більшості попередніх конфліктів, у яких брала участь Америка, війни в Іраку й Афганістані майже повністю фінансуються за допомогою позикових засобів, а їх, рано або пізно, буде потрібно повертати.

Мети, яких США досягли за допомогою таких величезних капіталовкладень, також виглядають досить спірними. Звичайно, американці скинули два жорстоких режими – талибів і Саддама Хусейна – і, за загальним визнанням, майже повністю розгромили Аль-Каїду (яку самі ж і створили у свій час – прим. адм. сайту), угруповання, що здійснило терористичні акти 11 вересня 2001 року. Проте, ні в Іраку, ні в Афганістані демократія аж ніяк не процвітає, а в результаті іракської війни більше всіх виграв Іран, заклятий ворог Сполучених Штатів.

Усама бен Ладен і його прихильники, ймовірно, витратили всього $500 тис. (крапля в море у порівнянні із загальними витратами США!) на організацію й проведення терористичних актів 11 вересня, які забрали життя 3 тис. чоловік і заподіяли економіці Сполучених Штатів прямий збиток у розмірі $50-$100 млрд. В 2003 році президент Джордж Буш-молодший оголосив, що війна в Іраку обійдеться в $50-$60 млрд. Уряди, що вирішують вступити у війну, як правило, недооцінюють суму ймовірних витрат на ведення бойових дій, однак украй рідко помилка буває настільки масштабною.

Таким чином, війни, які тривають з 11 вересня 2001 року, стали не тільки самими довгими в історії Сполучених Штатів, але й найдорожчими. Досягши оцінки в $4 трлн. (і це не остаточна цифра), витрати уже порівнянні з витратами, що були понесені в ході другої світової війни, які Бюджетне управління Конгресу США оцінює в $4,1 трлн. у перерахунку на сьогоднішні ціни.

Мітки: , , , , , , , , ,

1 коментар к “Війни США: за 10 років 225 тисяч чоловік загиблих”

  1. gvizdivtsi is my TOP1 website!

Залишити коментар