Історик Ігор Швець звернув увагу владних органів Сокирянщини на безіменну могилу на станції Сокиряни, яка за наявними відомостями є похованням солдатів, що померли в 1944-1945 роках під час транспортування в тилові госпіталі санітарними ешелонами і були поховані в районі станції. При цьому, імена цих солдатів не збереглися.

Картка реєстрації загальновідомого воїнського поховання в м. Сокиряни

Дійсно такі могили є поряд з більшістю станцій, на яких під час війни короткочасно зупинялися військові ешелони, що слідували з березня 1944 року і до завершення військових дій радянської армії проти німецько-фашистських військ. Вивантаження померлих з санітарних ешелонів робилося за статутом РСЧА для забезпечення санітарної безпеки інших поранених бійців. Така вимога залишилися і в сучасних військових статутах; щоправда, на цей час існують значно більші, ніж у часи Великої Вітчизняної війни, технічні умови для перевезення померлих (спеціальні холодильники, тощо).

Звісно, що при такому вивантаженні померлих начальники ешелонів робили відповідні записи в облікових журналах про прізвища (якщо вони були відомі) і місця поховання вивантажених померлих солдатів та інших осіб, що перебували до того в ешелоні (в ешелоні могли перебувати і померти не лише солдати). Ці записи мали би згодом передаватися до відповідних військових архівів. Але ж, під час війни все може статися: і ешелон згодом міг потрапити під бомбування під час чергового повернення до фронтової полоси, і журнали могли загубитися через якісь обставини, і архівів за післявоєнні часи скільки згоріло…

 

За будь яких обставин, виявлення цієї забутої могили забутих солдатів Ігорем Швецем і притягнення до неї уваги є значною справою! І вже 28 жовтня 2019 року під час святкування 75-ої річниці остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників з території України голова Сокирянської районної ради Василь Козак та заступник голови районної ради Олексій Бойко відвідали місце масового поховання поряд з залізничною станцією «Сокиряни», поклали на могилу квіти. Голова райради також надав доручення районним історикам з’ясувати – хто саме похований у безіменній братській  могилі?

Але ми ще відразу після публікації Ігорем Швецем на його You-tube каналі цього відеоролика з власної іниціативи здійснили перевірку по наявних базах архівних даних і не зважаючи на свої, вже досить значні можливості пошуку подібних відомостей (відвідувачі сайту мабуть бачили нашу електронну Книгу пам’яті?), поки що не знайшли в районі станції Сокиряни жодного зареєстрованого військового поховання, окрім загальновідомого – в центрі місця, де стоїть пам`ятник. Та ми теж будемо продовжувати пошуки.

Прохання до всіх, хто має хоча б якісь відомості щодо цього та інших військових поховань, повідомити нам, або безпосередньо Ігорю Швецю.

 

 

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар