Пропонуємо Вашій увазі цікавий погляд на майбутнє нашого геополітичного регіону, який виказаний директором глобальної приватної розвідувально-аналітичної організації “Stratfor” Джорджем Фрідманом. Ви не дивуйтеся слову “приватної” у цьому словосполученні. У США і не таке буває приватним… Втім, також не слід недооцінювати значення цієї приватної фірми. “Stratfor” (повна назва Strategic Forecasting Inc.) — американська приватна розвідувально-аналітична компанія.

Щоб було зрозуміло – наскільки слід звертати увагу на аналітичні висновки Фрідмана, відзначимо, що досить відомий журнал Barron’s Magazine в одній з своїх статей назвав цю компанію «тіньовим ЦРУ». Заснована її у 1996 році американським політологом Джорджем Фрідманом, який керує компанією до цього часу. Компанія виникла, як один з продуктів дуже небезпечного процесу «приватизації державної безпеки» у США, який розгорнувся у повну силу на фоні війни в Іраку. Інформація надходить до неї як з СМІ і інших відкритих джерел, так і із власних джерел компанії. Компанія поводиться – як ЦРУ, але без обмежень і контролю, з якими все ж доводиться стикатися державним розвідкам. Компанія займається збором и аналізом інформації про події у світі. Серед клієнтів компанії великі корпорації и урядові установи США та інших країн. Самого Фрідмана деякі джерела відносять до членів, так званого “світового уряду”.

Відразу зазначимо, що не зважаючи на авторитетність думки Фрідмана, ми не вважаємо, що слід усю аналітику, викладену Фрідманом і процитовану у цій статті оглядачем українського інтернет-видання “Фраза” , слід сприймати буквально – що саме так і буде. Слід зважити на те, що це є не лише погляд яскравого представника “світового жандарму”, а й ще представника світу спецслужб (не важливо – державних, або приватних), які займаються не лише збором інформації, а завжди також і розповсюдженням дезінформації, спрямованої на той чи інший вплив, як на інші уряди, так і на інші народи. Та ми публікуємо ці аналітичні “постулати” для того, щоб Ви могли побачити і уяснити собі світоглядне бачення американських провідників на майбутнє України і сусідніх країн. Це все не значить – що саме так все і буде. Це означає, що вони хочуть – щоб так було! Але й відкідати всі ці словєса у бік не варто, адже щось близьке до цього таки буде – вони будуть дуже старатися!

Тепер до статті…

************************************

Ми з вами загрузли в суєтних турботах і часом не хочемо думати про те, що відбувається за межами України, спостерігати за тим як змінюється світ, аналізувати геополітичні тенденції. А дарма. Майбутнє може піднести нам настільки несподівані сюрпризи, що будь-які сіюхвилинні проблеми здадуться незначними й сміховинними.

Я тримаю у своїх руках книгу американського політолога, директора приватної розвідувально-аналітичної організації Stratfor Джорджа Фрідмана «Наступні 100 років. Прогноз подій XXI століття». Видання 2010 року. У російських ЗМІ вже з’являлися окремі публікації, присвячені цьому добутку. Однак, вони фрагментарні й майже не торкаються теми майбутнього України. Тому, ми вирішили дати короткий огляд подій майбутнього, заснований на прогнозах Фрідмана. Особливо будемо виділяти події в близьких до України регіонах.

Книга Фридмана ґрунтується на тому, що нібито наступні 100 років стануть ерою занепаду Європи й періодом домінування на світовій арені США. У свою чергу Америка, на думку автора дослідження, діє й буде діяти надалі виходячи з дуже простого принципу: робити все, щоб ніде у світі не піднялася на ноги наддержава, здатна конкурувати зі США. Кажучи грубо, основа зовнішньої політики американців – керований хаос у Європі й Азії, змінна підтримка те одних, те інших країн, з одночасним ослабленням або посиленням їхніх супротивників.

Для тих, кого це морально вбиває радимо відмовитися від подальшого читання. Якщо ні – не ображайтеся. Ми вас попередили.

«Є дві країни, які до 2020 року можуть спробувати встановити свої порядки – Китай і Росія» – пише Фрідман. Відносно Китаю, дослідник вважає, що від нього ми, швидше за все, ніяких геополітичних проривів не дочекаємося. Більш того, мова йде про децентралізацію країни. Формально Китай збереже свою цілісність, але регіони будуть ставати усе більш незалежними. На Росію керівник Stratfor дивиться з набагато більшим оптимізмом. Втім, оптимізм цей ще той…

Фрідман відзначає, що РФ усвідомлює швидке настання демографічної кризи (до 2050 року населення Росії складе 90 – 125 млн. людей при сучасних 145-ти мільйонах). Крім того, чисельність властиво росіян падає, а інших етнічних груп РФ зростає. Додавши до цього головну стратегічну проблему у Росії (величезна країна з поганими шляхами сполучення), дослідник робить висновок: час грає проти росіян, тому їм потрібно діяти максимально швидко («через 20 років буде пізно»). Головне завдання, РФ – відновлення й утримання буферних зон уздовж своїх кордонів.

Автор розбиває ситуацію на три театри подій – Кавказ, Середню Азію, європейський театр. Фрідман припускає «чергову кавказьку війну», Середня Азія на початку 2-го десятиліття XXI століття, на його думку, повернеться до сфери російського впливу, що ж до Європи…

На заході Росія граничить із Україною, Білоруссю й країнами Балтії й для «забезпечення основ своєї національної безпеки сучасної Росії необхідно панувати в Білорусі й на Україні. Держави Балтії в цьому змісті вторинні, але все-таки важливі».

«Україна, що тягнеться до іншої Європи, не може а ні конкурувати з Європою, а ні брати участь у її житті. Природні економічні відносини пов’язують Україну з Росією. Україна залежить від постачання енергоресурсів з Росії й в остаточному підсумку схильна до того, щоб скоритися з військовим пануванням Росії…» – пише Фрідман.

Ще цитата: «Утвердження російського впливу в Києві – усього лише справа часу… Нове поглинання Білорусі й України російською сферою впливу стане фактом у наступні 5 років. Коли це відбудеться, Росія повернеться до кордонів із Європою». Тобто, на думку американського аналітика, до 2014 року Росія повністю поглине Україну. Правда, Фрідман не уточнює форми поглинання, але це вже нюанси. Наступним кроком Росії стане угода з Білоруссю про єдину систему оборони. Потім піде «повномасштабна й гостра конфронтація» між Росією і її сателітами, з одного боку, і Польщею й країнами Балтії з іншого.

Жарти убік. У середині 2-го десятиліття XXI століття (тобто, це орієнтовно 2015 рік): «Російська сторона, втягши в союз Білорусь і Україну, розгорне свої армії на кордоні з Польщею й далі на південь, аж до Чорного моря. У цей момент Росія почне процес спроб нейтралізувати держави Балтії». У конфлікт опосередковано втрутяться США, які підтримають Польщу й країни Балтії традиційним методом – передачею технологій. У свою чергу Росія спробує дестабілізувати країни, що граничать із нею, начебто Словаччину й Болгарію. Тим часом, Грузія, за підтримки США, спробує відволікти російські військові сили від Європи. «Конфронтація охопить всю границю між Росією й іншою Європою», – пише Фрідман.

Германія й Франція блокують підтримку, яку країни НАТО спробують надати Польщі. США ж (цитую), «виявивши більш дешеву можливість зв’язати Росію, розколоти Європу посередині й, по ходу справи, послабити ЄС, збільшать підтримку країн Східної Європи. І от, у тім самім 2015 року виникне новий блок країн, до якого увійдуть колишні країни-сателіти СРСР і країни Балтії: «Глобальна конфронтація низької інтенсивності розгорнеться до 2015 року й підсилиться до 2020 року. Жодна з сторін не ризикне воювати, але обидві будуть маневрувати».

На думку Фрідмана, якщо Росії удасться поглинути країни Балтії й знайти важливих союзників (Сербія, Болгарія, Греція, Словаччина), те суперництво між США й РФ «почне приймати лякаючи форми». Втім, автор дослідження, як ми вже відзначали, виходить із того постулату, що Америка однаково переможе, тому висновок такий: насамкінець Росія розвалиться й без війни, а «незабаром після 2020 року паде й військова міць Росії».

Розпад РФ, на думку Фрідмана, викличе хаос у Євразії. Аналітик думає, що від Росії відділиться не лише Чечня й інші райони, населені мусульманами, але також і Карелія (яку поверне собі Фінляндія), і навіть малозаселений Тихоокеанський регіон. Цікава цитата: «Розваляться й інші країни, що були частинами колишнього Радянського Союзу». Автор не уточнює, про які саме країни мова йде, але можна припустити, що він мав на увазі, у тому числі й Україну. Втім, далі Фрідман також пише про поглинання Молдавії Румунією.

Євразія, за зауваженням Фрідмана, перетвориться у «рай для браконьєрів»…

Віталій Прейм, «Фраза»

Переклад на українську – сайт “Гвіздівці”

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 коментарі к “Відвертий погляд з США на Україну, Росію…”

  1. це дійсно – то чого янкі хочуть і спеціально пускають каламуть. Їм дуже хочеться роздробити і Росію і Україну і Білорусію

  2. авжеж, сплять і бачать, як роздробити Білорусь :), я таку “аналітику” і сам можу наскладати вагон і маленького возика 🙂
    відвертий погляд? ні — відвертий маразм

  3. wehr, а хто ж вам заважає? Складайте.
    Щоправда вага тої вашій аналітиці не в яке порівняння з аналітикою однієї з провідних розвідслужб світу не піде: у Фрідмана її купляють уряди великих західних країн, а вашу, у кращому разі ми могли б опублікувати (може бути?), та й те – безкоштовно. Але, кожному – своє!

Залишити коментар