admin on 5th Квітень 2015

Наближається 70-та річниця Великої Перемоги радянського01 rus1pamiati народу у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. За останніми відомостями, більш ніж 330 гвоздівчан були призвані в роки війни на фронти бойових дій або направлені на трудовий фронт у різні частини СРСР. Не менш, ніж 194 з них (а фактично – більше), не повернулися. Вони гинули під час авіабомбувань в маршових колонах і на пересильних пунктах, у боях, умирали від ран у госпіталях, умирали від хвороб, працюючи для Перемоги в нелегких умовах трудових фронтів.

От уже більше 70-ти років (з 1944 року) триває робота із установлення доль тих, хто не повернувся з війни. І дотепер з’являються все нові й нові відомості. А сьогодні ми представляємо Вашій увазі кілька документів, які розповідають про окремі важкі долі страшної війни, яку не можна забувати, оскільки, як відомо, «кров людська – не вода»!

&&&

Барчук_М.МПояснювальна

Я громад. села Гвоздовци Секурянського р-н. Чернівецької обл. Барчук Михайло Мефодійович пояснюю, що я разом зі Швецем Петром Савовичем були мобілізовані в 1941 року 27/VI і потрапили на розбивушний[1] пункт у містечко Проскурів. Там нам не довелося довго бути тому, що змушені були виступати до міста Сквири в такій юрбі колон, що жахливо було в напрямку до Сквири. У міста Козятина потрапили під бомбування. Після бомбування вже колони відступали до Сквири. Дорогою я ні чого не міг довідатися про Швеця, а в Сквирі зупинялися на відпочинок і отут я довідався, що немає Швеця Петра Савовича. Але що сталося з ним, то не знаю.

Підтверджую своїм підписом. Барчук.

Я теж підтверджую це пояснення. Чабан.

&&&

Позначка: «Розшукує дружина Бучка Марія Степанівна»Урсуляк_В.П.

Доказ

Я громадянин села Гвоздауци Секурянського району Чернівецької області Урсуляк Василь Петрович доводжу про громадянина Бучка Іван Костянтинович, народження 1911 року. В 1941 році я разом з ним їхав зі Сталінграду по Волзі пароплавом у місто Горький і в місті Горькому розвантажувалися й там нас із літака бомбили і його ранило, а мене контузило й ми лежали в одному госпіталі. Через три дні він помер в 1941 році 29 вересня в місті Дзержинському. У чому й розписуюся.

Урсуляк

&&&

Видиш_И.А-1Показання свідків

Я товариш по службі Видиш Іван Опанасович, рік народження 1920, с. Гвоздоуци Сокирянського району Чернівецької області, служив разом з Гуцул Петро Калинович, рік народження 1902, народ. с. Гвоздоуци Сокирянського району Чернівецької області.

При боях в 2-му Білоруському фронті в складі 221 смхд 695 сп[2] наступали в районі В. Пруссія.

Був убитий при моїх очах.

Похований особисто мною.

У чому й розписуюся.

&&&

Показання свідківГангал_Ф.К

Я громадянин с. Гвоздоуци Гангал Федір Кирилович разом служив в одній частині 2-го Білоруського фронту 185 ст. дивізія, 298 ст. полк із т. Гангал Георгієм Ісідоровичем, рік народження 1907, уродженець с. Гвоздоуци Сокирянського району Чернівецька область.

18-го січня 1945 року на території Східної Пруссії в районі міста Бродниця при наступі мій односільчанин Гангал Георгій був убитий в 7 годин вечора 18.1.45 року.

І похований на моїх очах.

За що й розписуюся особистим підписом. Гангал.

Показання свідків завіряю. В.о. райвоєнкома капітан Казиків. 22.8.46 р.

&&&

Олийник_В.С1УРСР

Виконавчий Комітет Гвоздовецької Сільської ради депутатів трудящих Сокирянського району Чернівецької області.

19 серпня 1957 р. № 678 село Гвоздівці

Довідка допиту

Складена Гвоздовською с/радою Секірянського району Чернівецької області зі слів гр-н села Гвоздовцы Олійника Василя Семеновича 1912 року народження й Пиживського Прокопія Миколайовича 1910 року народження, обоє проживаючі в селі Гвоздовци.

З показань вищевказаних громадян Гвоздовській с/раді стало відомо, що вони, тобто Олійник В.С. і Пиживський П.Н.  були мобілізовані в ряди Радянської Армії разом із громадянином Пазюк Василь Філипович, 1905 року народження, уродженцем села Гвоздовци.  Ми були мобілізовані 27 червня 1941 р. /субота/. Ми все в один день призивалися Секірянським Райвійськкоматом Чернівецької області, зі свого місця проживання села Гвоздовци Секірянського району.

На відстані 3-х км. на захід станції Секиряне нас всіх мобілізованих всадили у вагони й ми виїхали у бік Могилів-Подільського, звідки нас відправили в місто Лугинич Житомирської області, де нас розташували по казармах які були в той час вільні й розташовані в лісі на відстані одного кілометра від міста, адреси й розташування їхнього роду військ, що перебувають у той час у цих казармах, тоді й зараз нам не було відомо.

У місті Лугинич ми перебували біля двох тижнів, але заняття стройової підготовки проводити неможливо було у виді частих ворожих бомбувань і ми, одержавши повне обмундирування, виїхали у місто Чернігів, де також розташувалися у вільні військові казарми.

Перебуваючи в місті Чернігові на сьому добу після нашого приходу в 12 годин дня наш підрозділ піддався сильному ворожому бомбуванню, де й загинув вищезазначений нам наш земляк Пазюк Василь Филипович і деякі інші товариши.

Після припинення бомбування ми бачили труп вищезазначеного Пазюка В.Ф., якого підібрали медсанітари мертвим.

У ніч, що наступила, ми виїхали із Чернігова в напрямку до Пензи.

Вищевказані показання ми скріплюємо своїм власноручним підписом:

підпис. 1.       Олійник підпис 2.  Пиживський

&&&

Гвоздауцкий с/с Сокирянский р-н Чернавицкой обл. 31/8.46 №Олийник_Д.Ф-2 23

Довідка

Дана справжня громадянинові Олійник Пелагії Філипівні, житель села Гвоздауци Сокирянського району Чернавицкой області. У тім, що її син Олійник Дімітрий Федорович, 1918 року, загинув на фронті вітчизняної війни 27 березня 1845, коли форсували ріку Одер п/п № 6843 Л доводить Бучка Михайло Васильович.

У чому й засвідчую.

Голова Барчук

Секретар = підпис =

 ________________________________________________

По документах Сокирянского райвійськкомату, які в цей час зберігаються в ЦАМО РФ.

Підготував до публікації О. Кучерявий

Примітка:  стилістіка викладення – відповідно до змісту документів, назви населених пунктів зазначені у транскрипції таким чином, як зазначені в оригінальних документах.

 _______________________________________

[1] розподільчий пункт

[2] 695-й стрілецький полк 221-ої стрілецької Маріупольсько-Хінганської дивізії

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар