Представляємо вашій увазі нову книгу краєзнавця Олексія Степановича Мандзяка: «Православна церква на Сокирянщині». Це некомерційний проект, спрямований на популяризацію краєзнавства. Головна його ціль – поширення знань з історії і культури Сокирянщини серед широкого читацького загалу, а також привернення уваги аматорів і професійних дослідників до всебічного вивчення минулого і сьогодення території сучасного Сокирянського району Чернівецької області України.

По суті, «Православна Церква на Сокирянщині» є продовженням попередніх книг автора історико-краєзнавчого змісту, присвячених Сокирянщині: «Історія Сокирянщини в документах і матеріалах: Від перших згадок до 1812 року» (2015 р.), «Не загубились села у віках: Дослідження, знахідки, відкриття» (в співавторстві з О.Д. Чорним; 2014 р.), «Сокирянська бистрина» (в співавторстві з О.Д. Чорним; 2011 р.) і «Гвіздівці: Шляхами століть» (в співавторстві з О.П. Кучерявим; готується до друку). Всі ці книги доповнюють одна одну, а разом створюють широку історико-краєзнавчу карту, ознайомившись з якою будь-яка людина зможе отримати всебічні знання про історію Сокирянщини і особливості світогляду тамошніх жителів.

Обкладинка книги, на якій стилистично використане зображення Гвіздовецької церкви з фото 1928 року. Кліком на цю обкладинку можна завантажити книгу у повному обсязі.

На території історичної Сокирянщини протягом багатьох століть мирно й з взаємоповагою проживають представники самих різних національностей, релігій і конфесій. При цьому, за офіційною статистикою, найбільша частина сучасного населення Сокирянщини сповідує християнство, де, в свою чергу, православні християни становлять більшість.

У книзі, що пропонується читачам, на основі численних історичних джерел, розповідається про поширення роль християнства і, зокрема, Православної Церкви на території історичної Сокирянщини. Книга складається з трьох частин. В першій із них, автор розповідає в хронологічному порядку про історичний шлях православ’я від перших століть проникнення на Сокирянщину до сьогодення.

В другій частині подається інформація про історію парафіяльних храмів та утримування та будівництво інших релігійних споруд, а також про Галицький (Непоротівський) Свято-Миколаївський монастир. Окрім того, надані факти з історії старообрядницьких громад Сокирянщини. Звісно, описується також і історія церков села Гвіздівці.

В третій частині книги автором наведені короткі біографічні дані про численних священно-і церковнослужителів, які служили в минулому й служать тепер при церквах Сокирянщини, в тому числі – при Гвіздовецьких церквах. До того ж згадана значна кількість імен церковних старост, а також уродженців краю, які були послушниками і ченцями монастирів і скитів в різних країнах Світу. Всього зазначено 866 осіб.

Автором використані численні документи XV–XX ст. із фондів державних архівів різних країн світу і особистих зібрань істориків та краєзнавців, різномовні друковані джерела XVIII–XXI ст. Задіяні ресурси всесвітньої мережі Інтернет, а також перекази та спогади жителів Сокирянщини та її вихідців, які нині проживають в різних областях України і за її межами.

Книга багато ілюстрована сучасними фотографіями, зробленими місцевими жителями Сокирянщини, а також мандрівниками, які в свій час подорожували по дорогах населених пунктів Сокирянського району та навідували м. Новодністровськ. Окрім того читач знайде в книзі старовинні світлини і фотокопії документів з власних архівів краєзнавців і автора книги. Всього в книзі більше 300 ілюстрацій.

Попереджуємо, що обсяг книги досить великий, тому завантаження може зайняти деякий час. Завантажити (відкрити) книгу можна за кліком на цьому дискові або на скан обкладинки.

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар