01 rus1В 1914 році відбудеться 100 років від початку Першої Світової війни (28 липня 1914 р. – 11 листопада 1918 р.). Це був перший військовий конфлікт світового масштабу, у який було втягнуто 38 незалежних держав, з 59-ти, які на той час існували у світі. До війська по всьому світові було мобілізовано біля 73,5 млн. людей. З них були вбиті або померли від поранень 9,5 млн., більш як 20 млн. одержали поранення, з них 3,5 млн. важкі, внаслідок чого залишилися каліками.

Це був переламний момент європейської цивілізації, що ознаменував кінець ХІХ-го століття – століття консерватизму, освіти й стабільності, та початок ХХ-го століття – століття великих революцій і світових воєн, масового терору й стрімкого технологічного розвитку. Внаслідок Першої світової війни карта Європи опинилася повністю перекроєною. Виникли нові держави: Австрія, Угорщина, Югославія, Польща, Чехословаччина, Литва, Латвія, Естонія й Фінляндія. Суперечності між новими державами, промисловий потенціал Німеччини, що зберігся і її защемлене становище, зробили неминучою нову світову війну: у 1918 році гармати змовкли, але політична конфронтація й породжена нею ворожнеча між народами не зникла, що згодом і призвело до ще більш руйнівної Другої Світової війни. Обидві війни – ланки одного ланцюга. Незважаючи на те, що Перша світова війна велася у відносно цивілізованих рамках (якщо таке визначення взагалі можна вживати по відношенню до війн), вона завдала найсильнішого удару по світовій, в основному – по європейській цивілізації й державності.

Дуже великий вплив здійснила ця війна і на наш край. Тисячі мешканців Секурянської та Романкоуцької волостей Хотинського повіту були закликані до війська, чимало з них отримали важкі поранення або взагалі не повернулися додому. А тих, хто повернувся очікували нові історичні буревії. Були серед них і вихідці з села Гвіздівці. Та ми майже нічого не знаємо про учасників тої великої, страшної війни, хоча багато хто з них є нашими дідами, прадідами, бабками і прабабками. Це не правильно!

Представляємо відвідувачам сайту п’ятий випуск історично-краєзнавчого альманаху «Сокирянщина», який присвячений саме нашим предкам – учасникам Першої Світової війни з числа призваних з території сучасного Сокирянського району Чернівецької області. Наявні відомості, які увійшли до альманаху, на жаль, є дуже обмеженими – лише те, що вдалося знайти. Та ми надіємося, що читачі проявлять небайдужість до історії свого краю і своїх родин, допоможуть протягом двох років збільшити обсяг інформації про вояків – сокирянців, допомогти відновити пам’ять про них.

Як завжди, нагадуємо, що альманах «Сокирянщина» – це спільний некомерційний проект історика і письменника О.С. Мандзяка у співпраці з сайтами «Гвіздівці» і «Сокирянщина». Наша мета – привернути увагу аматорів і професійних дослідників до всебічного вивчення минулого й сьогодення Сокирянщини, а також історії, краєзнавства – в цілому.

Скачати альманах (4,92 мб.) можна ТУТ (натиснути на це гіперпосилання або на будь-яку картинку) через браузер, або по цьому ж посиланню – програмами завантаження.

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар