Йшла весна останнього року війни. Воєнні дії охопили значну частину території Німеччини: зі сходу наступала Червона Армія, а із заходу – союзники. Незважаючи на те, що країна перебувала на грані повного краху, Гітлер у зверненні до військ запевняв, що смерть американського президента Ф.Рузвельта (12 квітня 1945 р.) викличе поворот у ході війни. Однак цим надіям не було призначено збутися. Англо-американці активно завершували ліквідацію рурського угруповання супротивника.

У цей самий час радянські війська 2-го, 1-го Білоруських і 1-го Українського фронтів почали Берлінську операцію. Майже одночасний наступ трьох фронтів у 300-кілометровій смузі з рішучим масуванням сил і засобів на напрямках головних ударів призвело до порівняно швидкого прориву оборони ворога.

Що стосується власне Берліну, те він був не лише політичним оплотом фашизму, але й одним з найбільших центрів воєнної промисловості країни. На берлінському напрямку були зосереджені основні сили вермахту. Їхній розгром і оволодіння столицею Німеччини повинні були призвести до переможного завершення війни у Європі.

25 квітня в районі Торгау війська 5-й гвардійської армії переправилися через Ельбу і встановили зв’язок із частинами 1-й американської армії, що підійшли із заходу. Німеччина виявилася розчленованою на дві частини. У той самий день війська 1-го Білоруського і 1-го Українського фронтів з’єдналися на захід від Берліна, завершивши оточення берлінського угруповання супротивника.

Радянські солдати через кілька днів впритул наблизилися до бункера фюрера і рейхстагу. Гітлерівська ставка переживала агонію. Перед смертю Гітлер призначив головнокомандуючого військово-морськими силами гросс-адмірала Карла Дьоніца президентом Німецькій імперії і військовим міністром.

За заповітом Гітлера у новому уряді були залишені члену і його найближчого оточення – Й.Гебельс (як імперський канцлер) і М.Борман (у якості міністра в справах нацистської партії), які до самого кінця перебували у Берлині разом з фюрером.

1 травня незабаром після 22-х годин, як пише американський журналіст і історик Вільям Ширер, радіо Гамбурга перервало трансляцію врочистої Сьомої симфонії Брукнера. Пролунав бій військових барабанів і заговорив диктор: “Ваш фюрер Адольф Гітлер, борючись до останнього подиху проти більшовизму, сьогодні загинув за Німеччину у своєму оперативному штабі у рейхсканцелярії. 30 квітня фюрер призначив своїм спадкоємцем гросс-адмірала Дьоніца. Слухайте звернення до німецького народу гросс-адмірала і спадкоємця фюрера”.

Третій рейх пережив свого засновника рівно на сім днів. Почавши своє існування з відвертої неправди, він з неправдою зійшов зі сцени. Не говорячи про те, що Гітлер помер не в цей день, а напередодні, що саме по собі несуттєво, він зовсім не загинув, “борючись до останнього подиху”. Однак поширення цієї неправди по радіо було необхідно, адже його спадкоємцям належало увічнити легенду та утримати контроль над військами, які все ще чинили опір.

Сам Дьоніц повторив цю неправду, виступаючи по радіо о 22.20 та назвавши смерть фюрера “героїчною”. У цей момент він ще не знав, як зустрів свій кінець Гітлер (8 травня 1945 р. в Берлин-Бухе радянські судово-медичні експерти і патологоанатоми прийшли до висновку: “Смерть наступила внаслідок отруєння ціаністими з’єднаннями”. Незадовго до смерті Гітлер, наказав начальникові особистої охорони і двом офіцерам СС облити бензином свій труп і спалити його за звичаєм вікінгів. Однак есесівці не змогли до кінця спалити Адольфа Гітлера. На судово-медичному дослідженні “вікінг” виглядав так: “Труп значною мірою обвуглений, від нього відчувається запах горілого м’яса…”). З останньої травневої радіограми Гебельса адмірал знав лише те, що фюрер помер 30 квітня 1945 р. о 15 год. 30 хв.

“Моє найперше завдання, – казав він, – урятувати Німеччину від знищення наступаючого ворога – більшовиками. В ім’я однієї тільки цієї мети збройна боротьба буде тривати. Доти, допоки досягненню цієї мети перешкоджають англійці й американці, ми будемо змушені продовжувати оборонні бої й проти них. В сформованих умовах, однак, англо-американці будуть вести війну не в інтересах своїх народів, а винятково заради поширення більшовизму в Європі”.

Порожні слова. Дьоніц знав, що опір німців видихається. 29 квітня, за день до самогубства Гітлера, капітулювали групи армій “Ц” в Італії. Звістка про це через порушення зв’язку не дійшла до Гітлера, що, імовірно, позбавило його від зайвих переживань в останні години життя.

Ранком 2 травня командуючий обороною Берліна генерал Г.Вейдлінг наказав берлінському гарнізону припинити опір і скласти зброю. Трохи пізніше подібний наказ від імені “тимчасового імперського уряду” підписав перший заступник Гебельса Г.Фріче (Гебельс і Борман покінчили життя самогубством: перший приблизно о 8.30 вечора 1-го травня, другий – між 1.30 і 2.30 ночі 2-го травня). Після оголошення наказу по радіо почалася масова капітуляція.

7 травня 1945 року, 2 години 41 хв.а

Маршал Ейзенхауер Дуайт Дейвід - Головнокомандуючий союзними експедиційними силами у Західній Європі (США)

Вони повідомили, що їхньою метою є здача в полон трьох їхніх армій, які боролися проти росіян, і просили дозволу пропустити біженців через наш передній край. Їхнім єдиним бажанням було уникнути здачі в полон росіянином. Монтгомері відразу відмовився обговорювати здачу в полон на таких умовах і відіслав німецьких емісарів назад до фельдмаршала Кейтеля, що возглавляв німецьке верховне командування.

Монтгомері (Montgomery) Бернард Лоу - командувач британськими військами

5 травня в наш штаб прибув представник від адмірала Дьоніца. За день до цього ми одержали повідомлення про його прибуття. У цей же час нас повідомили, що німецький уряд віддав наказ всім своїм підводним човнам повернутися в порти. Я відразу ж повідомив про все це радянському Верховному Головному командуванню і просив призначити офіцера, який буде російським представником на можливих переговорах з Дьоніцем. Я інформував росіян, що не прийму ніяку капітуляцію, якщо вона не буде передбачати одночасну капітуляцію всюди. Радянське Верховне Головне Командування призначило генерал-майора Суслопарова своїм представником.

Фельдмаршал Кесельринг, що командував німецькими військами на західному фронті, також надіслав мені повідомлення із проханням дозволити направити до нас свого уповноваженого, щоб домовитися про капітуляцію. Оскільки права Кесельринга поширювалися тільки на захід, я відповів, що не буду вести ніяких переговорів, якщо на них мова не піде про всі німецькі війська на всіх фронтах.

Коли 5 травня в Реймс прибув адмірал Фрідебург, який заявив, що хотів би з’ясувати низку питань. З нашої сторони переговори вів начальник штабу головнокомандування союзних збройних сил у Західній Європі генерал Сміт. Він заявив Фрідебургу, що немає рації що-небудь обговорювати, що наше завдання зводиться просто до прийняття беззастережної капітуляції. Фрідебург заперечував, заявивши, що не має повноважень на підписання такого документа. Йому було дозволено передати по радіо депешу для Дьоніца; у відповідь повідомили, що Йодль виїхав у нашу штаб-квартиру, щоб допомогти йому в переговорах.

Нам було зрозуміло, що німці прагнули виграти час, для того щоб перевести за нашу лінію фронту якнайбільше німецьких солдатів. Я сказав генералові Сміту, щоб він передав Йодлю, що якщо вони негайно не припинять висувати вселякі приводи і тягти час, то я закрию весь фронт союзників, щоб надалі не пропускати ніяких німецьких біженців через нашу лінію фронту. Я не потерплю подальшого зволікання.

Нарешті Йодль і Фрідебург склали телеграму Дьоніцу із проханням дати їм повноваження підписати акт про повну капітуляцію, що вступає в силу через сорок восім годин після його підписання. Німці могли знайти ту або іншу причину, щоб відстрочити капітуляцію і тим самим одержати додатковий час для себе.

Штеменко Сергей Матвеевич (7(20).2. 1907— 23.4.1976). Начальник опервідділу Генштабу Червоної Армії

Тепер дамо слово начальникові оперативного відділу Генерального штабу генералу армії С.Штеменко: “Увечері 6 травня до начальника радянської військової місії генерала Суслопарова прилетів ад’ютант Д.Ейзенхауера. Він передав запрошення головнокомандуючого терміново прибути в його штаб. Д.Ейзенхауер прийняв И.Суслопарова у своїй резиденції.

Генерал-майор Суслопаров Іван Олексійович, який першим підписав протокол (не акт) про капітуляцію

В отриманому відразу проекті протоколу говорилося про беззастережну капітуляцію всіх сухопутних, морських і повітряних збройних сил, що перебувають на даний момент під германським контролем. Германське командування зобов’язувалося віддати наказ про припинення воєнних дій о 00 годин 01 хв. 9 травня (8 травня о 23 години 01 хв. за центральноєвропейським часом. – Авт.). Всі германські війська повинні були залишатися на займаних ними позиціях. Заборонялося виводити з ладу озброєння і інші засоби збройної боротьби. Германське командування гарантує виконання всіх наказів Головнокомандуючого Союзними експедиційними силами і радянським Верховним Головнокомандуванням.

Начальникові радянської військової місії залишалося досить небагато часу, щоб одержати інструкції свого уряду. Не гаючись, він передав телеграму до Москви про майбутній акт підписання капітуляції і текст протоколу; просив вказівок. Поки телеграма І.Суслопарова була повідомлена за призначенням, пройшло кілька годин. У Реймсі перевалило за північ, і наступив час підписувати капітуляцію. Інструкції ж з Москви не приходили. Положення начальника радянської військової місії було досить складним. Усе тепер упиралося в нього. Ставити свій підпис від імені Радянської держави або відмовитися?

І.Суслопаров відмінно розумів, що маневр гітлерівських нащадків з капітуляцією тільки перед союзниками міг обернутися у випадку якого-небудь недогляду з його боку найбільшим нещастям. Він читав і перечитував текст капітуляції іне знайшов у ньому якого-небудь прихованого злого наміру. Разом з тим перед очими генерала вставали картини війни, де кожна хвилина несла безліч людських життів. Начальник радянської військової місії вирішив підписати документ про капітуляцію. У той же час він, забезпечуючи можливість для Радянського уряду вплинути якщо буде потреба на наступний хід подій, зробив примітку до документа. У примітці говорилося, що даний протокол про військову капітуляцію не виключає надалі підписання іншого, більш досконалого акту про капітуляцію Німеччини, якщо про це заявить який-небудь союзний уряд. Д.Ейзенхауер і представники інших держав при його штабі із приміткою І.Суслопарова погодилися”.

Генерал-лейтенант французської армії Франсуа Севез. (Sevez François-Adolphe-Laurent)

О 03 годині 24 хв. Ейзенхауер телеграфував об’єднаному штабу, що “завдання союзних сил виконано о 02.41 за місцевим часом 7 травня 1945 р.”. Слідом за цим він офіційно інформував радянське Верховне Головнокомандування, підкресливши згоду німців послати представників у намічене Ейзенхауером і радянським командуванням місце для офіційного підтвердження капітуляції.

Ейзенхауер поздоровив Суслопарова з підписанням акту. Останній направив свою доповідь у Москву. А звідти тим часом уже йшла зустрічна депеша, де вказувалося: ніяких документів не підписувати!..

Між Москвою, Лондоном, Вашингтоном

Незабаром С.Штеменка і начальника Генштабу Збройних Сил СРСР генерала армії А.Антонова викликали у Кремль. “У кабінеті И.Сталіна крім нього самого, – пише Сергій Матвійович, – ми застали членів уряду. Верховний Головнокомандуючий, як звичайно, повільно проходжувався уздовж килимової доріжки. Весь вид його виражав крайнє невдоволення. Те ж ми помітили і на особах присутніх. Обговорювалася капітуляція в Реймсі. Верховний Головнокомандуючий підводив підсумки, розмірковуючи уголос. Він помітив, що союзники організували однобічну угоду з урядом Дьоніца. Така угода більше схоже на негарну змову. Крім генерала І.Суслопарова, ніхто з державних осіб СРСР у Реймсі не був присутній. Виходить, що перед нашою країною капітуляції не відбувається…

радянські воїни біля розвалин рейхстагу після завершення боїв

Проте на Заході війну вважали вже закінченою. На цій підставі США і Англія запропонували, щоб 8 травня глави урядів трьох держав офіційно оголосили про перемогу над Німеччиною. Радянський уряд не міг погодитися з цим з тієї причини, що бойові дії на радянсько-германському фронті ще тривали. Тепер звернемося до німецьких, радянських, англійських і американських документів.

З щоденника верховного командування вермахту

7 травня 1945 р. о 1 год. 35 хв. гросс-адмірал Дьоніц віддає фельдмаршалові Кесельрингу і генералові Вінтеру наступний наказ, що повідомляється для відомості також командуючому групою армій “Центр” Ф.Шернеру, командуючому військами в Австрії Л. фон Рендуличу та командуючому військами Південного Сходу А.Леру: “Завдання полягає в тому, щоб відвести на захід якнайбільше військ, що діють на Східному фронті, пробиваючись при цьому якщо буде потреба з боєм через розташування радянських військ. Негайно припинити які б те не було бойові дії проти англо-американських військ і віддати наказ військам здаватися їм в полон. Загальна капітуляція буде підписана сьогодні в ставці Ейзенхауера. Ейзенхауер обіцяв генерал-полковникові Йодлю, що бойові дії будуть припинені 9 травня 1945 р. в 0 годин 00 хв. по літньому германському часу…”

Особисті і таємні послання від маршала Й.Сталіна прем’єр-міністрові г-ну В.Черчіллю і президентові г-ну Трумену

Ваші послання від 7 травня із приводу оголошення про капітуляцію Німеччини одержав. У Верховного Командування Червоної Армії немає впевненості, що наказ головного германського командування про беззастережну капітуляцію буде виконаний німецькими

військами на східному фронті. Тому ми побоюємося, що, у випадку оголошення сьогодні урядом СРСР про капітуляцію Німеччини, ми виявимося в неприємному становищі та уведемо в оману суспільну думку Радянського Союзу. Треба мати на увазі, що опір німецьких військ на східному фронті не слабшає, а, судячи з радіоперехоплень, значна група німецьких військ прямо заявляє про наміри продовжувати опір і не підкорятися наказу Дьоніца про капітуляцію.

Тому Командування радянських військ хотіло б дочикатися моменту, коли увійде у силу капітуляція німецьких військ, і, таким чином, відкласти оголошення Урядів про капітуляцію німців на 9 травня, на 7-му годину за московським часом.

7 травня 1945 року. Особисте та суворо таємне послання від г-на Черчілля маршалові Сталіну

Я тільки що одержав Ваше послання, а також прочитав лист від генерала Антонова генералові Ейзенхауерові, у якому пропонується, щоб оголошення про капітуляцію Германії було б відкладене до 9 травня 1945 року. Для мене буде неможливо відкласти моя заява на 24 години, як Ви це пропонуєте. Більше того, парламент зажадає інформації про вчорашнє підписання в Реймсі й про офіційний ратифікації, наміченої на сьогодні в Берліні…

8 травня 1945 року.

8 травня президент Г.Трумен направив послу СРСР у США А.Громико листа наступного змісту: “Прошу Вас повідомити Маршалу Сталіну, що його послання на моє ім’я було отримано в Білому домі сьогодні о першій годині попівночі. Однак коли послання надійшло до мене, приготування просунулися вперед настільки, що виявилося неможливим розглянути питання про відстрочку оголошення мною про капітуляцію Німеччини”.

9 травня 1945 року, 0 годин 43 хв.

З ранку 8 травня до Берліну почали прибувати кореспонденти всіх найбільших газет і журналів світу та фотожурналісти, щоб запічатліти історичний момент юридичного оформлення повної поразки фашистської Німеччини, визнання нею банкрутства всіх доктрин, провалу всіх її планів завоювання світового панування.

У середині дня на аеродром Темпельгоф прибули представники Верховного командування союзних військ. Верховне командування експедиційних сил союзників представляв заступник Ейзенхауера головний маршал авіації Великобританії Артур Вільям Теддер, збройні сили США – командуючий стратегічними повітряними силами генерал Карл Спаатс, збройні сили Франції – головнокомандуючий армією генерал Жан-Марі Габріель де Латр де Тасіньї. З аеродрому союзники прибули у Карлхорст, де було вирішено прийняти від німецького командування беззастережну капітуляцію.

На той самий аеродром з міста Фленсбурга прибув під охороною англійських офіцерів колишній начальник штабу верховного головнокомандування вермахту генерал-фельдмаршал Вільгельм Кейтель, головнокомандуючий військово-морськими силами генерал-адмірал флоту Г. фон Фрідебург і генерал-полковник авіації Ганс Штумпф.

Тут, у Карлсхорсті, у східній частині Берліна, у двоповерховому будинку колишньої їдальні німецького військово-інженерного училища підготували зал, де повинна була проходити церемонія підписання акту. Незабаром всі представники командування союзних військ прибули до заступника Верховного Головнокомандуючого Збройними Силами СРСР Маршала Радянського Союзу Г.Жукова, щоб домовитися по процедурним питанням. Кейтель і його супутники в цей час перебували в іншому будинку.

Фельдмаршал Кейтель підписує Акт о капітуляції Німеччини

Рівно о 24 годині Жуков, Теддер, Спаатс і де Латтр де Тасіньї увійшли до зали, прикрашеної державними прапорами Радянського Союзу, США, Великобританії й Франції. Починалося 9 травня 1945 року. У залі були присутні радянські генерали, війська яких брали участь у легендарному штурмі Берліна, а також радянські і іноземні журналісти.

Церемонію підписання акту відкрив маршал Жуков. Він привітав представників союзних армій у зайнятому Червоною Армією Берліні в історичний момент капітуляції загального ворога – фашистської Німеччини. “Ми, представники Верховного Головнокомандування Радянських Збройних Сил і Верховного командування союзних військ… уповноважені урядами антигітлерівської коаліції прийняти беззастережну капітуляцію Німеччини від німецького військового командування”, – урочисто вимовив він.

Потім до зали увійшли представники німецького верховного командування. За пропозицією радянського представника Кейтель передав главам союзних делегацій документ, яким Дьоніц уповноважив германську делегацію підписати акт про капітуляцію. Потім німецькій делегації було задане питання, чи має вона на руках Акт про беззастережну капітуляцію і чи вивчила вона його. Питання на англійській мові повторив маршал Теддер. Після позитивної відповіді Кейтеля представники германських збройних сил за знаком маршала Жукова підписали акт, складений в дев’яти примірниках.

О 0 годин 43 хв. (за московським часом) 9 травня (о 22 години 43 хв. за центральноєвропейським часом 8 травня) 1945 року підписання Акту про беззастережну капітуляцію германських збройних сил було завершено. Німецької делегації запропонували покинути зал. Кейтель, Фрідебург, Штумпф вклонилися і вийшли із зали.

Від імені Радянського Верховного Головнокомандування Г.Жуков сердечно поздоровив всіх присутніх з довгоочікуваною перемогою. У залі піднявся неуявний шум. Усі один одного поздоровляли, жали руки. У багатьох на очах були сльози радості… О 0 год. 50 хв. 9 травня 1945 р. засідання, на якому була прийнята беззастережна капітуляція німецьких збройних сил, закрилося.

Акт про військову капітуляцію збройних сил Німеччини

1. Ми, що нижче підписалися, діючи від імені Германського Верховного Командування, погоджуємося на беззастережну капітуляцію всіх наших збройних сил на суші, на море та у повітрі, а також всіх сил, що перебувають у цей час під німецьким командуванням, – Верховному Головнокомандуванню Червоної Армії і одночасно Верховному командуванню Союзних експедиційних сил.

2. Германське Верховне Командування негайно видасть накази всім німецьким командуючим сухопутними, морськими та повітряними силами і всіма силами, що перебувають під германським командуванням, припинити воєнні дії о 23.01 години по центральноєвропейському часу 8 травня 1945 року, залишитися на своїх місцях, де вони перебувають у цей час, і повністю роззброїтися, передавши всю їхню зброю та військове майно місцевим союзним командуючим або офіцерам, виділеним представниками Союзного Верховного Командування, не руйнувати та не заподіювати ніяких ушкоджень пароплавам, судам і літакам, їхнім двигунам, корпусам і устаткуванню, а також машинам, озброєнню, апаратам і всім взагалі військово-технічним засобам ведення війни.

3. Германське Верховне Командування негайно виділить відповідних командирів і забезпечить виконання всіх подальших наказів, виданих Верховним Головнокомандуванням Червоної Армії і Верховним командуванням Союзних експедиційних сил.

4. Цей акт не буде перешкодою до заміни його іншим генеральним документом про капітуляцію, укладеним Об’єднаними Націями або від їхнього імені, застосовним до Німеччини і германських збройних сил у цілому.

5. У випадку, якщо німецьке Верховне Командування або які-небудь збройні сили, що перебувають під його командуванням, не будуть діяти відповідно до цього акта про капітуляцію, Верховне командування Червоної Армії, а також Верховне командування Союзних експедиційних сил почнуть такі каральні міри або інші дії, які вони порахують необхідними.

6. Цей акт складений на російській, англійській і німецькій мовах. Тільки російський і англійський тексти є автентичними“.

Маршал Радянського Союзу Георгій Костянтинович Жуков підписує Акт о прийнятті капітуляції Німеччини. Фото Є. Халдєя

Передивляючись старі фотографії, пов’язані із церемонією підписання акту, автор побачив знайоме обличчя. Подивився літературу. Точно. На початку осені 1940 р. радянський розвідник Олександр Коротков прибув у Берлін під ім’ям Ердберг. Маючи дипломатичне прикриття і будучи призначеним на посаду заступника керівника берлінської легальної резидентури, він, по суті, керував всією її оперативною роботою. Під час війни з Німеччиною Коротков очолював німецький напрямок у центральному апараті зовнішньої розвідки. Полковник держбезпеки А.Коротков увійшов у Берлін наприкінці квітня 1945 р. разом з радянськими військами. Одночасно з безпосередніми функціями резидента зовнішньої розвідки НКДБ у Німеччині, він виконував і інші відповідальні доручення державного керівництва СРСР. Так, під час церемонії підписання Акту про капітуляцію збройних сил Німеччини 8-9 травня 1945 р. він неотлучно перебував біля генерал-фельдмаршала В.Кейтеля. Саме Коротков передав у Москву ряд особливо важливих повідомлень: про виявлення трупів Й.Гебельса, його дружини і дітей, про їхнє впізнання; про самогубство А.Гітлера, про зникнення М.Бормана. Одночасно Коротков очолював і особливу групу співробітників радянської розвідки та контррозвідки, що займалася пошуками документів Головного управління імперської безпеки (РСХА).

Газета Балтійського флоту з текстом Акту про капітуляцію

А як щодо “попередньої процедури” у Реймсі і “офіційної ратифікації” в Берлині? Значна частина східноєвропейських істориків завзято стверджують, що Акт про капітуляцію збройних сил фашистської Німеччини був підписаний у ніч на 9 травня 1945 року в Берліні (Карлсхорст). За погодженням між урядами СРСР, США і Великобританії була досягнута домовленість вважати процедуру в Реймсі попередньою. Проте, у західній історіографії підписання капітуляції германських збройних сил, як правило, пов’язується з процедурою в Реймсі, а підписання акту про капітуляцію в Берліні йменується його “ратифікацією”. На жаль, все це робиться з метою принизити вирішальний внесок СРСР у досягнення перемоги над агресорами. День Перемоги у Європі відзначається в західних країнах 8 травня.

Американський військовий історик Форест Погью писав: “Для людей на вулицях і солдат на полі битві було не настільки важливо, як було повідомлено миру про підписання капітуляції у Реймсі і Берліні. Для них важливо було те, що війна, що почалася в Європі восени 1939 р., була кінчена і що тепер може бути почато завершальний наступ проти Японії. Уже недалеким стає той час, коли вони зможуть повернутися до миру”.

Леонід Поріцький

Переклад статті з сайту  видання “Дзеркало тижня”

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити коментар