admin on 16th Березень 2020

У зв’язку із скаргами від населення стосовно забруднення ґрунту, питної води в криницях, води водоймищ та створення додаткового джерела смороду при неправильному облаштуванні вигребів громадянами, Сокирянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області  роз’яснює основні вимоги чинного законодавства при облаштуванні вигрібної ями.

Відповідно до статті 22 Закону України  «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.

Порядок розміщення вигрібних ям встановлено Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 року № 145. У відповідності до цього наказу, вигрібна яма (вигріб) визначається, як інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою.

Згідно з пунктом 2.21 цього Наказу, рідкі відходи (фекалії, сеча, помиї), що утворюються у житлових та громадських будівлях і спорудах за відсутності централізованого водопостачання та водовідведення, допускається зберігати у вигрібних ямах (вигребах). У разі наявності дворових вбиралень яма може бути спільною.

Об’єм вигребу розраховується виходячи з чисельністю населення, що ним користується.

Вигреби необхідно очищати у міру їх заповнення. Перевезення рідких відходів з вигребів та розміщення їх на території приватних володінь, а також використання їх як добрива в сільському господарстві забороняється.

Відповідно до пункту 2.22 цього ж Наказу, вигреби повинні бути віддалені від меж земельних навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд,  майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 метрів.

Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства. Спірні питання щодо місць розміщення вигребів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством.

В умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території  присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м., при цьому відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 метрів.  При цьому, слід враховувати напрямок схилу ділянки.

Крім того, власнику домоволодіння необхідно заключати договір з суб’єктами господарювання, які надають послуги з вивезення рідких побутових відходів відповідно до потреби. У зв’язку із чим необхідно передбачати вільний доступ  до вигребу асенізаційної машини. Обсяг ями визначається з розрахунку кількості мешканців та сантехнічних приладів або 0,5 куб. м. на одну людину. Яма не повинна перебувати на глибині більше 3 м., адже спеціальний шланг, який використовують асенізатори, не дістане до дна і не зможе провести очищення від продуктів життєдіяльності.

Одночасно повідомляємо, що стаття 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» дає можливість, в свою чергу, органам місцевого самоврядування здійснювати самоврядний контроль за охороною і використанням земель, зокрема і вирішувати земельні спори та вживати заходи самоврядного контролю з метою врегулювання конфліктних ситуацій та покращення відносин у громаді.

Відповідно до підпункту 18 пункту 4 статті 42 даного Закону до повноважень сільських, селищних, міських голів належить забезпечення на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань.

 

За публікацією сайту Сокирянської РДА

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар