Історія органічно пов’язана з пам’яттю, адже її головне призначення –  долати забуття. У цьому непересічна культурна значимість пам’яті. Натомість, безпам’ятство – це є яскравим проявом невдячності перед минулим і безвідповідальність перед майбутнім. Щоб не помилятися в майбутньому, ми повинні знати історію людства, історію країни, свого народу, свого роду, своїх предків. Необхідно любити своє минуле і пишатися ним, а не постійно переоцінювати його на догоду мінливим суб’єктивним політичним і економічним інтересам чи амбіціям.

Це не просто данина, це – єдиний шлях до уникнення помилок у своєму і суспільному житті, до розуміння суспільних процесів сучасності. Цінуючи минуле, ми повинні розуміти, що не обов’язково безпосередньо відтворювати його форми, аби лише відчувати гордість за діяння своїх предків. Безвідповідальність породжується відсутністю усвідомлення того, що ніщо не минає безслідно, усе зберігається в людській пам’яті. Пам’ять, помножена на моральну оцінку, породжує совість як внутрішню самокритику.

Якщо немає пам’яті, то немає оцінки, а отже, нема й совісті. Історична пам’ять народу формує моральний клімат, у якому він живе, у якому кожен із нас повниться добром чи злом.

 

Для чого ми пишемо зараз і тут ці, мабуть прописні істини?

Ми хочемо ще раз у наші смутні, заклопотані і все більш скоротечні часи нагадати відвідувачам сайту про те, що не можна не цікавитися історією, не можна забувати предків.

 

Наш сайт в цьому плані робить все можливе, щоб Вам допомогти знати і загальну історію, і історію України, історію краю, села і навіть узнати, що можливе, про Ваших предків.

Сповідальний розпис гвіздівецької Архангело-Михайлівської церкви за період з 1821 року до 1856 року. Цьому історичному документу 14 січня 2021 року (“на Василя”) виповнюється 200 років. Є додатковий привід для святкування !!!

 

При цьому нагадуємо, що на сайті крім маси історичних статей є Книга пам’яті, що містить дуже багато інформації про велику кількість гвіздівчан і вихідців з села, які є предками нині живучих селян, про тих – кому кожен з нині живучих завдячує своїм життям і яких Ви не повинні забувати, не зважаючи ні на які життєві проблеми сучасності! Такої Книги пам’яті, без будь якого перебільшення, не має в жодному іншому населеному пункті України. Та, мабуть, і за її межами… Користуйтеся!

Також вчергове пропонуємо, по-можливості долучитися до доповнення наявних історичних відомостей, а за необхідності і до їх уточнення.

Далі, щоб Вам було легше шукати головні історичні матеріали сайту, зазначаємо їх з відповідними гіперпосиланнями.

 

ЧАСТИНИ ЕЛЕКТРОННОЇ КНИГИ ПАМ’ЯТІ СЕЛА ГВІЗДІВЦІ:

Згадати і не забувати!!! Солдати сивої давнини (наявні відомості про гвіздівчан, що служили в армії Російської імперії в період з 1812 до початку Першої Світової війни, тобто до 1914 року)

Ми вас не забули! Гвіздівчани — учасники 1-ої Світової війни

Гвіздівчани – учасники Громадянської війни 1918-22 років і боротьби з румунськими окупантами 1918-1940 років

Гвіздівчани – учасники Другої Світової війни

Гвіздівчани, що були піддані репресіям в період до 1955 року

Гвіздівчани, що померли під час Голодомору 1946-47 років

Гвіздівчани – учасники бойових дій, за часи після завершення Другої Світової війни

Гвіздівчани, які відзначилися в його історії та видатні вихідці з села (на цій сторінці зазначені відомості про почесних громадян села Гвіздівці, а також про інших загальновідомих селян і вихідців з села, які внесли значний вклад в розвиток села, прославляли Гвіздівці своєю працею, в тому числі за межами села, які досягли значних висот у своєму житті і діяльності. При цьому, ми розуміємо, що цей розділ Книги пам’яті є вкрай неповним, розуміємо, що у когось виникнуть питання, на кшталт: «Чому того записали, а цього не записали?». Відразу відповідаємо: ми робимо те що можемо, те що знаємо, знаходимо. І, відповідно, просимо пропонувати внесення доповнень з їх обгрунтуванням. Пропозиції можна викладати на електронну пошту, що зазначена на сторінці сайту «Контакти» і прямо в формах для коментарів в самій Книзі пам’яті, і під цією статтею.

Відразу зазначимо, що не будуть розглядатися пропозиції про виключення когось з вже внесених людей, в тому числі, навіть через те, що той або та «не дозволяла горілку гнати», або щось подібне…)

 

ГОЛОВНІ ІСТОРИКО-ЕТНОГРАФІЧНІ ПУБЛІКАЦІЇ САЙТУ СЕЛА ГВІЗДІВЦІ:

Сільська географія

Раковец від Гвіздівців до Прут (про річку Раковец (Раковець), виток якої знаходиться біля с. Гвіздівці і яка впадає у Прут)

Місцевість і село у прадавні часи

Місцевість і село за часів Молдовського князівства (стаття потребує уточнення з врахуванням видання книги О. Кучерявого і О. Мандзяка «Гвіздівці: шляхами століть» (К-Подільський, «Аксіома» – ФОП Панькова, 2019)

Село у складі Російської імперії (1812-1917) (стаття потребує уточнення з врахуванням видання книги О. Кучерявого і О. Мандзяка «Гвіздівці: шляхами століть» (К-Подільський, «Аксіома» – ФОП Панькова, 2019)

Гвіздівці в період 1917 — 1940 років (стаття потребує уточнення з врахуванням видання книги О. Кучерявого і О. Мандзяка «Гвіздівці: шляхами століть» (К-Подільський, «Аксіома» – ФОП Панькова, 2019)

Новітня історія нашого села (з 1940 року) (стаття потребує уточнення з врахуванням видання книги О. Кучерявого і О. Мандзяка «Гвіздівці: шляхами століть» (К-Подільський, «Аксіома» – ФОП Панькова, 2019)

Яке то щастя та вода…  (стаття з ілюстраціями про найстаріші гвіздівецькі криниці)

Гвіздівецькій розмовник, а також історичні міри (слова і вислови з історичного гвіздівецького діалекту, а також вживані в минулому в нашому селі і в краї лінійні, вагові, об’ємні та інші міри. Долучайтеся до доповнення…)

Гвіздівецький історичний іменник (вживані в минулому в Гвіздівцях імена чоловіків і жінок)

Перші згадки про гвіздівецькі роди

Шкільна освіта в Гвіздівцях в ХІХ – на початку ХХ століття

Свято-Дмитрівська церква села Гвіздівці

Гвіздівецька церква і її духовні особи (XIX ст. – 1919 р.)

Гвіздівецькі землевласники і орендарі (стаття потребує уточнення з врахуванням видання книги О. Кучерявого і О. Мандзяка «Гвіздівці: шляхами століть» (К-Подільський, «Аксіома» – ФОП Панькова, 2019)

Коротка хроніка Хотинського повстання (на сайті багато статей про Хотинське повстання і його учасників)

Селянській побут у Гвіздівцях в «старі часи» (частина 1)

Селянській побут у Гвіздівцях в «старі часи» (частина 2)

Злочини і покарання в історії села Гвіздівці

ОКРЕМИЙ ПЕРЕЛІК СТАТЕЙ, РОЗМІЩЕНИХ НА НАШОМУ САЙТІ І ПРИСВЯЧЕНИХ ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ ТА УЧАСТІ ГВІЗДІВЧАН У НІЙ (перейти за зазначеним посиланням)

Мітки: , , , , , , , , , , , , ,

1 коментар к “Безпам’ятство – це невдячність перед минулим і безвідповідальність перед майбутнім”

  1. Спасибо за информацию.

Залишити коментар